Playstation 4 Pro İle Playstation 4 Arasında Ne Kadar Fark Var?

Sony yeni nesil oyun konsolları alanında en iddialı firmalardan biri olmayı başardı. Bu alanda en büyük rakip olarak gösterilen XBOX serisini geride bırakmayı başaran teknoloji devi Sony satış rakamlarında da rakibini geride bırakmayı başardı. Tüm bu özellikleri ile beraber öne çıkan konsollar olarak gösterilen yeni nesil Sony oyun konsolların elde ettikleri bu başarılı ile beraber aynı konsolun yenilenmiş ola versiyonlarını da piyasaya sürme karar aldığını biliyoruz. Bu noktada oyun konsolları içerisinde en iddialı serilerden biri olan Playstation 4 Pro versiyonu da ortaya çıktı.

Şu an için piyasadaki en iyi oyun konsolu olarak gösterilen Sony Playstation 4 Pro oyun konsolunun piyasaya çıkması ile beraber yeni bir tartışmada ortaya çıkmıştı. Playstation 4 Pro mu? Yoksa Playstation 4 mü? Sorunu akla geldi. Zira değişen özellikler aradaki fiyat farkına değer mi merak konusu oldu. Özellikler yeni 4.50 güncellemesinden sonra bir kez daha gündeme gelen konu hakkında bilinmesi gerekenler neler bakalım.

Playstation 4 Pro Farkları Neler?

Bu konuda aradaki fiyat farkını gözden çıkararak Playstation 4 Pro tercihi yapmak için öncelikle Playstation 4 Pro oyun konsolunun farklarını bilmek gerekiyor. Peki serinin farkları neler?

4K Görüntü İle Oyun Oynama Ayrıcalığı

Playstation 4 Pro oyun konsollarının yayınlandığı andan bu yana en büyük farkı olarak gösterilen fark aslında yeni nesil çözünürlük desteği farkı olmuştu. Sony kullanıcılardan gelen mesajları değerlendirmiş ve artık konsollara 4K çözünürlük desteğini eklemişti. Söz konusu hamleden sonra Playstation 4 Pro 4K çözünürlük verebilecek bir işlemci ve ekran kartı desteği aldı.

Söz konusu konsol ile beraber gelen 4K çözünürlük desteğinin ilk fark olduğunu belirtelim. Yani eğer iyi bir görüntü deneyimi elde etmek istiyorsanız ve artık yeni nesil oyunları 4K çözünürlük değeri ile oynamak istiyorsanız bu noktada Playstation 4 Pro serisini tercih edebilirsiniz.

4K Desteği İçin Gerekenler: Tabi Playstation 4 Pro her ne kadar 4K desteği sunuyor olsa da içerisinde yer alan ekran kartının beklendiği kadar yüksek olmaması ile beraber 4-doğal 4K yani gerçek 4K çözünürlük değeri elde edemiyorsunuz. Bunun yerine biraz daha yenileme hızı düşük bir çözünürlük değeri elde edebiliyorsunuz ki zaten bu durum kullanıcılar tarafından pek anlaşılmıyor.

Fakat kötü bir haber daha verelim eğer gerçekten Playstation 4 Pro 4K desteğini kullanmak istiyorsanız dış bağlantılarında da 4K destekleyen bir 4K televizyona ihtiyacınız var. Bu da ekstra bir fiyat farkı demek ki 4K televizyonlarda çok ucuz televizyon modelleri değil.

Samsung En ucuz 4K TV serilerini bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Oyunlara Destek Geldi Mi?

Playstation 4 Pro ilk çıktığı dönemlerde en tartışılan konulardan birisi de doğal 4K desteği dışında yeni seri oyun konsolunun oyun desteği olmuştu. Oyun desteği konusunda beklenenin aksine Playstation 4 Pro serisinin çok yüksek bir performans ortaya koymasına rağmen bu değerleri elde edemeyeceği konuşulmuştu.

Peki Playstation 4 Pro çıktıktan sonra bu fark hissedildi mi? Cevap evet. Her ne kadar yeni seri oyun konsolu genel olarak oyunlarda biraz daha FPS farkı ortay koysa da oyunların Playstation 4 içinde uyumlu olmasının gerekmesi Playstation 4 Pro serisinin tüm özelliklerinin ortaya çıkarak oyun performansında bir uçurum farkı oluşturamadığı konuşuluyor.

Bu durumun Sony değiştirmeye çalışıyor ve yeni adımları var en sonda bunu ele alacağız. Böyle değerlendirildiğinde Playstation 4 Pro serisinin biraz daha geleceğe dönük bir seri olduğunu ve uzun süreli olarak konsol kullanımı yapmak isteyenler için ideal olduğunu da belirtelim.

Zira şöyle bir durum söz konusu bundan sonraki oyunlarda da genel olarak Playstation 4 performans değerleri değil daha çok Playstation 4 Pro performans değerlerinin dikkate alınması bekleniyor. Yani şöyle bir durum söz konusu olabilir artık Playstation 4 oyun desteği konusunda sıkıntı çekebilir. Nitekim şimdi olmasa bile önümüzdeki dönemde bu beklenen bir durum.

Playstation 4 Pro

Sanal Gerçeklik İçin Playstation 4 Pro

Bu noktada şimdi ele alacağımız maddenin daha çok sanal gerçeklik deneyimi isteyen kullanıcılar için olduğunu belirtelim. Bildiğiniz gibi Playstation VR sonunda yayınlandı. Yanında yer alan ekipmanlarla beraber Playstation VR sanal gerçeklik ile oyun dünyasını çok başarılı bir şekilde birleştirmekte.

Eğer biraz daha fazla bütçe ayırıp Playstation VR desteğinden de yararlanarak oyun deneyimini arttırmak istiyorsanız doğrudan aradaki fiyat farkına bakmaksınız Playstation 4 Pro versiyonunu tercih edin. Zira Playstation 4 Pro versiyonunun VR desteği konusunda beklenen performans değerlerini verdiğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

FPS düşüşleri olmadan ve cihaz çok zorlanmadan istediğiniz sanal gerçeklik oyununu oynayabiliyorsunuz. Aynı durum ne yazık ki Playstation 4 için geçerli değil.  Bu nedenle eğer gerçekten Playstation VR deneyimini de kullanmak istiyorsanız bu durumda tercihinizin kesinlikle Playstation 4 Pro olması gerekiyor. Hem 4K hem de VR desteğinin bulunması zaten aradaki fiyat farkına değecek iki özellik.

Playstation 4 Pro Boost Modu Gelecek?

Son olarak yeni bir ayrıcalıktan bahsetmek gerekiyor. Playstation 4 için yayınlanacak olan yeni güncelleme 4.50 tüm seriye yeni özellikler getiriyor. Fakat Playstation 4 Pro modeline ekstra yeni özellikler geldiğini de hatırlatalım. Şöyle ki bu şekilde artık yazımızda da bahsettiğimiz gibi oyunlarda konsolun performansını tam olarak kullanamama sorunu boost özelliği adı verilen ve bu güncelleme ile beraber gelecek olan yeni bir özellikle tamamen çözülmüş olacak.

Bir tuş ile konsolların performans değerlerini maksimuma çıkarıp oyunlar içerisinde FPS sınırını aşabileceksiniz. Çok daha akıcı ve kaliteli bir oyun deneyimi sunulmasını sağlayacak olan yeni özellikle beraber Playstation 4 konsollardan bir ayrıcalığı daha oluşacak olan Playstation 4 Pro konsolları ilk tercih haline gelecek gibi.

Söz konusu konsollar arasındaki güç farkı da bu şekilde çok daha öne çıkacak gibi. Özellikle yeni seride yer alacağı düşünülen ekstra güncelleme özelliklerinin bir hayli yenilik getireceği ve oyun deneyimi konusunda da büyük bir fark oluşturacağı da kesin.

Playstation 4 Pro

Playstation 4 Pro Fiyat Farkı

Tüm bunlarla beraber kesin olarak diyebiliriz ki Playstation 4 Pro tercihi yapmak çok daha mantıklı çok daha uzun süreli bir oyun konsolu imkanı sunacaktır. Fakat bu noktada karşımıza bir engel olarak fiyat engeli çıkıyor. Peki iki konsol arasındaki fiyat farkı nasıl?

Hemen belirtelim fiyat farkı konusunda iki model arasında yaklaşık olarak 400 lira gibi bir fiyat farkı var. Getirdiklerine ve artılarına bakacak olursak bu fiyat farkının kesinlikle değecek bir fiyat farkı olduğunu da belirtelim. Yani eğer bir konsol almayı düşünüyorsanız aradaki fiyat farkını pek önemsemeden Playstation 4 Pro tercihi yapmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Yorum yapın