İş İstasyonu (Workstation) Nedir ?

 İş İstasyonu (Workstation) Nedir ?

Günümüz bilgisayarları birçok işlem için yeterli seviyede üretiliyor olsa da ev kullanıcıları için yeterli olan bilgisayarlar profesyonel kullanıcılar için maalesef yeterli gelmemektedir. Peki bu durumda olan kullanıcıların ne yapması gerekiyor. Workstation olarak adlandırılan ve ileri seviye donanıma sahip olan bilgisayarlar yani İş İstasyonları (WorkStation) burada devreye giriyor. İleri seviye işlemci, ECC Ram , SSD ve SAS diskler, yüksek performanslı NVIDIA ve ATI ekran kartları ile birlikte uzun süreli kullanımları sağlayan Güç kaynakları ile sıradan bilgisayarlardan farklı ve uzun ömürlü çalışan İş İstasyonlarına sahip olmak mümkün oluyor.

İş istasyonları alınırken dikkat edilmesi gerekenler

            Bir iş istasyonu almadan önce öncelikle ihtiyacınızı ne tür bir bilgisayarın karşılayabileceğini bulmanız gerekiyor. Mühendislik programları, CAD/CAM ya da grafik işlemlerinin sıklıkla yapıldığı mimarlık programlarının kullanımına göre farklı özellikler de İş İstasyonları mevcuttur. Kullandığınız ya da ilerde kullanabileceğiniz programlara göre donanım seçmeniz İş İstasyonu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında gelmekteyken diğer bir husus ise alacağınız İş İstasyonu ( Workstation)’nun masaüstü mü yoksa dizüstü mü olacağı ? Günümüzde masaüstü bilgisayarların kullanımı arka plana atılmış ve dizüstü bilgisayarlar kullanılmaya başlamıştır. Sizler de kullanım alanınıza göre dizüstü yada masaüstü tercihinizi yapabilirsiniz.

EEC RAM Nedir? İş İstasyonlarında EEC RAM olmasının faydaları nelerdir

            EEC Ram (Error Correction Code) hata onaran ram anlamına gelir. İş İstasyonu üzerinde sıklıkla kullanılan bu Ram çeşidi veri aktarımının daha hızlı ve hatasız olmasını sağlar. Veri aktarımı sırasında hata oluşmuş olsa dahi EEC ram bu hatayı düzelterek İş İstasyonlarının kilitlenmesini engeller. Özellikle yüksek boyuttaki dataların aktarımı sırasında diskler fazlasıyla yoğun çalıştığı için non EEC ramler de sorun olabilirken EEC ramlar bu sorunun ortadan kalmasını sağlar.

Mobil Workstation Nedir?

            İş istasyonları ( Workstation) nın tercih edilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsederken masaüstü ya da dizüstü iş istasyonlarından bahsetmiştik. Mobil Workstation nedir sorusuna vereceğimiz cevap ise İş İstasyonunun dizüstü yani taşınabilir olanı olarak adlandırılabilir. Mobil Workstation günümüzde en çok tercih edilen iş İstasyonudur ve genellikle mimar ve tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Mobil Workstation da en çok aranan özelliklerden biri de RS232 çıkışının olmasıdır. Peki nedir bu RS232 ? Data aktarımını en hızlı yolla yapabilme özelliğini sağlayan RS232 portu İş İstasyonlarına tek bir kablo üzerinden klavye, mouse bağlanmasını sağlarken aynı anda görüntü aktarımının da yapılmasını sağlar.

RS232 pinlerinin şeması

rs232

 

Yorum yapın