Beyaz Eşya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz Eşya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her evin temel ihtiyacıdır Beyaz Eşya. Ev halkının ihtiyaçlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılamak için üretilen bu eşyalar insan yaşantısını kolaylaştırmak için her evde kullanılmaktadır. Peki Beyaz Eşya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Öncelikle Beyaz Eşya alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemek geliyor. Bulaşık ve Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, Fırın ve Televizyon başta gelen ve her evde olması gereken beyaz eşyaların ilk sırasında gelir. Bu eşyaları alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda ise öncelik olarak beyaz eşyaların elektrik tüketimine dikkat edilmelidir. Sonrasında ise alınan beyaz eşyanın yerinin evinizdeki konulacak yerine uygunluğu yani boyutları önemlidir. Beyaz Eşya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusun da marka da önemli yer tutarken aldığınız markanın servis desteği ve yedek parça temini de çok önemlidir.

Çamaşır Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1900’lü yılların başına kadar ellerde yıkanan çamaşırlar insanlar için ağır bir yüktü . Ellerde yıkanan çamaşırların yeterince temizlenmemesi ve onun haricinde harcanan zaman dışında bir de su maliyetinin fazlasıyla çokluğu dikkat çekmekteydi. 1900 lü yılların başında ise icat edilen Çamaşır Makinesi insanların hem rahat etmesine hem de kar etmesine fayda sağladı. Peki günümüzde Çamaşır Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

1-Öncelikle her beyaz eşya gibi tercih edilecek kaliteli ve servis ağı geniş bir markanın alınması.

2- Alınacak Çamaşır Makinesinin enerji tüketiminin A++ olması

3- Çamaşır Makinesinin yıkayabileceği çamaşır kapasitesi.

4- Çamaşır Makinesinin evinizde kaplayacağı alana uygun olması.

Teknoltan olarak tarafınıza önerebileceğimiz ve ülkemizde en çok satılan Çamaşır makinesi markası olan Arçelik, ürettiği Çamaşır makineleri ile en çok tercih edilenler arasına girmiştir. Yerli üretim olması dışında yıllar sonra bile sağladığı yedek parça temini ve garanti süresinin uzatılabilmesi en büyük özelliğidir. Yedek parçalarının üretimi her ne kadar “Made in PRC “ olsa da Arçelik markasının yerli olması tercih sırasının 1’inci olmasına sebep oluyor. Araştırdığımız diğer bir marka ise Bosch’un üretmiş olduğu ve akıllı ev sistemlerinin kullanıldığı son teknoloji çamaşır makineleri . Özellik olarak diğer makineler ile aynı olsa bile ek olarak kullanılabilen Uzaktan çalıştırma ve kapatma özelliği ile A+++ enerji sınıfının sağladığı tüketimin dah altında bir enerji kullanılmasına olanak sağlıyor.

Bulaşık Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Evlerde en çok kullanılan bir başka beyaz eşya çeşiti olan Bulaşık Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri sizler için araştırdık. Öncelikle kaç kişilik bir aile olduğunuz ya da evinizin kendinize ait olup olmadığı diğer beyaz eşyalara nazaran bulaşık makinesi için seçiminde başrol oynar. Alınacak olan solo bulaşık makinesi istediği gibi yer değiştirildiğinden kullanımı daha portatiftir fakat ankastre bulaşık makineleri diğer beyaz eşyalar ile birlikte aynı yerde bulunacağı için ve hatta dolabın içine entegre edileceği için fiyat olarak daha pahalıdır fakat kendi evi olanların en çok tercih ettiği modeldir. Bulaşık Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında diğer bir önemli husus harcadığı enerji ve kapasitesidir. Günümüz teknolojisinde üretilen Bulaşık Makinelerinin program sayısının fazla olması enerji tüketiminin azalmasına sebep olmuş ve eskiden kullanılan makinenin az bulaşık ile tam programda çalışmasının önüne geçilmiştir. Bulaşık Makinelerinin ses seviyesi de diğer önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Bosch SMS69T48TR SuperSilence Plus A+ 6 Programlı Bulaşık Makinesi

4 Özel fonksiyonu ve 6 programı bulunan Bosh Bulaşık makinesi ülkemizde en çok tercih edilen Bulaşık Makinelerinin arasına girmiştir. A+ enerji modu ile 14 kişilik bulaşıkları rahatlıkla yıkayabilen Bosch bulaşık makinesi sadece 38 db ses çıkarmaktadır. Eko 50 programında kullanıldığında ortalam yıllık 300 kwh elektrik tüketirken aynı program da yıllık 2800 litre su tüketmektedir fakat bu tüketimler kullanıma bağlı olarak değişebilmektedir. 10 yıl iç hazne paslanmasına karşı garantili olan Bosch SMS69T48TR SuperSilence Plus A+ modeli sağlamlığı ile de kullanıcılarına güven vermektedir.

Vestel BMA – XXL1007 X Bulaşık Makinesi

            10 programlı Vestel bulaşık makinesinin en çok tercih edilme sebebi A+++ olması . Yıllık olarak tükettiği 217 kWh ile emsallerine nazaran elektriği çok az tüketen Vestel, 2520 Kg su tüketimi ile de dikkat çekmektedir. 39 Db ses seviyesi ile ev ahâlisini rahatsız etmeden çalışmaktadır. Az kirli bulaşıklarınızı 18 dakika gibi kısa bir sürede yıkayabilen JetWash F18 özelliği Vestel Bulaşık makinesinin en çok rağbet gören özelliği olarak dikkat çekmektedir.

Buzdolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler.

            Evinize alacağınız beyaz eşyaların seçiminde en zor seçim yapacağınız beyaz eşya buzdolabı olabilir. Bunun nedeni ise birçok özellikte ve seçenekte buzdolabının olmasıdır. Özellikle sürekli çalışacağından dolayı enerji tüketiminin en az olanını tercih etmek ev sahipleri için öncelik olarak geliyor. Bunun içinde iki çeşit buzdolabı sunuluyor önümüze. NoFrost ve LowFrost. Peki nedir bu NoFrost ve LowFrost özellikleri ?

LowFrost özelliği taşıyan buzdolabı buz çözme işlemini kendi yapamamaktadır. Bu sebeple hem sessiz çalışır hem de enerji tüketimini en aza indirger. Buna rağmen LowFrost buzdolapları içerisinde buzlanma meydana gelmektedir ve bu yüzden kullanıcılar tedirgin yaklaşmaktadır.  NoFrost ise buzları kendi çözdüğü için hem ses yapar hem de fazla enerji tüketir. Bu seçiminizi yaptıktan sonra buzdolabının türünü seçmeniz gerekecektir. Tek kapılı, çift kapılı ve kombi tipi buzdolapları ülkemizde en çok kullanılan buzdolabı tipidir.

Tek Kapılı Buzdolapları evleri küçük olan ve büyük bir yere sahip olmayanlar için biçilmiş kaftan . Büro tipi ya da tezgah tipi olarak adlandırılan tek kapılı buzdolaplarının küçük bir kısmında dondurucu yer alırken kalan kısmı soğutucu olarak kullanılmaktadır.

Çift Kapılı Buzdolabı ise geniş evlerde kullanılan ve soğutucunun ayrı dondurucunun ayrı bir kapısının olduğu buzdolabıdır. Üst tarafında bulunan geniş dondurucusu ve alt kısmında bulunan soğutucusu ile birçok evde kullanılan ve akla ilk gelen buzdolabı tipidir.

Kombi Tipi Buzdolabı da çift kapılı buzdolabıdır fakat soğutucu ve dondurucun yerleri değişiktir. Sürekli kullanılan soğutucu kısmı üst taraftadır bu sebeple sebzelere ve diğer tüm yiyeceklere ulaşmak daha basittir daha az kullanılan dondurucu kısmı ise alt taraftadır.

Bu seçimleri yaptıktan sonrası ise tamamiyle görsel seçimi yapmaya kalıyor. Buzdolabının dış yüzünün seçimi yanı sıra iç kısmında bulunan rafların kullanışı çok önemlidir. Raf genişlikleri, rafların hareket edebilmesi ve dayanıklı olması yanı sıra taze meyve raflarının kullanışı önemli tercihler arasındadır. Görsel seçim ve rafların kullanılmasını tercih ettikten sonra ise tüm bunların dışında tercih edeceğiniz buzdolabının teknik servis ağının geniş olması ve kullanacağı yedek parçaların menşei çok önem arz eder . Genel de bu parçalar Made in PRC yani Çin Menşei’lidir ve kalite konusunda pek güven vermese de maalesef buzdolaplarında kullanılan tüm yedek parçaların menşei Çin’dir.

Yorum yapın