Telefonun Donanımsal Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Yeni bir akıllı telefon alacağınız zaman, bir arkadaşınızda görmeniz veya direkt olarak aldığınız zamanlarda, hangi özellikleri ve kullanım alanlarını sizlere sunduğunu öğrenmek istersiniz. İşlemcisi, RAM boyutu, kapasitesi veya Pil boyutu gibi farklı özellikleri her zaman merak ettiğiniz ve kullanırken bilinçli olarak hareket etmenize yarayacak teknik özelliklerdir. Telefonun donanımsal özelliklerine nasıl bakılır tarzında gelebilecek olan bir soru sonucunda, direkt olarak telefondan görüntülemek için uygun bir menünün koyulmadığını söyleyebiliriz. Gerek Android cihazlarınızda, gerekse iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarınızda telefonun tüm özelliklerini görebileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Bunun verdiği dezavantajla birlikte, indireceğiniz harici bir uygulamayla birlikte, telefonunuzun sizlere sunduğu özellikleri öğrenebilir, oynayacağınız oyunları buna göre seçebilir ve depolama yapacağınız zamanlarda da problemsiz olarak ve bilinçli olarak depolama işlemi sağlayabilirsiniz. Oldukça önemli bir detay olan ancak henüz telefonlara eklenmemiş olan bu menüye ulaşabilmek için, farklı bir uygulama edinmeniz şarttır.

Telefonun İşlemci Özelliğine Nasıl Bakılır?

Bir akıllı telefona sahipseniz, merak ettiğiniz tüm özellikleri öğrenmek için ya telefonun kendi internet sitesine giriş yapmak zorunda, ya da internette harici olarak özelliklerin paylaşıldığı sitelere giriş yapmak zorunda bırakılmaktasınız. Bu nedenle, telefonunuzun işlemci özelliklerine ulaşmak için yapmanız gereken ilk iki seçenek saydığımız gibidir. Telefonu alacağınız zaman satış yapan mağazalarda da genellikle özellikler sunulurken; kendiniz öğrenmek için bir uygulama indirmek zorundasınız. Telefonun İşlemci Özelliklerine Bakmak için, CPU-Z veya Droid Hardware Info uygulamasını Android işletim sistemine sahip telefonunuza Google Play Store üzerinden indirerek, kurulum yaptıktan sonra rahatlıkla görebilirsiniz. İşlemci özelliklerine ve telefonun diğer tüm özelliklerine sorunsuz olarak ulaşmak için, bu iki uygulamayı değerlendirebilirsiniz.

Telefonun RAM’ı Kaç GB? (Nasıl Bakılır?)

Akıllı telefonlarınızın performansını etkileyen en önemli unsurlardan birisi olan donanım RAM özellikleridir. RAM özelliklerini ve kaç GB olduğunu öğrenebilmek için, işlemci özelliklerinde olduğu gibi akıllı telefonunuza ek bir uygulama indirmeniz gerekecektir. Hem kullanabileceğiniz alanı rahatlıkla takip edebilmek, hem de telefonunuzun toplam RAM boyutunun ne kadar olduğunu net bir şekilde anlayabilmek için CPU-Z veya Droid Hardware Info uygulamalarından birisini edinerek, problemsiz ve ücretsiz olarak kullanım sağlamanız mümkün olacaktır.

Droid Hardware Info Uygulaması Nedir?

Akıllı telefonunuzdaki tüm teknik ve donanımsal özellikleri görebileceğiniz, ısınma ve kullanım gibi ihtiyaçlarınızı takip edebilmenize de olanak sunacak olan Droid Hardware Info uygulaması, aynı zamanda bu verileri tam liste halinde dışa aktarabilmenize de olanak tanımaktadır.

Cihazınızın modelini, yonga setini, yapı numarasını ve Android sürümünü, CPU mimarisini, işlemci sayısı ve hızını, aynı zamanda sisteme dair her şeyi, RAM, kamera, sıcaklık, pil ve sensör özelliklerinin tamamını da görebileceğiniz eşsiz bir uygulamadır. Ücretsiz olarak indirerek uygulama içine girdiğiniz zaman tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

CPU-Z Nedir?

CPU-Z uygulaması, yine Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda kullanılabilecek olan, telefonun tüm özelliklerine erişebilme şansını sizlere sunan uygulamadır. Telefonunuz ihtiyaç duyduğunuz ve öğrenmek istediğiniz her şeyi, sistem, CPU mimarisi, işletim konusundaki özelliklerini, kamera, pil, sıcaklık ve sensör özelliklerinin tamamını tek bir ekranda görebilmenizi sağlayan bu uygulama sayesinde, telefonunuzun tüm özelliklerine kolaylıkla erişmeniz mümkündür.

Telefonunuzun donanımsal özelliklerini görebilmek için kullanabileceğiniz iki ayrı uygulama da ücretsiz olmasıyla birlikte, tamamen sizin isteğinize göre indirmeniz gereken uygulamalardır.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın