Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Giyilebilir teknoloji alanı şu an için en popüler teknoloji alanlarından biri olarak gösteriliyor. Sanal gerçeklik gözlüklerini de giyilebilir teknoloji alanına dahil etmemizle beraber bu alana gösterilen ilgi daha da artmaya başladı. Tabi her ne kadar sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı ayakkabılar gibi birçok yeni teknoloji ürünü dikkat çekse de aslında giyilebilir teknoloji denildiğinde akla ilk gelen ürünleri akıllı saat ürünleri oluyor. Peki artık hemen her kategoride bulunan akıllı saat ürünlerini tercih ederken nelere dikkat etmek gerekiyor? En iyi akıllı saat seçimi nasıl yapılır?

1.Saatin Kullanım Alanını Belirleme

Akıllı saatlerde tercih yaparken kullanıcıların ilk olarak dikkat etmesi gereken saati hangi amaçla kullanacağı. Akıllı saat serilerinde ilk ayrım bu konuda gerçekleşiyor. Çünkü şöyle bir durum var akıllı saatlerin bazı modellerinde sadece telefon ile akıllı saat arasındaki uyum öne çıkıyor ver akıllı saatiniz ile telefonunuza gelen çağrıları cevaplama ya da mesajları görme gibi ayrıcalıklara sahip oluyorsunuz.

Bunun dışında bazı akıllı saatlerde ise daha çok spor uygulamalarına önem veriliyor. Saatlerin içerisinde yer alan uygulamalarla beraber adım sayardan tutunda fitness koçluğuna kadar birçok ayrıcalıklı programda kullanıcılara sunuluyor. Haliyle seçim yaparken bu iki tür arasında seçim yapmanız ve hangi amaçla kullanım yapmak istiyorsanız ona göre akıllı saat seçimi yapmanız gerekiyor.

Bunun dışında hemen belirtelim her iki özellikleri de içerisinde barındıran akıllı saat modelleri de yok değil. Bu modeller fiyat olarak biraz daha üstün modeller. Yazımızın sonunda bu model akıllı saatler içinde tavsiyeler vereceğiz.

2.Tasarım Ve Boyutlara Dikkat Etmek

Akıllı saat seçiminde dikkat edilecek olan bir diğer nokta ise akıllı saatlerin boyutu ve tasarımı. İlk etapta kullanıcıların birçoğu bu noktada pek dikkat etmeden akıllı saat seçim yapıyor. Fakat saati kullanmaya başladığınızda bu iki kriterin büyük sorun oluşturduğunu da söylemek gerekiyor. Bu noktada ilk olarak akıllı saatin boyutlarına dikkat etmeniz gerekli.

Birçok akıllı saat modelinde özellikle kare tasarımlı akıllı saatlerde ekran kısmının çok büyük olması hem kötü bir görüntü oluşturuyor hem de saatlerin kullanımını zorlaştırıyor. Bu nedenle zaten daha çok ideal olarak birçok teknoloji markası da dairesel tasarıma dönüş yapmaya başladı.

Genel kullanımlarda zaten dairesel tasarıma sahip olan akıllı saatlerin biraz daha kolay bir kullanımı da olduğunu da söylemek gerekiyor. Tabi genel olarak dikdörtgen tasarıma sahip olduğu halde kolay kullanım ve şık görüntü sunan Apple Watch akıllı saatleri gibi akıllı saat serileri de yok değil. Bu noktada en iyi akıllı saatler için de saati almadan önce mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Hem rahatlık konusunda hem de kolaylık konusunda akıllı saatler için bu nokta oldukça önemli. Zaten akıllı saatlerde dokunmatik panellerin kullanılıyor olması da tasarım ve boyut konusunda biraz daha önem verilmesinin gerekliliğini doğuruyor.

3.Dayanıklılık Nasıl Olmalı?

Akıllı saat seçiminde gelelim dikkat edilecek olan en önemli konulardan birisine. Dayanıklılık konusu artık akıllı telefonlarda bile önem verilen konulardan bir tanesi. Akıllı saatler için de haliyle dayanıklılık öne çıkmaya başladı.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise suya dayanıklılık. Sonuçta akıllı da olsa alacağınız ürün bir saat. Su ile temasta kolunuzda unuttuğunuz bir durumda ya da en basiti yağmurlu havalarda bile suya dayanıklı olmayan akıllı saatler bozulabiliyor.

Sadece ellerinizi yıkarken bile su sıçramanız durumunda akıllı saatlerinizde sorun ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu durumda soruna neden olan konu tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi dokunmatik ekranların sıvı ile teması durumunda bozulabiliyor olması. Şunu da belirtelim sıvı ile temas edip bozulan akıllı saatler birçok marka tarafından garanti kapsamına da alınmıyor. Haliyle bir anda çok daha yüksek masraflarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Bu nedenle en azından suya karşı koruması olan en az IP67 sertifikalı akıllı saatleri tercih etmeniz hem uzun kullanım için hem de ekstra masraftan kaçınmak için oldukça önemli.

4.Uygulama Desteği

Aslında bu madde daha çok akıllı saatin kullanım alanı tercihinizle doğrudan alakalı bir madde. Eğer akıllı saatinizin sadece standart bir akıllı saat görevlerini yerine getirmesiyle yetinmiyor bunun yanında ekstra olarak spor, müzik, video uygulamaları gibi uygulamaları da çalıştırmak istiyorsanız bu noktada içerisinde uygulama desteği bulunan bir işletim sistemi olan akıllı saatleri tercih etmeniz gerekiyor.

Aksi halde saatlere uygulama yüklemeniz mümkün olmuyor. Birçok akıllı saatinde sadece beraberinde gelen uygulamaları desteklediğini de söylemek gerekiyor. Bunun için seçimlerinizde uygulama desteği istiyorsanız saatinizin özelliklerini mutlaka ona göre tercih etmeniz gerekiyor.

Akıllı Saatler İçin Model Ve Özellik Tavsiyeleri

Tüm dikkat edilecek olan bu noktalarla beraber akıllı saat alanında gerçekten iyi seriler alabilirsiniz. Fakat bu durumda doğrudan bütçenizde etkili. Buna karşın tercih edebileceğiniz birçok marka ve model var. Bu alanda üst segmet akıllı saat serileri için doğrudan öneriler vermek mümkün. Eğer ciddi bir bütçe ayırımı yaptıysanız bu alanda tercih edebileceğiniz akıllı saatler için şu modelleri önerebiliriz;

Apple Watch serisi (Özellikle su tahliye özellikleri ile 2.seri)

Samsung Gear S3 serisi

Samsung Gear Gear Fit S2

Garmin Fenix Serisi (Fiyat çok yüksek gelebilir)

Sony Smart Watch Serisi

Eğer çok yüksek bütçeleriniz yoksa akıllı saatlerde şu özelliklere sahip olan makul fiyatlı modelleri seçebilirsiniz;

Android Wear işletim sistemi desteği

Spor takip uygulamaları

Akıllı telefonlar ile uyum desteği

Suya dayanıklı olması

Yorum yapın