VR Gözlükler İçin Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Giyilebilir teknoloji alanını yeniden canlandıran teknolojilerin başında sanal gerçeklik teknolojisi geliyor. Sanal dünya ile insanların 3 boyutlu bir bağ kurmasını sağlayan teknoloji kısa süre içerisinde önce film sektöründe ardından oyun sektöründe ardından iş sektörlerinde ve daha birçok sektörde de kullanılmaya başlandı. Doğrudan Google, HTC, Oculus gibi dev firmalar tarafından da desteklenen sanal gerçeklik teknolojisinin en çok öne çıkan aktörleri de tabi ki sanal gerçeklik teknolojilerinin direği olan VR gözlükler. Peki giderek sayıları artan ve piyasada birçok örneği çıkmaya başlayan VR gözlükler içerisinde seçim nasıl yapılmalı? Hangi ürünleri tercih etmek gerekli?

1.Ayarlanabilir Lens Açıklıklarına Dikkat Etmek

Genelde kask tipi olarak karşımıza çıkan VR gözlükler içerisinde tercih yaparken ilk olarak gözlüklerin ayarlanabilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Şöyle ki özellikle daha düşük fiyat aralıklarında olan VR gözlüklerinde sadece lensler yer alıyor. Farklı göz aralıklarına ve farklı kafa yapılarına göre herhangi bir mercek ayarlaması yapamıyorsunuz.

Bu gibi bir durumda ise doğrudan görüntülerde bozulmalar yaşanıyor. Göze tam olarak oturmayan VR gözlükler üzerinden sanal gerçeklik görüntüleri izlemeniz mümkün değil. Eğer görüntü açısında bir kayma olursa hem izlediğiniz sanal gerçeklik görüntülerinde kaymalar hem de ekranda kaymalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böyle bir durumda da ayarlanamayan VR gözlükler üzerinde ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için hem lenslerin göze olan uzaklık yakınlıklarının ayarlanabileceği hem de lensler arasında sağa sola doğru uzaklık ve mesafe ayarlaması olan gözlükleri tercih etmek gerekiyor.

Ayarlanabilir gözlükleri kullanmak hem farklı kullanıcıların da VR gözlükleri kullanma imkanın kullanılmasını hem de sanal gerçeklik görüntülerine daha rahat gözlük uyumu da elde edilmiş oluyor. Bu nedenle en azından seçeceğiniz VR gözlüklerin lenslerinin ayarlanabiliyor olması oldukça önemli bir nokta.

2.Görüş Açısı Değerine Bakmak

VR gözlükler için en önemli olan ikinci nokta görüş açısı değeri. Görüş açısı değeri oldukça önemli ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir değer. Çok ucuz olarak satıldığı için çok fazla tercih edilen VR gözlükler içerisinde genelde görüş açısı değeri bir hayli düşük oluyor. Görüş açısı değeri bir hayli düşük olduğu için de kullanıcı net bir şekilde görüntü elde edemiyor. Sanki sanal gerçeklik görüntüsünü direk olarak değil de dışarıdan izliyormuşsunuz gibi bir his oluşuyor ve bu durumda gerçeklikte oldukça olumsuz yönde etkileniyor.

VR gözlük

Görüntü kalitesi ya da telefonun ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa olsun gözlüğün görüntü açısı tüm çözünürlük değerinin bir anlamının kalmamasına neden oluyor. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için gözlük seçiminde görüş açısı değerine bir hayli önem vermeniz gerekiyor. Görüş açısı için ideal değerin ise en az 90-100 derece olması gerektiğin de belirtelim.

Görüş açısı değeri ne kadar yüksek olursa o kadar daha gerçekçi bir görüntü değeri de elde edilmekte. Haliyle gözlük seçiminde görüş açısı yüksek olan serileri tercih etmek gerekiyor. Tabi haliyle bu durumda fiyatın giderek artış gösterdiğini de söylemek gerekiyor.

3.Tasarım Detaylarına Dikkat Etmek

VR gözlüklerin tasarımı konusunda da kullanıcıların dikkatli olması gerekmekte. Özellikle kask tipi olan sanal gerçeklik gözlüklerinde göz çevresinde sünger olan modelleri tercih etmenin oldukça yararlı olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu çerçevede sünger ve benzeri yumuşak malzemelerinin kullanılması hem gözlüklerin rahatsız edici etkisi ortadan kaldırıyor hem de göz çevresinde VR gözlüklerin rahatsız edici etkisini de ortadan kaldırıyor. Bu nedenle daha çok tasarım açısından daha ergonomik ve daha yumuşak çerçevelerin bulunduğu sanal gerçeklik gözlüklerini tercih etmekte yarar var.

Ayrıca mıknatıslı yani kolay kullanılabilen telefonların kolay yerleştirilebildiği sanal gerçeklik gözlüklerini tercih etmek gerekli. Son olarak tasarım konusunda telefonunuzun ekran boyutuna göre gözlüklerin desteklediği ekran boyutlarını karşılaştırmanın gerekli olduğunu da belirtelim. Aksi halde telefonu sanal gerçeklik gözlüklerine yerleştirmek mümkün değil.

Tüm bu tasarım detayları aslında göz ardı edilen detaylar olarak öne çıkıyor. Fakat gözlüğün kullanımında net olarak görüyorsunuz ki tasarım detayları en az mercekler kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Hem rahat hem de sorunsuz kullanım için bu noktaya oldukça dikkat etmeniz gerekli.

4.Mercek Kalitesi

VR gözlüklerde ilk bakacağınız özelik fiyat olmamalı. Çünkü çok ucuz olan sanal gerçeklik gözlüklerinde çok kalitesi mercekler kullanılıyor. Bu durumda da kısa süre bile kullansanız hemen baş ağrısı ya da gözlerde sulanma hissedebiliyorsunuz. Uzun vadede ciddi göz bozuklukları yaşanabiliyor. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için ise en azından orta seviye bir sanal gerçeklik gözlüğü tercih etmeniz de yarar var.

Bu şekilde mercek kalitesinin de bir derece daha ön plana çıktığını da söylemek gerekiyor. Dikkat edilecek olan bir diğer noktada haliyle mercek kalitesi. Mutlaka belli bir seviyenin üzerinde kaliteye sahip olan mercekli sanal gerçeklik gözlüklerini tercih edin.

5.Joystick İle Beraber Gelen Modelleri Seçin

Son olarak sanal gerçeklik teknolojisinde dikkat etmeniz gereken bir başka noktanın ise Joystick desteği olduğunu belirtelim. Bu noktada telefonların gözlüklerin içerisine takılması ve kullanımının mümkün olmaması nedeniyle mutlaka telefonları dışarıdan kullanmanıza olanak sağlayacak olan Joystick kullanmanız gerekiyor.

Her seferinde telefonları VR gözlükler içerisinden çıkarıp telefonu kontrol etmeniz gerekiyor. Tüm bunları telefonları gözlükten çıkarmadan yapmak için Joystick kullanımı yapabilirsiniz. Ekstra ücret ödememek için bu ürünleri beraberinde getiren VR gözlükleri tercih etmeniz çok daha yararlı olacaktır. En azından ekstra masraf etmemiş oluyorsunuz.

Tüm bu özelliklere göre değerlendirip VR gözlük seçimi yapmanız çok daha yüksek kaliteli bir VR gözlük satın almanıza olanak sağlayacaktır. Tabi bunun dışında HTC Vive, Oculus Rift, PS4 VR gibi oldukça yüksek ücretlere satılan fakat her konuda üst düzey bir sanal gerçeklik teknolojisi sunan gözlükleri de bütçenize göre tercih edebiliyorsunuz.

Yorum yapın