Film İzlemek Amaçlı Alınan Tabletlerin Özellikleri Nasıl Olmalı?

Akıllı telefonların hemen ardından akıllı telefonlara bir hayli benzeyen yeni bir teknolojiyle daha karşılaşmıştık. Akıllı telefonlardan hemen sonra karşılaştığımız bu yeni teknoloji tablet teknolojisi olarak biliniyor. Genel olarak akıllı telefonlar ile bilgisayarlar arasındaki geçiş ürünleri olarak gösterilen tablet teknolojileri ilk çıktıkları yıllarda bilgisayarların bile yerini alacak bir teknoloji olarak karşımıza çıkmıştı.

İlk çıkış yaptığı yıllarda bu şekilde yeni bir teknoloji olarak büyük oranda ilgi çeken tablet teknolojileri Samsung, Apple, Asus gibi dev markaların ürünleri ile beraber iyiden iyiye de genişlemişti. Tüm bunlarla beraber son dönemde ise tabletlerin tercih edilme oranlarının bir hayli azaldığını da söylemek gerekiyor.

Akıllı telefonlarının ekranlarının büyümesi, ek olarak akıllı telefonları teknik özellikler açısından bir hayli gelişmiş sistemlere ulaşması ile beraber artık daha çok bu alanda akıllı telefonların tercih edilmeye başlandığı da bir gerçek. Fakat bu duruma rağmen hala belli alanlarda tablet kullanımının daha çok öne çıktığını ve tercih edilen ürünler arasına girdiğini de söylemek gerekiyor.

Son dönemde bu şekilde tabletlerin en çok tercih edildiği kullanımlardan birisi film, video izlemek. Hem kolaylıkla taşınabiliyor olması hem de akıllı telefonlara göre genel olarak tabletlerin ekranlarının da daha geniş olması bu alanda ilk tercihin tablet olmasını sağlamakta. Peki film, video izlemek amaçlı alınacak bir tablet için hangi özelliklere dikkat etmek gerekli? Bu alanda en iyi tablet seçimini yapmak için dikkat edilmesi gerekilenler neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Ekran Boyutu Seçimi Nasıl Olmalı?

Tablet tercihinde amaç film izlemek ise o zaman ilk olarak önem verilmesi gereken konu ekran boyutu olarak gösterilmekte. Hem net bir görüntü elde edebilmek hem de geniş ekran 16:9 oranında görüntü izleyebilmek için mutlaka tabletlerin ekran boyutu konusunda tercihinizi dikkatli yapmanız gerekiyor. Şöyle ki bu alanda 7 inç bir tablet tercih etmeniz kaliteli görüntü elde etmenizin önüne geçecektir. Bunu akıllı telefonlarda film izleme olarak düşünebilirsiniz. Zaten 7 inç ekran boyutu akıllı telefon ekranlarından çok farklı bir ekran boyutu değil.

tablet seçimi

Eğer film izlemek amaçlı bir tablet istiyorsanız önerilen ekran boyutu ise en az 10” inç olarak belirtilmiş durumda. Birçok tablet teknolojisinde 10”inç ekranlarla beraber 16:9 geniş ekran formatı da desteklenmekte. Bu nedenle film, video gibi görüntü amaçlı tablet kullanımını yapacaksanız mutlaka seçeneğiniz en düşük ekran boyutunun 10 inç olması öneriliyor.

Bunun dışında ekran teknolojisine göre değişmekle beraber ne kadar geniş bir ekran boyutu tercih edilirse o kadar daya iyi bir görüntü deneyimi de elde edilecektir. Özellikler bu alanda 12 inç tablet serilerinin de bir hayli tercih edildiğini de söylemek gerekiyor.

Ekran Teknolojisine Dikkat Etmek

Konu film izlemek olunca tabletin teknik özelliklerinden çok tabletlerin ekran özellikleri ön plana çıkıyor. Tabi ki bu alanda ilk önerimiz olan ekran boyutu en önemli kriter. Fakat ekran boyutu dışında da ekran teknolojiler konusunda yine dikkat edilmesi gerekilen birçok nokta var. Bunlardan birisi de tabletlerde yer verilen ekran teknolojisi.

Ekran teknolojisi konusunda mutlaka birçok seçim var.  LCD ekranlar, OLED ekranlar, Super AMOLED ekranlar, Retina ekranlar gibi birçok farklı ekran teknolojisi bulunmakta. Tüm bu ekran teknolojileri içerisinde tercih yaparken bütçeyi de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

tablet seçimi

Mesela detaylı görüntü desteği sayesinde Retina ekranlar bu alanda en çok tercih edilecek olan ekranlardan birisi Retina ekranlar. Aslında bir ekran teknolojisi olan Retina sistemi sadece Apple tabletlerinde bulunan bir teknoloji olduğu için haliyle fiyat aralığı da oldukça yüksek. Eğer bütçe sorunu yok ise bu tabletler tercih edilebilmekte.

Fakat eğer bu kadar yüksek bir bütçeniz yok ise en iyi tercih AMOLED ekran tercihi olacaktır. Film LED panelleri sayesinde hem canlı hem parlak görüntü desteği en iyi AMOLED ekranlarda veriliyor. Haliyle AMOLED ekranların görüntü temelli olarak baktığımızda en iyi tablet serileri arasında yer aldığını da kesinlikle söylemek gerekiyor.

Bunların dışında en çok önem verilmesi gereken konu ise ya mat LED sisteminin kullanılması ya da IPS ekran panellerinin kullanılması. Eğer film izlemek istiyorsanız ekran teknolojisinin yanı sıra bu iki özellikte oldukça önemli.

IPS Panel Nedir?

IPS Panel yüksek gün ışığında bile net görüntü elde edilmesini ve ekranının yansımasının engellenmesini sağlayan bir teknoloji olarak biliniyor. IPS Panel teknolojisi ekranda yansımadan doğan olumsuzlukları engelleyeceği için mutlaka film amaçlı bir tablet istiyorsanız IPS özellikte olduğundan emin olun. Bu sayede yüksek gün ışığında bile net bir şekilde görüntü elde edebilirsiniz. Zira söz konusu teknoloji 178 derece açıya kadar ekranları görüntüleyebilme imkanını kullanıcılara sunmakta.

tablet seçimi

Çözünürlük Değerine Dikkat Etmek

Amacınız tabletinizden film izlemek ise dikkat edeceğiniz bir diğer önemli kriter tabletlerin çözünürleri olmalı. Eğer yüksek çözünürlüklü filmler izlemek istiyorsanız mutlaka tabletinde bu çözünürlük değerini desteklemesi gerekiyor ki ancak bu şekilde yüksek çözünürlüklü görüntüleri izleyebiliyorsunuz. Aksi halde görüntüleme yapmanız mümkün değil.

Son dönemde ise bu konuda genel de Full HD ve 2K çözünürlüklü tabletleri görmekteyiz. Mümkünse bu tabletlerden seçim yapmak daha fazla artı sağlayacak daha net görüntü sunacaktır. Ama fiyatı biraz daha düşürmek istiyorsanız ve biraz daha alt limit bir tablet istiyorsanız da düşeceğiniz minimum çözünürlük değerinin 720p olması gerekiyor. Özellikle 10 inç ve üzeri için bu gerekli. Aksi halde piksellerin gözle seçilmesi haliyle görüntü kalitesine ciddi düşüşler yaşanması sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Yorum yapın