Aktif Ön Izgara Teknolojisi Nedir?

Araç teknolojileri de tıpkı telefonlarda olduğu gibi son dönemde akıllı sıfatını almaya başladı. Akıllı araç teknoloji sistemleri olarak bilinen birçok teknoloji ile karşılaşmaya başladığımız yeni araç teknolojileri için sürekli yeni gelişmeler yaşanırken bu alanda hala şaşırtıcı teknolojilerle de karşılaşılmıyor değil.Özellikle son yıllarda sürücüsüz araç teknolojileri için de geliştirilen teknolojilerde düşünülecek olursa araç teknolojilerinde yaşanan gelişimde çok daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Gelişen tüm bu otomobil teknolojileri içerisinde oldukça ilginç olan ve ilk duyulduğunda tam olarak amacı anlaşılmayan bazı yeniliklerde yok değil. Bunlardan birisi de yeni yeni araçlarda görmeye başladığımız aktif ön ızgara sistemi.

Daha çok Ford araçlarında kullanılan yeni teknoloji ile beraber otomobil sektöründe de yeni atılımlar görmeye başladı. Peki aktif ön ızgara teknolojisi tam olarak ne için kullanılıyor? Nasıl çalışıyor?

 Aktif Ön Izgara Sistemi Ne İşe Yarıyor?

Öncelikle söz konusu teknolojinin tam olarak ne işe yaradığından biraz bahsedelim. Bu teknoloji aslında tamamen araçların aerodinamik dengesi ile alakalı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Hem motor soğutma sistemlerinde oldukça önemli olan hem de araç için aerodinamik sistemleri için oldukça önemli olan ön ızgaralarda kullanılan teknolojinin sürücülere sağladığı ayrıcalıklar ise tartışılmaz düzeyde.

Şöyle ki aktif ön ızgara sistemi aracın hızına göre sürekli bir değişim göstermekte. Akıllı kontrol sistemleri ile beraber çalışan teknolojide aracın hızına göre ön kısımda yer alan ızgaralar aktif bir şekilde açılıp kapanıyor. Sadece açılıp kapanma değil bunun dışında rüzgarın açı değerinin de en iyi şekilde değiştirilmesini sağlayan söz konusu teknoloji sayesinde yüksek süratlerde aracın ön ızgaraları otomatik olarak hıza göre ayarlanarak aracın aerodinamik dengesinin daha rahat kurulması haliyle araçların yola daha fazla yapışarak kontrolün arttırılması da sağlanmakta.

aerodinamik

Aynı durum sadece otomobiller yüksek hızlarda giderken değil virajlarda da kullanılmakta. Bu sayede araçların çok daha iyi bir kontrol dengesi sunduğunu da söylemek gerekiyor. Aerodinamik dengesinin otomobiller için bu kadar önemli olması tabi ki aktif ön ızgara sisteminin de bir hayli beğeni toplamasını da sağlıyor.

Aerodinamik dengesinin gerçekten de bu kadar önemli olduğunu biliyoruz doğru ama peki neden önemli olduğunu biliyor muyuz? Şimdi ise aerodinamik sistemlerinin tam olarak ne işe yaradığı ne gibi ayrıcalıklar sağladığı hakkında bilgi vererek aktif ön ızgara sisteminin aslında ne kadar etkili bir sistem olduğunu daha net açıklayalım.

Otomobillerde Aerodinamik Sistemleri Ne Gibi Ayrıcalıklar Sağlamakta?

Aerodinamik teknolojisi aslında araçların tasarımları ile doğrudan bağlantılı olan bir sistem. Otomobillerin ileri doğru hareketleri sonrasında havanın otomobiller üzerinde oluşturduğu etki ile alakalı olan aerodinamik sistemlerinde aracın beklenen değerleri ortaya koyamaması ya da yanlış hesaplama gibi sorunlar nedeniyle aerodinamik dengesi konusunda da standartları karşılayamaması durumunda araçlarda özellikler yüksek süratlerde ciddi kontrol sorunları da oluşabiliyor.

Bu nedenle zaten otomobil firmaların araçlarını piyasaya sürmeden önce motor, lastik, şanzıman vb birçok sistemi nasıl kontrol ediyorsa aynı şekilde araçların aerodinamik dengesi de kontrol ediliyor. Böylelikle aerodinamik sorunları nedeniyle yaşanacak aksiliklerinde önüne geçilmiş oluyor.

aerodinamik

Öncelikle aerodinamik sistemlerinin avantajlarını ele alalım ardından ise aerodinamik dengesinde oluşacak sorunlar nedeniyle ne gibi sıkıntılar yaşanabilir bunlara bakalım.

Özellikle spor araçlarda bir hayli önem verilen aerodinamik dengesinin ilk olarak sağladığı ayrıcalıklardan birisi de araç kontrolünün artması. Şöyle düşünülebilir; araçlar hızlandığında eğer gerçekten iyi bir hava akımı dengesini kuracak olan bir tasarım kullanılmışsa araç hızlandıkça hava sürtünmesi aracın üzerine yük uygulayarak yola daha yakın hale gelmesine haliyle aracın kontrolünün de ekstra olarak artmasına olanak sağlamış oluyor.

Hava Sürtünmesini Azaltma Etkisi

Yani sürücüler bu sistemle beraber yüksek hızlarda bile çok daha rahat bir kontrol sağlayabiliyor. Bu nedenle zaten genelde lüks spor otomobillerde de aerodinamik dengesini daha iyi oluşturabilmek için ekstra tampon eklentilerinden ekstra hava kanalları sistemine kadar birçok değişik teknoloji deneniyor.

aerodinamik

Bunun dışında gerçekten iyi kurulmuş olan bir aerodinamik dengesi araçların hızlanma sürelerine de doğrudan etki etmekte. İyi oluşturulmuş olan bir sistem sayesinde hava sürtünmesi çok daha az etki edecek şekillere dönüştürülebiliyor ve bu durumda da araçların bir nebze daha çok hızlanması yani performans artışı da sağlanmış oluyor.

Orta sınıfı ya da aile araçlarında çok fazla önem verilmese de yüksek hız ve yüksek performans beklenen araçlarda sadece bu neden bile göz önüne alınarak çok daha iyi bir aerodinamik dengesi kurulması amaçlanıyor ki zaten birçok dünya devi otomotiv markasında da bu durumu net bir şekilde görebiliyoruz.

Yakıt Tasarrufu Sağlaması

Son olarak hava sürtünmesinin aerodinamik dengesi ile beraber minimal boyutlara indirmenin sunduğu bir başka ayrıcalıktan daha bahsedelim. Çok fazla önemsenmese de alında hava sürtünmesini en aza indiren aerodinamik sistemlerinde araçların yakıt tasarrufu oluşturabildikleri de gözlemlenmiş bir gerçek. Birçok deneyde de net bir şekilde kanıtlanmış olan bu durumun ne kadar önemli bir etki olacağı otomobil devlerinin tasarımlarında aerodinamik kriterleri ne kadar önem verdikleri ile ortaya çıkıyor.

Tüm bu teknolojilerle beraber araçlarda hem ekstra performans elde etmek hem de daha iyi bir kontrol dengesi sağlamak için aerodinamik sistemlerine genel olarak büyük önem verildiği hatta bunun için özel bölümler oluşturulduğu da biliniyor.

Yorum yapın