Adaptif Hız Kontrol Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Teknolojik gelişmeler elbette ki otomotiv alanını da doğrudan etkilemeye başladı. Motor teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle beraber çok daha küçük hacimlerde çok daha yüksek performans elde eden seriler, yeni yakıt yeni yakıt teknolojileri, yeni tasarruf teknolojileri gibi birçok gelişim yaşanması bir yana dursun bunun dışında araçların içinde ve dışında birçok yeni sistemde kullanılmaya başlandı.

Bu alanda en çok özellikle araçların kaza oranlarını bir hayli düşüren ve sürücünün dikkatsiz davrandığı noktalarda aslında sürücüleri destekleyebilen teknolojilerde otomobillerde bir hayli yaygınlaşmaya başladı. Kullanılan tüm bu sistemlerin getirdikleri artılar tartışılmaz. Tabi bunlarla beraber sürekli yeni teknolojiler yeni sistemlerde eklenmeye devam ediyor.

Bu alanda yeni yeni kullanılmaya başlanan ve lük araçlarda da sıkça gördüğümüz teknolojilerden birisi de Adaptif Hız Kontrol sistemi. Aslında araçların tam bir bilgisayar mantığı ile çalışmaya başladığını gösteren teknoloji giderek araç desteğini de arttırmaya başladı. Yani daha çok araçta bu teknolojiyi görür olduk.

Genel olarak sürücülere destek teknolojilerinden biri olan Adaptif Hız Kontrol sisteminin tam anlamıyla nasıl çalıştığını ve ne gibi ayrıcalıkları bulunduğunu daha detaylı ele almak gerekiyor. Öyle ki söz konusu teknoloji başlı başına araç sistemlerinde kendisine yer bulmayı başarmış olan geliştirmeler arasında gösterilmekte. Peki Adaptif Hız Kontrol sistemi hakkında bilinmesi gerekenler neler bakalım?

Adaptif Hız Kontrol Sistemi

Öncelikle söz konusu teknolojinin nasıl bir teknoloji olduğundan bahsedelim. Bu teknoloji hız sabitleme sistemi adı verilen cruise kontrol sistemini bulunduran araçlarda kullanılabilen teknolojilerden bir tanesi. Daha çok Ford serisi araçlarda gördüğümüz Adaptif Hız Kontrol sisteminde bir nevi aktif hız sabitleme sistemi kullanılıyor.

Hız sabitleme sisteminde yer verilen ana mantık oldukça basit. Önce kısa bir şekilde bundan bahsedelim. Aracın genelde direksiyon üzerinde bulunan sistemlerini kullanarak aracın mevcut hız değerini sabitlemeniz durumunda gaz pedalları kullanılmadan belirlenen değerde aracın seyrine devam etmesi ile çalışan teknolojiye hız sabitleyicisi teknolojisi deniyor. Hız sabitleyici sistemlerde sürücü yine hızlanma ve yavaşlama yapabiliyor. Ama pedallarla böyle bir müdahalede bulunmanız durumunda sistem devreden çıkıyor.

Adaptif Hız Kontrol

Şimdi Adaptif Hız Kontrol sistemine geri dönelim. Diyelim ki önünüze ani bir araç çıktı. Bu durumda fren pedallarını kullanarak hız kontrol sistemlerinden çıkmak oldukça mantıklı olacaktır. Fakat diyelim ki önde seyir halinde olan bir araç var ve sabitlediğiniz hız değeri ile araca yaklaşıyorsunuz.

İşte bu durumda Adaptif Hız Kontrol sistemi kullanıma giriyor. Sizin böyle bir durumda fren yapıp sistemden çıkmanıza gerek kalmıyor. Adaptif Hız Kontrol sisteminde araç öndeki aracın hızını algılıyor ve o hıza göre mini bir düzenleme yaparak aracın hızını düşürüyor. Ama bu durumda da hız sabitleme sistemi kullanılmaya devam ediyor.

Hız Sabitleyicisi İle Aktif Kullanımı

Söz konusu olan Adaptif Hız Kontrol sistemine sahip olan araçlarda genelde bu teknolojiye ek olarak aktif bir hız sabitleme sistemi de kullanılmakta. Şöyle ki aracın hız sabitleme sistemini kullandığınız da bu teknoloji de frene basmadan hız sabitleme bölümünde yer alan arttırma azaltma çubuklarından yararlanarak hızınızı belli oranlarda düşürebiliyor veya arttırabiliyorsunuz.

Böyle bir durumda da hız sabitleme sisteminden çıkış yapmamış oluyorsunuz. Adaptif Hız Kontrol sisteminin yer aldığı birçok araçta bu teknoloji de yer almakta.  Tabi yine de iki sisteminde farklı teknolojiler olduğunu Adaptif Hız Kontrol sisteminin daha çok bilgisayar sistemli olduğunu da söylemek gerekiyor. Haliyle hız ayarlamasına sensör değerlerini kullanarak aracın bilgisayar sistemi karar veriyor.

Yorum yapın