Zararlı Backlinkler Nasıl Engellenir

Zararlı Backlinkler Nasıl Engellenir

Backlink nedir? Sorusuna yanıt olarak, bir web sayfasının farklı bir web sayfasına verdiği bağlantıdır diyebiliriz. Bir site sahibinin yazdığı içeriği oluşturduğu kaynak ve bu sitelerdeki kendisine ait linki yazının içerisine ekleme durumudur. Bu linkleri, yazı sonuna ekleyerek kaynakça başlığında belirtmektedir. Çoğu yazarın da bu bağlantıları, yazdığı yazıların içerisinde link belirterek verdiği bilinmektedir. İlgi alanı dahilinde grafik ve görsel konularak yazıların oluşturulduğu da bilinmelidir.

Bu işlemlerin, yazıları ve paylaşımları zengin kılmak için yapılması önemlidir. Örnek vermemiz gerekiyorsa, tez hazırlamak isteyen bir üniversite öğrencisi, kaynakçası bol ve kaliteli olan bir siteye daha fazla güvenmektedir. Sitenin takip ve ziyaretçi alması da bu zengin içeriğe bağlıdır.

Bir web sayfası ya da bloğunuzdaki yazılarınızın kaliteli ve özgün içeriklere sahip olmasının yanında, kaynakça olarak geniş bir altyapıya sahipseniz, ziyaretçi ve kullanıcınızda fazla olacaktır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve kolay ulaşılabilir olmak da bu faktörlerin sonucudur. Aynı zamanda, büyük kazançlar elde edebileceğiniz içerikleriniz varsa, arama motorlarının sizleri ödüllendireceğini de bilmelisiniz. Zararlı backlink nedir? Sorusunu yanıtladığımızı düşünüyor ve sitelerinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

Google Hacklink Saldırısı

Hacklink, negatif SEO çalışması olarak bilinmektedir. Kötü amaçlı kişi veya kurumların, web sitenizi olumsuz olarak etkileyebileceği yasaklı bir seçenektir. Hacklink saldırısına maruz kalan sitelerin ise karmaşık ve zararlı içerikler barındırması normal karşılanmalıdır. Günümüzdeki internet kullanımın yaygın olması sebebiyle, birçok web sitesi saldırıların farkında dahi olmamaktadır.

Bu saldırıya uğrayan web siteleri, Google Disawow link aracısından yararlanabilir. Sağlıklı bir internet kullanımı için oldukça önemlidir. SEO Spyglass’da aklınızda bulunması gereken etkili yöntemlerden birisidir. Kişisel ve ticari amaçlar içerisindeki blog ve sitelerinizi korumak istiyorsanız, titiz ve detaylı bir araştırma gerçekleştirmelisiniz. Backlink saldırılarından kurtulmak istiyorsanız, farklı firma ve kuruluşların bu konuda destek verdiğini ve kolaylıkla engellenebileceğini bilmelisiniz.

Backlink Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Backlink analizi yaptıktan hemen sonra, web sitenizin ceza aldığını anlamalı ve link temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu  yöntemleri kullanma aşamasında, bağlantılarının bir kısmını nofollow yapmak, bir kısmını silmek ve zararlı olan linkleri Google Disawow’la reddetmeniz gerekmektedir. Zararlı backlink nereden gelir?

Spam içerik barındıran sitelerden,

XXX sitelerinden gelen bağlantılarından,

Orijinal bir içeriğe sahip olmayan site bağlantılarından,

Hacklenmiş web sitelerindeki linklerden,

Google üzerinden penaltı cezasına tabii olmuş sitelerdeki bağlantılardan,

Sürekli olarak tekrarlanan içeriğe sahip bağlantılardan,

Doğal içeriğe sahip olmayan site linklerinden,

Google indekslenmesinden geçmeyen sayfalardaki bağlantılardan,

Ücret karşılığında alınan linklerden,

Spam içerik barındıran yorumlardan,

Düşük bir otorite değeri barındıran web sitelerinden gelen linklerden kaynaklanmaktadır.

Backlink Profilinizi Takip Etmelisiniz…

Web sitenizdeki backlink profilinizin takibi için, dikkatli ve titiz davranmalısınız. Rekabet ettiğiniz siteyi aşağıya çekebilmek için, efektif bir yöntem olacağını da belirtmemiz gerekiyor. Linkleri sıklıkla takip etmeli ve hedef noktasında olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Google’ın bir site yönlendirmesi, yaklaşık 10 bin spam linki tarafından tam olarak bilinememesi dikkatli olmanız için nedendir. Ucuz fiyatlarla satılması da sizleri hedef olmaktan çıkarabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken Zararlı backlink faktörleri

Yabancı dildeki web sitelerinden yayılan linklerden,

Yetişkin ya da yasa dışı başlıklardan gelen linklerden,

Arama motorlarında spam benzeri zararlı backlinkleri amaç haline getirmiş linklerden,

Ana metninde 60’dan fazla linke gelen sayfalardaki linklerden,

Kötü amaçlı yazılım ve tarayıcısında virüs barından linklerden, zararlı backlinkler gelmektedir.

Sonuç

Zararlı backlinklerden kurtulma yöntemlerinizden birisi de, Disawow link aracıdır. Hem sitenizi temizleyecek, hem de sağlıklı bir backlink profiline sahip olacaksınız. Google için önemli bir değere sahip olmanız da ekstra bir ayrıcalık olacaktır. Web sitenizin geçmişinde spam ve zararlı uyarlardan ceza aldıysa, mağduriyet dileğinizi anlatmanız faydalı olacaktır.

Sıklıkla backlinklerinizi kontrol etmeli ve zararlı linklerin birikmemesine dikkat etmelisiniz. Link reddetme aracıyla birlikte bildirmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Google mantığında değer kazanmak ve zararlı saldırılardan korunmanız adına, backlink engelleyici seçeneklerden faydalanmalısınız. Farklı web site saldırılarından uzak durmalı ve bulunduğunuz sitenin içeriklerindeki linkleri incelemelisiniz. Tüm bu nedenler ışığında, sağlıklı ve kaliteli bir kullanıma sahip olabilirsiniz. Çeşitli bilgi kaynaklarından yararlanarak Zararlı backlinklerden kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Site içeriğinizi kontrol etmeyi unutmamalı ve bu doğrultuda belirli faktörleri özenle yerine getirmelisiniz.

“Zararlı Backlinkler Nasıl Engellenir” üzerine bir yorum

Yorum yapın