Google AMP (Accelerated Mobile Pages) Nedir?

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) Nedir?

Google firmasının, en çok rağbet gören site olması ve hizmet kalitesinin artmasıyla birlikte, mobil sayfalar için ortaya çıkardığı AMP uygulamasını anlatmak istiyoruz. Google AMP nedir? Sorusuna ek olarak, mobil AMP uygulamasını kullanmak ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi belirtmek istiyoruz.

Hızlı bir internet gezinmesinin önemini belirtmemize gerek yok. Uzun süre beklenen sitelerin, aktifliğini ve kullanıcılarını yitirmesi kaçınılmazdır. Bu sorunların başında da, akıllı telefonların internet sağlayıcıları gelmektedir. Google, mobil internet kullananlar için yeni seçenekler yaratıyor ve bu noktada da iddialı olduğunu kanıtlıyor.

Google AMP İçeriğinde Neler Var?

Bir Accelerated Mobile Pages destekçisi olan The AMP Project, mobil cihazlarınızın yüklenme ve açılma süresini optimize ederek, abartılı ve zararlı binlerce araç ve eklentiyi çözmeyi amaçlamaktadır.  Google AMP özelliklerinin tasarım ilkelerine uygun olarak, erişilebilir sayfalar ortaya çıkarmak için kurulmuş, iddialı ve oldukça umut verici yöntemlerden biri olduğunu söylemeliyiz.

Google AMP Project Nedir?

AMP project mobil, web sitelerindeki performans ve hızı arttırmak adına, Google tarafından kurulan bir girişimdir. Yeni ve hızlı sayfaları ortaya çıkarmak için tasarlanmış ve yükleme sürelerini azaltarak eşsiz bir kullanım imkanı sağlamıştır. AMP Project’in, bir Framework olmamasına rağmen, Google destekli bir proje olduğu için son derece güvenilir olduğunu söylemeliyiz. Bu sebeple, kıskanılması gereken bir konumda bulunan Google AMP Project, Google’ın sunduğu mobil sonuçlardan da faydalanabilmeyi sağlamaktadır. Bu projenin, Pinterest, Adobe Analytic, WordPress, Linkedin ve Twitter gibi büyük şirketlerin desteğine de sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ücretsiz bir şekilde önbelleğe alma imkanına sahip olacak ve ışık hızıyla bir yükleme süresine kavuşacaksınız. AMP uyumlu sitelerin, Google sorgulama sonuçlarından yararlanacağını da eklemeliyiz.

Google AMP Neden Yapılmıştır?

Diğer adı ‘’ Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ‘’ olan AMP, mobil cihazların web sitelerindeki hız artışına sebep olmaktadır.  Öncelikle, Google firmasının kullanıcılarını memnun etmek ve ekstra bir hız seçeneğiyle tatmin etmek için ortaya çıkardığı Google AMP neden yapıldı? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Google’ın gereksiz ve yararsız işler yaptığı pek görülmemiştir. Dünyada en çok girilen site olmasının sebeplerinden birisi de bu olmaktadır. AMP sisteminin, Google araçlarına eklenmesi birçok soru işaretini de beraberinde getirmiştir. Mobil sitelerin yoğun kullanımı ve http isteklerinden dolayı, mobil web site hızı ve kalitesinde, ciddi düşüşler ortaya çıkmıştır.

Google ‘in bu soruna bir çözüm olarak, Google AMP uygulamasını entegre etmesiyle birlikte, tüm Webmaster Tools kullanıcılarına duyurduğunu bildirmiştir. Böylelikle, Google’ın hazırladığı Open Source Framework çalışması da duyurulmuş ve birçok kullanıcıyı sevindirmiştir. AMP sisteminde, HTLM ve JavaScript kodlarına yer verilmediğini söylemeliyiz. CSS kodlarında da, bir kısıtlamaya gittiği için kullanıcılara maksimum bir hız ve şahane bir deneyim sunulmuştur.

Google firmasının, mobil uygulamadaki artışla birlikte, mobil kullanıcılar için özenle hazırladığı AMP uygulaması, yüksek düzeyde hızı ve kaliteli erişimiyle göz doldurmaktadır. Hızlandırılmış mobil sayfalar ismiyle piyasaya sürdüğü bu uygulama, rekabet ortamını bir hayli kızıştıracağa benziyor. Google’ın güvenilirliği ve kaliteli alt yapısı da bu ortamdaki değerini koruyor.

Google AMP Nasıl Kullanılmaktadır?

Öncelikle, bir web sitenize sahipseniz ve sitenize Google AMP uygulamasını kurmak istiyorsanız, Webmaster Tools mantığını kavramanız gerekmektedir. Google altyapısına sahip bu sistem, mobil verilerdeki yüksek hız ve kaliteyi sağlamaktadır. Wordpress altyapısına sahip bir web siteniz var ise, Google AMP kurulumunun kolay olacağını belirtmek isteriz. Önce panelinize giriş yapmalı, Eklentiler- Yeni Ekle- Google AMP sorgulaması yaptıktan hemen sonra kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Sorunsuz bir süreç yaşayacağınızı düşünüyor ve eksik kaldığınız noktalarda Google yardımlarından destek alabileceğinizi vurgulamak istiyoruz.

Neden AMP?

Google firmasının güvenilir ve kaliteli olması, tercihlerinizde büyük bir etken olmaktadır. Mobil uygulamalarındaki yavaşlık ve kalitesiz sonuçlar, birçok insan tarafından şikayetle karşılanmaktadır. Bu sebeple, Google kullanıcılarına eşsiz güzellikte bir uygulama getirmiştir. AMP sisteminin basit ve oldukça etkili bir işlevi bulunmaktadır. Web sitelere kurulumun kolay olduğunu da eklemek isteriz. Hiçbir şekilde sorun yaşamayacak ve mobil kullanımlarınızda oldukça memnun olacağınızı düşünüyoruz. Google’ın kullanıcılarına karşı olan sadakati, tercihten ziyade bir vazgeçilmezlik bağı kurmayı amaçladığı biliniyor. Hala, Google AMP neden kullanılmalıdır? Diyorsanız, bu uygulamayı denemenizi öneriyoruz.

Yorum yapın