Mobile Göre İçerik Optimize Etmek

Mobiller İçin Tasarımınızı Optimize Edin!

2017’ ye girerken her geçen gün masaüstünün önemini azalttığını gün geçtikçe mobil cihazlara doğru kaydığımızı gözlerimizle görmekteyiz. Peki web siteleri buna ne kadar hazır? Küçük mobil ekrana sahip telefonlar web sitenizi düzgün bir şekilde açabiliyor mu? Masaüstü web sitesini o küçük mobil ekranda yüklediğinden emin olmalısınız. Duyarlı bir web sitesi kullanın. Bu, içeriğe odaklanan sayfalarda, ekranın o içerikle dolu olduğunu ve başka hiçbir şeyin olmadığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Sitenize giren ziyaretçilerin dikkatini dağıtmayın.

Mobil içeriği optimize etme

Sitenizin mobil tasarımı mobil cihazlar için optimize edilmişse, mobil içeriğiniz de öyle olmalıdır. Duyarlı tasarım, bir masaüstü tarayıcısında sunduğunuz içerikle aynı mobil içeriği aynı web sitesine sunduğunuz anlamına gelir. Aslında içeriği yazarken belirttiğiniz yöntemi değiştirmeniz gerektiğini düşünmüyorum.

Başlık Optimizesi

Başlıkların kısa olması ve eklenen bölüm veya paragrafın özetlenmesi gerekir. Tüm nesneleri kenara atarken ana konuyu ele almaya çalışın. Özellikle mobil içerik için uzun başlıklar çok agresif görünecektir. Birden çok metin satırı alacaklar ve değerli paragraf metinlerini aşağı itecekler. Tabii ki bu, masaüstü sitenizde daha az sorun oluşturuyor. Her şey, başlıklar için seçtiğiniz yazı tipine ve hatta başlıkların rengine bağlı. Mobil sitenizin de başlıklarına yazı tipine rengine özen gösteriniz. Aksi takdirde okuyucular tarafından site olumsuz bir tepkiye yol açacaktır.

Yazının Giriş Sayfası

Sayfanın veya makalenin ana konusunu mobil içeriğinizin ilk bölümünde açıklamaya çalışın. Konu hakkında özet bilgiler içerirse mobil okuyucu aşağı doğru sayfayı çekmeye başlayacaktır. (scroll)

Bu da sitemizin hemen çıkma oranını düşürecektir ve Alexa  gibi bazı kriterleri alan siteler tarafından yükselmemize sebep olacaktır.

Scroll

Bu, bir ziyaretçinin makale taraması yapamadığı anlamına gelir. Tüm paragraflarınızın birleşimindeki ilk cümleler, makalenizi özetlemelidir. Paragraflarınızın ilk cümleleri makaleyi özetliyorsa, mobil ziyaretçiniz cep telefonundaki içeriği kolayca tarayabilir ve ana noktanızı anlayabilir. Sitenizde ziyaretçiler ne kadar scroll yaparsa o kadar sitenin faydasına olur. Site puanı olumlu bir şekilde artış gösterir.

Sonuç

Makalenizin son paragrafı veya bölümünde kısa bir özet ve ana sonuç bulunmalıdır. 2017 yılına girerken masaüstünün değil de mobilin daha çok ön planda olduğunu görmekteyiz. Mobil sitenizin tasarımına yazı başlıklarına, renklerine, reklam yerleşimine her şeyine önem vermelisiniz. 2017 yılında sizi mobil sitenin kurtaracağınızı unutmayınız.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın