Metal Kasalı Akıllı Telefonlar Mı? Plastik Kasalı Telefonlar Mı?

Akıllı telefonlarda farklı yapılar, farklı özellikler, farklı teknolojiler kısacası genel olarak birçok değişik sistem kullanılıyor. Markalar arasındaki rekabetten mi yoksa son dönemde akıllı telefonların satış rekorları kıran ürünler olmasından mı bilinmez ama sunulan tüm bu teknoloji sistemler markaların aslında bu alanda daha fazla öne çıkma çabasından kaynaklanıyor. Yani genel olarak bu yorumu yapabiliriz.

İşte bu şekilde akıllı telefonlarda kullanılan teknolojik farklılıklar arasında en çok dikkat çeken unsurlar tasarımlar oluyor. Tasarım konusunda önce görselliğe hitap etmek isteyen birçok marka ilk olarak akıllı telefonlarında tasarımsal yönden belli bir kitleyi yakalamayı hedefliyor.

Bu noktada tasarım etki eden ise birçok faktör var. Bu faktörler arasında en çok dikkat çekeni ise kasa tasarımında tercih edilen materyaller. Zira kasa tasarımında tercih edilen materyaller doğrudan telefonun yapısını da etkilemekte. Bu alanda ise daha çok son dönemde iki farklı kasa türü karşılaştırılıyor. Bu kasa türlerinden biri metal kasa bir diğeri ise plastik kasalı akıllı telefonlar. Peki aslında uzun süre gündem olan bu konu hakkında hangi kasa türlerini seçmek daha mantıklı? Hangi kullanım amacına göre hangi türe yakın olmanız gerekiyor? Bakalım.

Plastik Kasalı Akıllı Telefonların Avantajları

Hafiflik: Bu noktada ilk olarak plastik kasaya sahip olan akıllı telefonların artıları ile başlayalım. Plastik kasaların haliyle en çok ilgi çeken özelliği hafifliği. Arka kapağında tam olarak plastik maddeden yapılması ile beraber bu akıllı telefonların çok daha hafif çok daha kullanışlı olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu plastik kasaların ilk artısı.

Esneklik: Plastik kasalı akıllı telefonların bir diğer avantajı ise kafaların biraz daha esnek olması. Şöyle ki bu kasa yapısında özellikle arka kapak bölümünde gerek pil çıkartırken gerekse de eğilme bükülmelere karşı plastik kasalı akıllı telefonların bir tık daha iyi olduklarını söylemek gerekiyor.

Daha Ucuz: Her ne kadar son dönemde fiyat konusunda daha çok teknik özellikler öne çıksa da plastik kasalı modellerde metal kasalı modellere göre biraz daha düşük bir bütçe ihtiyacı olduğunu da söylemek gerekiyor.

Plastik Kasalı Akıllı Telefonların Dezavantajları

Sağlamlık: Plastik kasalı akıllı telefonlarda fiziksel olarak telefon çok fazla dayanıklı olmuyor. Özellikle sadece arka kapak değil tüm kasa plastikse bu durumda akıllı telefonunuzu düşürdüğünüzde kalıcı hasarlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Metal Kasalı Akıllı Telefonların Avantajları

Tasarım Artısı: Metal kasalı akıllı telefonlar ilk olarak tasarımsal açıdan daha beğeni toplayan modeller olarak dikkat çekiyor. Plastik modellere göre hem tasarım bütünlüğü hem de şık görüntü elde edilebiliyor.

Dayanıklılık: Tabi ki metal kasalar akıllı telefonlarda biraz daha sağlamlık sağlıyor. Düşmeye, dış etkilere ve fiziksel etkilere göre metal kasalar çok daha sağlamlık sağlıyor.

Metal Kasalı Akıllı Telefonların Dezavantajları

Ağırlık: Metal kasalı modeller hem biraz daha kalın hem de biraz daha ağır oluyor. Bu durum akıllı telefon kullanıcıları tarafından pek hoş karşılanmıyor elbette ki.

Fiyatı: Yazımızda da belirtiğimiz gibi metal kasalı akıllı telefonlar biraz daha yüksek ücretli akıllı telefonlar olarak bilinmekte.

Alternatif Kasa Yapıları Hangileri?

Her iki kasa modelinin dışında kullanım şartlarına göre son dönemde yeni kasa modelleri de ortaya çıkmaya başladı. Peki bu kasa modelleri hangileri?

Alüminyum: Aslında en ideal model alüminyum kasalar. Zira hem metal kasaya göre daha hafif olan modeller hem de plastik kasalara göre daha sağlam olması ile biliniyor. Bunun dışında meral kasalara göre daha esnek yapısı bulunan ve yine daha ucuz olan alüminyum kasalarında bu nedenle bir hayli tercih edildiğini de söylemek gerek.

Cam Kaplama Kasa: Çok yaygın olmasa da kullanılan kasa türlerinden birisi de Cam kaplama kasa. Akıllı telefonların Gorilla Glass benzeri sağlam camlarla kaplı olduğu kasa tipinin en büyük artısı ise şık görüntüsü. Tasarımı dışında bu modellerin çizilmelere karşı ekstra olarak güvenlik sağladığını da belirtmek gerekli.

Yorum yapın