Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç Nasıl Özelliklere Sahip?

Apple beklenen sürprizlerini ardı ardına sıralamaya başladı. Markanın bir süredir bakıma alınan online satış dükkanının yeniden açılmasının hemen ardından markanın hangi yeniliklerle ortaya çıkacağı da netlik kazandı. İlk olarak kırmızı kasalı iPhone RED modelleri hemen arkasından ise Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç modeli karşımıza çıktı. Daha önceki yazımızda iPhone 7 RED modelinin merak edilen detayları hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç modeli hakkında bilgiler verelim.

Yenilenmiş iPad Pro 9.7 iç Çok Daha Kullanışlı Olacak

Yeni serisinin tasarımında ciddi farklar yok. Hemen hemen aynı tasarıma sahip olan modelin kullanımı biraz daha kolaylaştırmak için ise hem incelik değeri hem de ağırlığında değişimler var. Sadece 469 gram ağırlığına sahip olan yeni iPad artık çok daha kullanışlı. Buna karşın ön kısımda yine parmak izi okuyucunun bulunduğu bir Home tuşu var. Fakat buna karşın kalınlık beklentilerin aksine çok daha az. Sadece 7.5 mm değerinde bir kalınlık görüyoruz. Bu durumda tablet biraz daha kullanışlı hale geliyor.

yeni ipad pro 9.7 inç
yeni ipad pro 9.7 inç özellikleri

Beklenen Performans Değerini Sunabilecek Mi?

Tabletlerin performans değerleri konusunda çok fazla bilgi verilmedi. Her ne kadar Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç modeli Apple Store üzerinde görüntülenmiş olsa da tabletin yine Apple’ın kendi üretimi olan A9 işlemcileri kullandığının dışında çok fazla bir performans bilgisi bulunmuyor. Bu işlemci serisinin ise yeterli görüldüğünü de düşünülüyor. Tabi bunu net bir şekilde öğrenmek için öncelikle tabletlerini testlerini görmek gerekecek.

Ekran kısmında ise yine Retina tercihi var. Artık Apple’ın markalaştırmaya başladığı hatta markalaştırdığı Retina ekranlar bu seride de ekran tercihi olarak kullanılıyor. IPS LED ekranla gelen modelde yine çizilmelere karşı ve parmak izi bırakmayan panellere yer veriliyor. Çözünürlük kısmında ise QHD çözünürlük değerlerini görüyoruz. Daha önce Apple bu çözünürlük değerinde kendisini kanıtladığı için yeni seride de net ve yüksek piksel yoğunluklu bir ekran geleceği şüphesiz. Ekran performansı konusunda da tartışmasız modellerden biri karşımıza çıkmış olacak.

Aslında bir tablet için en çok önem verilen konulardan biri olan pil konusunda da çok fazla bir açıklama ile karşılaşmadık. Pillerin LTE modelinde mobil veri ile 9 saat kullanım sunması, standart modelde ise pillerin 10 saat kullanım sunacağı açıklandı. Bunun dışında pillerin yine standart Apple girişleri ile bilgisayar üzerinden de şarj edilebileceğini de belirtelim.

ipad pro 9.7 inç

İşletim Sistemi ve Kmaera Tercihi

Selfie çekimleri için içerisinde FaceTime kameraya yer verilen tabletin 8 MP değerinde kamerası çok yüksek performans değerine sahip değil. Önde 720p çekim yapması beklenen kameraların arka kısımda ise Full HD çekim yapacağını ekleyelim. İşletim sistemi konusunda da yine çok fazla sürpriz bulunmuyor. Yeni nesil tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi bu seride de iOS 10 işletim sistemi desteği veriliyor. Tabi ki uzunca bir süre güncellemeler de gelmeye devam edecek.

Tüm bunların dışında en çok ilgi çeken konu ise 4G LTE SIM kart desteği. Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç modelinde LTE desteğinin bulunmasıyla beraber iki farklı model kullanıcılara sunuluyor. Bu iki model arasında tek fark ise SIM kart desteği. LTE modellerinde mobil veri kullanabileceğiniz SIM kart desteğine de yer vermiş olan Apple tabletleri çok daha kullanışlı hale getirmiş durumda.

Tabletlerin Fiyatları Nasıl Olacak?

Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç modelinin fiyatları da açıklandı. iPhone 7 kırmızı modelinde olduğu gibi 24 Mart tarihinde raflarda yer alacak olan modelin fiyatları ise versiyonlara göre farklar göstermekte. 32 GB standart modelinin fiyatı 1.599 TL olarak açıklandı. 128 GB olan modelin ise fiyatı 2.049 TL. eğer Yenilenmiş iPad Pro 9.7 inç tabletinde SIM kart kullanmak istiyorsanız bu durumda da 32 GB için 2.199 TL 128 GB model için 2.649 TL ödemeniz gerekecek.

Yorum yapın