Yeni Seri Asus ZenPad 3S 10 LTE Tüm Özellikleri

Tablet alanında ZenPad serileri ile adından sıkça söz ettirmeyi başarmış olan markalardan biri olarak dikkat çeken Asus, geçtiğimiz günlerde yeni seri bir tabletini daha tanıtmıştı. Henüz birkaç gün önce tanıtımı yapılan yeni seri tabletlerin özellikleri ise tartışmasız bir şekilde seriyi bir hayli öne çıkarmayı da başardı. Çok kısa bir süre içerisinde satışa da çıkması beklenen yeni seri Asus ZenPad 3S 10 LTE tabletlerinin özelliklerinin ise şimdiden rakiplerini geride bırakacağı düşünülüyor. Oldukça ideal özelliklere sahip olduğu bilinen yeni seri tabletlerin tüm özellikleri neler? Asus ZenPad 3S 10 LTE serisi hangi yönü ile dikkat çekiyor? Daha detaylı bakalım.

Tasarımsal Detaylar Övgü Aldı

Yeni seri Asus ZenPad 3S 10 LTE tabletlerinin öncelikler beğeni toplayan tasarımlarından başlayalım. Tablet alanının şık modellerinden biri olarak sektöre giren yeni serinin dikkat çeken ilk özelliği de kasa malzemesi. Kasa malzemesi olarak metal çerçeve ve alüminyum gövde ile beraber gelen serinin bu nedenle şık bir tasarımının yanı sıra dayanıklı bir seri olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

Malzeme kalitesi dışında sadece 6.75 mm kalınlığında olması da büyük bir ayrıcalık olarak gösterilen yeni seri tabletlerin arka kapağında ise üst köşede konumlandırılmış olan tek kamerada yine tasarım detaylarına artı katan bir başka yön olarak gösteriliyor.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

Genel olarak başarı toplayan tüm bu özelliklerinin yanı sıra serinin sunduğu bir diğer ayrıcalığın ise 490 gram ağrılığı olduğunu da ekleyelim. Aslında Asus ZenPad 3S 10 LTE serisi tabletlerinin metal çerçeve ve alüminyum olması tabletlerin daha ağır olacağının düşünülmesine neden olmuştu. Fakat tanıtımla beraber ortaya çıkmış oldu ki plastik kasalı birçok modelden bile daha hafif bir tablet serisi ile karşı karşıyayız. Son olarak ekran gövde oranının %78 miktarında olmasının da tabletin tasarımına bir hayli olumlu etki ettiğini de söylemek yanlış olmaz.

Yeni Seri İşlemciler

Asus ZenPad 3S 10 LTE serisinin teknik özelliklerinde ise yeni seri işlemcilere yere verildiğini belirterek başlayalım. Orta sınıfın yüksek performanslı işlemcilerinden biri olan Qualcomm Snapdragon 650 serisi işlemcilere sahip olan tablet toplamda 6 çekirdek işlemci ile beraber geliyor. 6 çekirdek olan işlemciler ise 4 ve 2’li olarak kümelenmiş durumda. 2 çekirdek kümesi 1,8 ARM Cortex A72 serisi olurken bunun dışında 4 çekirdekli küme de ise 1.2 ARM Cortex A53 işlemcilere yer verilmiş.

64 bit işlemci mimarisi ile beraber işlemcileri konusunda beklenen performans değerlerini ortaya koyacak olan Asus ZenPad 3S 10 LTE serisinin grafik işlemcisi de yine üst seviyelerden Adreno 510 serisi. Tüm bu özelliklere baktığımız da işlemci konusunda modelin yüksek performanslı olduğunu direk söyleyebiliriz. Bir tablet için oldukça ideal işlemci özellikleri bulunuyor.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

Ram Bellek Ve Depolama Alanı

Asus ZenPad 3S 10 LTE serisinin işlemcileri en iyi model olmayabilir. Bunun dışında serinin teknik özellikler konusunda da belli başlı eksiklikleri olabilir. Fakat kesin olan bir şey var ki Ram bellek konusunda model en iyi serilerden bir tanesi. Tabletlerin içerisinde nadir gördüğümüz 4 GB Ram bellek miktarına sahip olan seride Ram bellek tipi ise LPDDR3 serisi olarak dikkat çekiyor. Hem 4 GB bellek miktarı olması hem de LPDDR3 tipi desteklemesi tabletin bellek konusunda ekstra olarak performans elde etmesini sağlıyor.

Bunun dışında 32 GB dahili depolama alan biraz düşük kalan bir özellik olarak dikkat çekiyor. Ekstra olarak 128 GB alana kadar yükseltile bilen bir depolama alanı sunsa da yine de serinin bu konuda bir tık aşağı da kaldığını da belirtelim. En azından 64 GB dahili depolama alanı sunulabilirdi.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

Kamera Desteği Nasıl?

Gelelim teknik özellikler içerisinde kamera konusuna. Kamera konusunda arka kısımda 8 megapiksel tek kamera bulunduran Asus ZenPad 3S 10 LTE serisinin Yüz tanıma, HDR, Panorama, odaklama, konum gibi ekstra özellikleri de bulunuyor. Bunun dışında 1080p çekim yapabilen kameranın ağır çekim kayıt modu gibi ekstra küçük özellikleri de bulunuyor.

Ön kamera konusunda ise 5 megapiksel standart kamera kullanılsa da panoramik selfie gibi eklentiler olması da yine ön kameranın eksiğini bir nebze olsun kapatabiliyor. Tabi yine de çok yüksek bir kamera performansı beklemek gerekli.

Ekran Özellikleri Ne Durumda?

Tabletin en başarılı yönlerinden birisi ekran sistemi. 9.7 inç ile beraber geniş ekran serilere dahil olan Asus ZenPad 3S 10 LTE serisi. LCD ekran teknolojisi kullanıyor. OLED ya AMOLED tercihi yapılmayan tabletin LCD panelinin IPS eklentili olduğunu da belirtelim.

Arkadan aydınlatma sistemi ile beraber gelen tabletin ekran çözünürlüğü ise 2048 X 1536 değerinde. Ayrıca gövde ekran oranının da %78 oranında olduğunu düşünecek olursak bu çözünürlük değeri ile beraber tabletlerin üst düzey bir performans ortaya koyacağı da kesin.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

Pil Kapasitesi

Ekranların bu kadar yüksek bir çözünürlük değerine sahip olması ekstra olarak arkadan aydınlatma gibi ekstra pil tüketimi yapan teknolojileri barındırması ile beraber Asus ZenPad 3S 10 LTE tabletinin en çok merak edilen noktalarından birisi de pil kapasiteleri olmuştu. Bu konuda 7800 mAh değerinde pil seçimi yapan markanın 30 Wh pil gücü sunmasının dışında pil dayanma süresi ise ortalama kullanım değerleri ile beraber 16 saat olarak açıklanmış. Fakat bu sürenin 10-12 saat arasında olması bekleniyor.

İşletim Sistemi

Asus ZenPad 3S 10 LTE tabletinin işletim sistemi noktasına gelecek olursak Asus’un beklendiği gibi Android tercihi yaptığını görüyoruz. Android tercihinin Windows Phone olması bekleniyordu fakat bu tercihin daha olumlu karşılandığı da bir gerçek. Tabletin çıkış işletim sistemi ise Android 6.0 serisi. Fakat Asus’un güncellemeleri de tablete ekleyeceği düşünülüyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama olmadığını hatırlatalım. Sadece beklentiler bu yönde.

Asus ZenPad 3S 10 LTE

GSM Desteği Var Mı?

Son dönemde piyasaya sürülen birçok tablet modelinde artık GSM yani hat desteği bulunuyor. Akıllı telefonlarla rekabet etmek için bu şekilde tabletlere GSM desteği eklendiği düşünülüyor. Asus ZenPad 3S 10 serisinin LTE modellerinden biri olması sayesinde bu seride de GSM desteği sağladığını görebiliyoruz. Üstelik yeni teknoloji 4,5 G desteğini de barındıran tabletin mobil veri kullanımı da yapabildiğini görüyoruz.

Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Tanıtımından sonra artık çok kısa bir süre içerisinde piyasaya çıkması beklenen yeni seri tabletlerin satış fiyatı olarak ise 405 dolar rakamı açıklanmış durumda. Asus ZenPad 3S 10 LTE serisinin fiyat konusunda da ideal olarak gösterilmesi ile beraber serinin toplamda ne kadar satış elde edeceğini ve ne kadar beğenileceğini de bekleyip görmek gerekiyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın