LG G Pad III 10.1 Özellikleri Ve Fiyatı

Tablet alanında artık çok fazla üst seviye ürün görmek mümkün olmuyor. Akıllı telefonların tabletlerin belli bir oranda satış rakamlarını düşürmesi ve artık akıllı telefonlarla beraber tabletlerin birçok işlevinin yerine getirilebiliyor olması tablet teknolojisinin biraz geri planda kalmasına neden olmaya başladı.

Fakat bunun dışında bir genel olarak gerileme olsa da tablet alanında aranan ürünler haline gelen serilerde yok değil. Bu serilerden birisi de kısa süre önce tanıtılan LG G Pad III 10.1 tabletleri. LG’nin G serisi akıllı telefonlarının tablet alanındaki serisi olan LG G Pad serisinin son üyesi olan tablet bakalım ne gibi farklar ile öne çıkıyor.

LG G Pad III 10.1 Tasarımı Nasıl?

İlk olarak yeni seri LG G Pad III 10.1 tabletlerinin tasarımlarından bahsederek işe başlamak gerekiyor. Tasarım konusunda tabletin standartlardan farklı olarak özel bir eklentisini ele alarak işe başlayalım. Tabletin arka kapağında bir ayak yer alıyor. Tabletin arka kapağına entegre olan bu ayak ile beraber tabletin bir nevi kendi stant desteği ile beraber geldiğini de söylemek gerekiyor. Bunun için ekstra bir kılıf kullanmanıza gerek kalmıyor.

70 dereceye kadar açılan ayaklıkla beraber rahat bir kullanım sunan serinin arka köşede ise tek bir kamerası bulunmakta. 256 X 167 X 6,7 mm ölçülerinde olan tabletin bununla beraber ağırlığı ise 510 gr olarak belirlenmiş durumda. Aslında çok ağır olmasa da tabletin bu alanda rakiplerinden biraz daha eski kaldığını ve biraz daha ağır olduğunu da söylemek gerek.

Tasarım konusunda genel hatları bu şekilde olan tableti hem dik konumda hem de yatay konumda rahat kullanabilmek için tasarımının ergonomik olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Tasarım detaylarından sonra şimdide tabletlerin teknik özelliklerine bakalım.

İşlemci Serisi Nasıl?

İşlemci konusunda modelin çok üst düzey bir seri olmadığını belirtelim. Fakat bunun dışında içerisinde yer alan işlemcilerde çok düşük seviye işlemcilerde değil. Tam orta segment işlemciler olarak dikkat çeken serisi Snapdragon 600 serisi 8 çekirdek işlemciler barındırmakta.

İşlemci konusunda 4 çekirdek Cortex A53 1,5 GHz işlemci serisinin yanı sıra bir başka küme olarak 4 çekirdek ise Cortex A53 1 GHz işlemci grupları yer alıyor. İşlemci dağılımı bu şekilde olan serinin performans konusunda da orta segment bir tablet için ideal değerler sunduğunu da belirtelim. Bunun dışında Qualcomm Snapdragon 617 anakart serilerinde bulunan Adreno 405 grafik işlemcilerine de yer verildiğini de ekleyelim.

LG G Pad III 10.1

Ram Ve Depolama Birimi

LG G Pad III 10.1 serisinde iki farklı Ram bellek seçeneği sunulacağı düşüncesi de hakim. Markanın tanıtımda da ilk dikkat çeken Ram miktarının 2 GB Ram bellek olduğu ve öne çıkan serinin de bu seri olduğu belirtiliyor. Fakat her ne kadar satışa çıkan ana modelin 2 GB Ramli olduğu belirtilse de 3 GB Ram miktarına sahip olan ve farklı olarak satılacak olan farklı bir modelinde olacağı belirtiliyor.

Bunun dışında serinin depolama birimi için ise 32 GB depolama alanı belirtildiğini de ekleyelim. Tabi ki 32 GB dahili hafızaya ek olarak artırılabilir hafıza da kullanılabilmekte. Bunun için ekstra bir SD kart kullanılması yeterli oluyor.

İşletim Sistemi Desteği

İşletim sistemi desteği konusunda ise beklentilerin aksine tablet Android serisi ile beraber geliyor. Android’in daha kullanışlı olması ile beraber akıllı telefonlarında olduğu gibi tabletlerinde de Android seçimi yapan LG, tabletlerinde ise Android 6.0 işletim sistemini giriş sürümü olarak sunmakta. Bu sürümün daha sonra güncellemeler alacağı da düşünülüyor.

Ekran Özellikleri

Tabletin orta segment için en iyi teknik özelliklerinden birisi de tabletin ekran teknolojisi. OLED olmaması ile eleştirilse de LCD Kapasitif ekran ile beraber gelen seri 1200 X 1920 yani Full HD çözünürlük değeri ile beraber bu açığı kapatıyor.

Ayrıca içerisinde yer alan IPS panel ile beraber ekranın tablet teknolojileri için oldukça ideal olduğunu da belirtelim. Bunun dışında zaten 10.1” inç geniş ekran tercihinin yapılması da tabletin öne çıkmasını sağlayan bir başka ayrıcalığı oldu. Ekran gövde oranı konusunda da %68 oranında bir ekran sistemi sunulması ve piksel yoğunluğunun da 224 PPI olması modelin yine öne çıkan teknik detayları arasında yer almakta.

LG G Pad III 10.1

Kamera Özellikleri

Kamera konusunda LG G Pad III 10.1 tabletlerinin sıradan serilerin üzerine pek çıkamadığını belirtelim. 5 megapiksel ön ve 5 megapiksel arka kamerası bulunan LG G Pad III 10.1 serisinin coğrafi konumlama, yüz tanıma ve otofokus özellikleri olsa da ek olarak 1080p çekim yapılabilse de serinin 5 megapiksel arka kamerasının yeterli görülmediği de bir gerçek.

Sım Kartı Desteği ve Pil Kapasitesi

Her ne kadar LG G Pad III 10.1 tabletleri orta sınıf tabletler olarak gösterilse de bu tablet modelinde de belli başlı ekstra özellikler yok değil. Özellikle serinin LTE özellikli olması ile beraber Sım desteği yani GSM desteği bulunduğunu da belirtelim. 4G uyumlu Sım kart desteği bulunan tabletin en büyük ayrıcalıklarından birisi de zaten bu özelliği olarak dikkat çekmekte.

Tüm bu özelliklerinin dışında USB Type C desteğinin de bulunması ile beraber pil kapasitesi konusunda da farklı bir kullanım sunan markanın 6000 mAh değerinde bir pil değeri sunması da yine LG G Pad III 10.1 serisinin öne çıkan artıları arasında gösteriliyor. Tüm bu özellikleri ile beraber orta sınıfı için en iyi serilerden biri olan LG tabletlerin tanıtımıyla beraber fiyatı konusunda da ilk bilgilerin verildiğini de ekleyelim.

Satış Fiyatı

Yapılan açıklamalara göre tabletin fiyatı konusunda ise 360 dolar gibi bir rakam belirlendiğini de belirtelim. Bu fiyat aralığının özelliklerine bakıldığında ne kadar tercih edileceği şimdilik merak konusu. Şu an için sadece LG’nin kendi ülkesinde satışa sunduğu tabletlerin kısa süre sonra Avrupa pazarında da satışa çıkacağı ve satışa çıkmasının ardından fiyat konusunda detaylandırmalarının belli olacağı da düşünülüyor. Bu nedenle şu an için LG seri hakkında net bir satış beklentisi de açıklamadı bunu da ekleyelim.

Yorum yapın