Yeni LED Televizyonlar Nasıl Bu Kadar İnce Olabiliyor?

Teknoloji daha önce hiç olmadığı kadar gelişmiş bir düzeye geldi. Düşünüldüğü vakit belki daha teknoloji alanında yaşanabilecek çok daha fazla gelişme var fakat şu an teknoloji alanında gelinen seviyede hiç azımsanmayacak düzeyde. Zira artık çok daha gelişmiş akıllı telefon sistemleri, çok daha gelişmiş otomasyon sistemleri, çok daha gelişmiş olan elektronik teknolojileri ki artık robot sistemleri de yapılmaya başlandı ve en önemlisi son olarak geliştirilen yapay zeka sistemleri.

Hemen her alanda bu şekilde bir gelişimin olmasıyla beraber teknolojinin en çok görüntü ve televizyon alanına da etki ettiğini söylemek gerek. Zira son dönemde tanıtılan LED ve OLED 4K televizyonlar bu alanda nasıl bir teknolojinin sunulduğunu kanıtlıyor.

LED Televizyonlar Ne Kadar İnce?

4K çözünürlük, uzaktan kontrol sistemleri, internete bağlanabilme, görüntü yükseltme gibi birçok özelliği bulunan yeni seri LED Televizyonlarda en çok dikkat çeken konulardan birisi de tasarım. Zira son dönemde Curved TV adı verilen ve ekranı adete oval bir hale getiren kavisli ekran teknolojileri geliştirildi. Buna ek olarak aslında artık hem LED televizyonlarda hem de Curved TV serilerinde çok inde tasarımlar görebiliyoruz.

Bu noktada son rekor ise CES 2017 fuarı ile beraber ortaya çıktı. Zira fuarda tanıtılan Mi TV ve LG LED W serisi yeni incelik rekorlarına imza atmayı başardı. LG LED W serisi 65 inç ekran boyutuna rağmen incelik olarak sadece 2,7 mm gibi bir değer sununca bir anda LED televizyon teknolojilerine gösterilen ilgi ve aslında merakta artmaya başladı.

Evet LED sistemlerinin zaten standartlara göre biraz daha ince olduğunu biliyoruz fakat 2,7 mm gibi bir değeri de görmek pek beklene bir durum değil. Haliyle “Nasıl oluyor da LED televizyonlar bu kadar incelebiliyor?” Soruları da gündeme gelmeye başladı.

Televizyonlar Nasıl Bu Kadar İnce Yapıldı?

Bu alanda ilk olarak LG’nin CES 2017 ile kırdığı incelik rekorundan sonra gündeme gelen konu ile beraber aslında son serilerin nasıl bu kadar incelebildiği de ortaya çıktı. Aslında televizyonların bu kadar incelmesindeki neden yeni bulunan bir sistem. Zira LED panellerde net olarak bir değişiklik yok. Fakat televizyonun genel olarak sistemlerinde değişiklik var.

Hem inceliği ile öne çıkan Mi TV serisinde hem de LG LED W serisinde televizyonun yanında ses sisteminin sunulduğu ince bir bar geliyor. Her ne kadar televizyonun ses sistemi olarak gösterilse de aslında bu bar sadece ses sistemi kullanımında görev almıyor.

Bunun dışında barın üzerinde televizyonda yer alması beklenen tüm bağlantı girişleri bu barın üzerine aktarılıyor. Üstelik sadece bağlantı girişleri de değil bunun dışında ses kartı, ekran kartı, ana kart gibi birçok önemli birleşen de ses çubuklarının içerisinde yerleştirilmiş.

Haliyle LED televizyonlarda sadece görüntü vermek için kullanılan ana paneller ve bazı ana birleşenler yer alıyor. Bu durum doğrudan televizyonların ekstra olarak incelmesine de olanak sağlamakta.

Üstelik bu durumun ayrıcalık sağladığı bir diğer noktada şu özellikle yeni Mi TV serisinde televizyonun sürümünü değiştirmek ya da televizyonu değiştirmek için sadece ses barını değiştirmeniz ve daha yüksek teknolojili bir cihaz almanız yeterli olacak gibi. Yani bir nevi LED panelleri ekran olarak kullanabileceksiniz. Söz konusu yeni teknoloji CES 2017 fuarında da net olarak ortaya çıkmış oldu. Bu teknolojinin ne kadar beğeni kazanacağını bilmek ya da yorum yapmak ise oldukça zor.

Yorum yapın