Ölü Piksel Sorunu Nedir? Android Telefonlarda Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon alırken kullanıcıların mutlak olarak dikkat etmeleri gereken birçok konu var. Özellikle en çok dikkat edilmesi gereken konu akıllı telefonların ekran sistemleri. Zira akıllı telefonlarda en hassas olan noktalar ve fiziksel hasarın en çok oluştuğu noktalar akıllı telefonların ekranları.

Telefon seçimi yaparken de ekranda çizikler var mı? Ekranda baskı nedeniyle çökme ya da çatlama olmuş olan bir bölüm var mı? Gibi detaylar sıfır telefon bile alırken kullanıcıların dikkat ettiği detaylar olarak biliniyor. Fakat bir de tüm bu sistemin dışında görünürde fiziksel olarak bir arıza olmasa bile akıllı telefon ekranlarında karşılaşılan arızalarda yok değil. Bu arızaların başında ise ölü piksel gelmekte.

Tam Anlamıyla Ölü Piksel Nedir? Ne Zararı Var?

Öncelikle ölü pikselin ne olduğu konusunda bilgi vermek gerekiyor. Böylece sorunu daha iyi anlamaya ve çözüme gitmeye başlayabiliriz. Ölü piksel sorunu LCD ve LED yani akıllı telefonlarda çok sık kullanılan ekran panellerinde yaşanan bir sorun.

Bu sorunda kullanıcıların ekranlarda yer alan piksellerden bazıları bozulmaya uğruyor ve LCD panelin o bölümüne güç gitmiyor. Daha doğrusu güç gitse bile çalışma olmuyor. Haliyle ölü piksel sorunu sonrasında sorunun yaşandığı bölgelerde de kararmalar ve görüntü kayıpları yaşanıyor.

Zararları Neler?

Gelelim zararlarına. Ölü piksel sorunda aslında şöyle bir durum var. Kullanıcı ne kadar ölü piksel olan bölümleri siyah olarak görse de aslında bu bölümler tamamen siyah değil. Fakat kesin olan bir şey var görüntü kaybı yaşanmakta. Tüm ekranda görüntü bozulmasına da neden olabilecek olan bu sorunların ilerlemesi durumunda tüm ekran üzerinde benek benek siyah noktalar karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Haliyle aslında ciddi oranda görüntü bozulmaları ve görüntü kayıpları yaşanabiliyor.

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Ölü piksel sorunun akıllı telefonlarda bu kadar ciddi görüntü kayıplarına neden olması ve bir süre sonra ölü piksellerin artabilme durumunun olması akıllı telefon alırken telefonun bu yönüne mutlaka dikkat etmenizin gerekliliğini doğruyor. Yani henüz telefonu satın almadan bu konuda gerekli testleri yapmanız ve sağlam bir cihaz almanız gerekiyor. Zira ölü piksel sorunun çözümü için mutlaka parça değişimi gerekmekte. Ölü piksel testlerini yapmak için ise aslında telefonunuzun test bölümlerinden yararlanabiliyorsunuz.

İlk olarak telefon modelinizde göre Android test ekranına ulaşmanızı sağlayacak Android kodlarını öğrenmeniz gerekecek. Telefon markalarına göre bu kodlar değişiyor. Android test ekran kodunu öğrendikten sonra numaralarla arama menüsüne girdiğinizde karşınıza test ekranı gelecektir.

Şimdi buradan ise “SVC menü” kısmına giriş yapıyoruz. SVC menü ekran ayarlarını test edeceğimiz kısma gideceğimiz menü. Şimdi ise açılan menüden eğer ekranını LCD ekran ise “LCD Test” ekranını göreceksiniz. LCD test ekranına da girdikten sonra şimdi “manuel test” seçeneğini seçiyoruz.

Şimdi ekran testi için alt kısımda birçok ekran rengi gözükecektir. Bu renklerde ekranın görüntüsü sırasıyla test etmeniz gerekiyor. Eğer ki ekranda ölü piksel olarak bilinen sorun varsa telefonunuzun ekranında farklı renk bölümlerinde siyah noktalarla karşılaşabiliyorsunuz.

Bu gibi bir sorunla karşılaştıysanız doğrudan servise başvurmak ise en iyi yöntem olacaktır. Zira dediğimiz gibi yaşanan sorun nedeniyle genelde ekran panelinin değişmesi gerekiyor ki ancak bu şekilde ölü piksel sorununa tam olarak çözüm oluşturmuş oluyorsunuz. Bunun dışında birçok markanın da ölü piksel sorunlarında birebir değişim desteği verdiğini de belirtelim.

“Ölü Piksel Sorunu Nedir? Android Telefonlarda Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Trlefonumda nokta nokta uzun siyah çizgiler oluştu piksel ölmüş olabilitçr telefonu normal olarak kullanıyorum ama ilerde sorun olurmu telefon markasıda asus zenfone 6

    Yanıtla

Yorum yapın