Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Eğer internetiniz can sıkıcı bir şekilde sık sık ağırlaşıyor ve bunun sebebi kullandığınız internet sağlayıcısının DNS sunucularından kaynaklanabiliyor olabilir. Bu sorunun üstesinden DNS değiştirmek gelecektir. Windows 10’da DNS ayarları nasıl değiştirilir bu yazımızda bu konuyu ele alacağız. Resimli olarak gösterdiğimiz adımları takip ederek sizde kolaylıkla Windows 10 DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızın denetim masasını açmak için masaüstünün sol alt kısmında arama kısmına denetim masası yazın ve çıkan menüden denetim masasını açın. Denetim masası menüsünden Ağ ve Internet ‘i tıklayın. Açılan Ağ ve Internet menüsünden Ağ Paylaşım Merkezini tıklayın.

Açılan Ağ Paylaşım Merkezinin sol tarafında bulunan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin ‘i tıklayın (altta resim mevcut).

ok

dns değiştirme

 

 

 

 

 

 

 

Açılan bölümde bağlantısına sağ tıklayarak Özellikler seçeneğini seçin. Eğer sağ tıklama durumunda bir şey olmuyorsa sol tıklayıp açılan menünün sol altında bulunan Özellikleri tıklayın.

dns değiştirme 2

Açılan menüden İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçip (üstüne tıklayın mavi olacak) ardından sağ altta olan Özellikler tıklayın.

dns değiştirme 3

,

Artık son adım olan Windows 10 DNS ayarlarını değiştirme menüsüne ulaşmış olduk böylece. Eğer daha önce hiç DNS ayarlarını değiştirmemiş veya dokunmadıysanız sizin ayarlarınız alttaki resimden farklı olarak DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçili olacaktır. İşte biz bu DNS sunucu adresini otomatik değil de bizim istediğimiz hızlı bir DNS sunucu adresini ayarlayacağız. Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan seçeneğini tıklayarak alttaki resimde göründüğü şekilde Google’a ait olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS sunucu adresini biz seçtik hem hızlı hem stabil olduğu için. Tabi bu kişiden kişiye değişir siz farklı bir DNS adresi girebilirsiniz.

 

 

 

dns değiştir 4

 

 

Eğer Windows 10 için dns değiştirme adımlarının herhangi bir yerinde takılı kaldıysanız yorum olarak bize iletin yardımcı olalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın