Laptop Ses Arttırma Windows 10 Nasıl Yapılır?

Laptop Ses Arttırma Windows 10 Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayarlarının genel sorunlarından biri olan kısık ses çıkması sorununa çözüm yolları üretmeye çalışıyoruz. Sizin de bilgisayarınızın sesi kısık çıkıyor ve bu sesi arttırma yollarını arıyorsanız bu yazı sizin işinizi görmeye nitelikte olacak. Windows 10 ses arttırma için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım.

Öncelikle ses kartınızın veya ana kartınızın üreticisinin web sitesine girip en son güncel driverleri kontrol edin. Eğer sizin kullandığınız daha eski sürümlerse yenisi ile değiştirin. Son sürümle aynı versiyon sisteme sahipseniz bu adımı geçin.

Daha sonra masaüstü sağ alt tarafta bulunan ses işaretine sağ tıklayın açılan seçeneklerden “Kayıttan yürütme aygıtları“na tıklayıp açın. Açılacak olan ses penceresinden “Hoparlör (Speakers)” sağ tıklayıp “Hoparlörleri Yapılandır” seçeneğini tıklayın. Ses kanalları bölümünden hoparlörünüzü seçin genelde tek bir tane olur “Stereo” adında. Birden fazla hoparlör seçeneği varsa genelde rakamlar olur yanında yüksek rakamlı olanı seçin ve “Sına” butonuna tıklayarak hoparlörün sol ve sağ bölümlerini sırasıyla çalıştırıp dışarıya ses verecektir. Daha sonra ileri deyin gelen bölümde Tam Aralıklı Hoparlörler başlığı altında iki tane alt başlık olacak eğer bunlarda tik varsa her iki tikide kaldırın, Son deyip ayarlamanızı sonlandırın.

Üstteki ayarları yapıp sonlandırdıktan sonra o pencere kapanacaktır. Ses penceresi ise hala açık olarak bekliyor olduğunu göreceksiniz. Eğer açık değilse veya yanlışlıkla kapattıysanız sorun yok masaüstü sağ alt tarafta ses hoparlör simgesine sağ tıklayarak “Kayıttan yürütme aygıtları“na tıklayıp açın. Ses penceresinin üst bölümünde olan muhtemelen 3. Sırada olan Efektler bölümüne gelip oradan kendi zevk ve tarzınıza uygun ses ayarlamalarını yapılandırabilirsiniz.

Son olarak eğer laptop veya masaüstü bilgisayarınız Dolby Audio teknolojisini destekliyorsa bilgisayarınızın sol alt kısmında bulunan arama bölümüne Dolby Audio aratın eğer cihazınızda halihazırda varsa programı açın orada film video oyun müzik vb. başlıklar altında farklı hazır ses ayarları olur yahut sizin kendinize özel ayarlayacağınız ses stilleri seçebilirsiniz. Bu program sayesinde ses kalitesinin çok yükseldiğini göreceksiniz.

“Laptop Ses Arttırma Windows 10 Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın