Toplama Bilgisayar Nasıl Yapılır?

İş, oyun, müzik, video hazırlama ve benzeri amaçlar için kullandığımız bilgisayarlarımız kimi zaman yeterli olmayabilir. Özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişim hızı düşünüldüğü zaman bir zamanlar canavar diye tabir ettiğimiz bilgisayarlar bile şimdinin eskileri arasında yerini alıyor. Peki ama bu durumda hem daha uzun süre kullanabileceğimiz hem de sürekli yüksek performans alabileceğimiz bir bilgisayara nasıl sahip olabiliriz? Bunun için bilgisayar toplayabiliriz ancak öncelikli konu beklentiniz olacaktır. Toplayacağınız bilgisayarı ne için kullanacağınız ve o bilgisayardan beklentilerinizin ne olduğunu mutlaka iyi biliyor olmalısınız. Örneğin sadece iş için kullanacağınız bir bilgisayar ile oyun için kullanacağınız bir bilgisayarın sistem özellikleri farklı olacaktır. Bu nedenle bilgisayar toplarken amacınıza ve beklentilerinize önem vermelisiniz. Peki toplama bilgisayar nasıl yapılır? Hangi parçalara ihtiyacımız vardır? Bu konularda tüm merak edilenleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Toplama Bilgisayar Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere toplama bilgisayar her parçasının ayrı ayrı satın alınıp kendiniz tarafından monte edilmesine denmektedir. Yani bir markaya gidip hazır bir bilgisayar almakla aynı anlama gelmez çünkü o marka içerisindeki tüm parçaları anlaşmalı olduğu markalardan temin etmiştir. Ayrıca sundukları fiyatlara göre de parça kalitesi değişiklik göstermektedir. Toplama bilgisayar ise sizin bilgisayar bileşenlerini ayrı ayrı satın alıp tek bir kasa altında toplamanıza verilen isimdir. Peki ama toplama bilgisayar nasıl yapılır ve bileşenleri nelerdir?

Bilgisayar toplarken donanım seçimine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak bilgisayardan beklentiniz ve ne için kullanacağınız düşünülmelidir. Tabii bunun için ayırdığınız bütçe de önem arz etmektedir. Elinizdeki miktarlar en yüksek performansı elde edebileceğiniz bir sistem toplamaya çalışmalısınız. O halde bunun için gerekli parçaları verebiliriz.

Toplama Bilgisayar Donanım Seçimi

Bilgisayar toplarken önce işlemci seçmeniz gerekmektedir. Bilindiği üzere bu noktada kaliteli işlemci firmaları bulunmaktadır. Özellikle Intel burada ilk sırayı alabilir. Tabii işlemci modelleri incelenirken çekirdek hızlarına, önbellek miktarlarına bakılması gerekir. AMD ve Intel markalarından tercih yapılabilir.

Toplama bilgisayarda bir diğer bileşen anakart olacaktır ki birçoğunun burada zorlandığı aşikardır. Bunun nedeni bilgisayar içerisindeki donanımların tamamının birbiri ile uyumlu çalışmasına yardımcı olan parça olmasıdır. Yani anakartın önemi ciddi anlamda büyüktür. Unutulmaması gerekir ki anakart seçerken mutlaka sahip olduğunuz işlemciye uygun olan anakartı seçmelisiniz. Bu bir zorunluluktur.

Bir bilgisayar toplarken işlemciyi seçtikten sonra sıra ekran kartına gelmelidir. Ekran kartı da son derece önemli konuların başında yer almaktadır. Örneğin bir oyunun performans vermesi ya da bir işinizin daha verimli yapılması gibi konularda önemi büyüktür. Ekran kartı seçerken öncelikli olarak belleğine, bellek hızına, GPU verilerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar seçiminizi etkileyecek unsurlardır.

Ekran kartı, işlemci ve anakart seçimi yapıldıktan sonra sıra RAM seçimine gelebilir. RAM birçok kişi tarafından önemsiz olarak görülebilir ancak kaliteli bir RAM seçimi ileride yükseltme sorunu yaşamanızın önüne geçecektir. Aynı zamanda ekstra masraf yapmanızı da engelleyecektir. RAM kapasitesini istekleriniz göz önünde tutularak belirlenmeli ve ona göre satın alınmalıdır.

Sıra geldi en çok kafa karıştırıcı konuya. Yani disk seçimine. Bilindiği üzere artık HDD diskler istenilen performansı veremiyor. Özellikle SSD disklerin neredeyse 10 katı hızı altında performansları var. Bir oyunu ya da dosyayı SSD ile sadece 2 saniyede açabiliyorken HDD ile bunun 1 dakikanın üzerine çıkması muhtemel. Tabii SSD haricinde M.2 diskler de tercih edilebilir. Fiyat olarak SSD’den biraz pahalı olsa da performans olarak da üzerindedir. Tabii bu diskleri seçerken okuma ve yazma hızlarına bakmayı ihmal etmemelisiniz.

Belki de toplama bilgisayar oluştururken dikkate alınmayan ya da en önemsiz görülen donanımlardan biri de güç kaynaklarıdır. Bilindiği üzere sizin sisteminiz için tercih ettiğiniz güç kaynağınız o sistemin daha verimli çalışmasına, yeterli düzeyde güç üretmesine yardımcı olacaktır. Yani sisteminize yeteri gücü veremeyecek bir güç kaynağı seçimi son derece yanlış olacaktır.

Tüm donanımları satın aldığımıza göre bu donanımlarımıza en uygun kasayı da seçmemiz gerekir. Kasanın seçmiş olduğunuz parçalara göre son derece uygun olması gerekir. Ayrıca hava akışını sağlayabilecek, parçaların birbiri ile sıkışmadan yerleştirilebileceği kadar geniş ve büyük olması da önem arz etmektedir.

Yorum yapın