WordPress Tema Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan, kolayca kendi içeriklerinizi webde yayınlamanıza olanak tanıyan WordPress bu özelliği sayesinde dünyanın en çok kullanılanlarından biri olmuştur. Sadece tıklama ile hazırlanabilecek bir site üzerinden bile ciddi rakamlar kazanılabilir. Tabii bu noktada sadece bir web sitesine sahip olmak yetmez. Aynı zamanda o sitenin SEO çalışmasının da yapılması gerekmektedir. Bu başlı başına ayrı bir konudur. SEO’nun kapsamında olan konulardan biri de tema seçimidir. SEO uyumlu, kullanıcı dostu bir tema sahibi olarak sitenizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. Peki WordPress tema seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilginiz var mı? Eğer ki bu konuda merak ettikleriniz bulunuyorsa yazının devamını inceleyebilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi

WordPress tarafından bize hazır olarak sunulmuş bazı şablonlar bulunmaktadır. Bu şablonları kullanarak kendi temanızı oluşturabilirsiniz ancak bazı hataların da düzeltilmesi gerekecektir. Sorunsuz bir temaya sahip olmak ve satın almak, satın aldığınız gibi kurulumunu yapıp kullanmaya başlamak gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun nedeni içeriğinize en uygun hale getirmeniz gerektiğidir. Yani buradan da anlaşılacağı üzere tema seçerken ihtiyacınızı göz önünde bulundurmalısınız. Sizin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilecek temalara yönelmelisiniz. Ayrıca temanın boyutunun yükselmesine neden olan ve sizin ihtiyacınız dışında kalan özellikleri olmamasına da özen göstermelisiniz.

Tema seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de mobil uyumlu olmasıdır. Unutmamalısınız ki internet trafiğinin artık büyük çoğunluğunu mobil cihazlar oluşturmaktadır. Doğal olarak bir ziyaretçinin sizin web sitenize mobilden gelmesi olağandır ancak temanızın mobil uyumlu olmadığını varsayarsak bu da ziyaretçinin hemen siteden çıkmasına sebep olacaktır. Otomatikman uygulanacak ilk SEO çalışması da buna yönelik olacaktır. Mobil uyumu olmasına özen göstermelisiniz.

Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sitenin yüklenme hızına dikkat ediyor musunuz? Yapılan analizler gösteriyor ki site geç yüklendiği zaman ziyaretçilerin büyük çoğunluğu o siteyi terk ediyor. Bunun yanı sıra kullanıcı aradığını bulmak adına farklı bir siteyi ziyaret ediyor. Doğal olarak temanızın performansı burada öne çıkıyor. Performansı üst düzey olan ve boyutu küçük olan temaları tercih etmelisiniz. Bu sayede web sitenizin yüklenme hızı daha hızlı olacak ve bu da gelen ziyaretçiyi tutmanıza olanak tanıyacak.

WordPress Temasının Olması Gereken Özellikleri

Web siteniz için seçmiş olduğunuz bir WordPress temasının mutlaka AMP uyumlu olması gerekir. Bilindiği üzere Google sıralamada siteleri listelerken onların sadece içeriklerine bakmıyor. Bunun yanında pek çok etmen bulunuyor. Onlardan biri de AMP uyumlu teması bulunan siteler. Google tarafından yapılan açıklamaya göre mobil aramalarda AMP uyumlu temaya sahip siteleri daha üst sıralarda listelediği açıkça belirtiliyor. Yani seçtiğiniz ya da seçeceğiniz temanın AMP desteğinin bulunması şart.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklerin neredeyse tamamı Google’ı hedef almayla ilgili. Yani SEO çalışmalarına dahil edilebilir ancak bu maddemiz ise tamamen kullanıcı odaklıdır. Tabii kullanıcı odaklı çalışmalar da SEO’nun bir parçasıdır ancak bu, son zamanlarda Webmasterlar tarafından pek dikkate alınmıyor. Seçtiğiniz temanın mutlaka sade olmasına ve gözü yormamasına dikkat etmelisiniz. Karmakarışık bir dizaynı olması, arananın istenildiği gibi bulunamaması, kullanıcıyı yorması sizin için olumsuz etkiye neden olacaktır.

Yorum yapın