Roip Sistemler

Roip Sistemler

RoIP, VoIP’e benzer ancak telefon görüşmeleri yerine iki yönlü telsiz iletişimini zenginleştirmek ile görevli olan bir sistemdir. Sistem açısından bakıldığında, aslında PTT’li (Push To Talk) VoIP’dir. Kullanıcıya diğer herhangi bir radyo şebekesi gibi uygulanabilir. RoIP ile, bir ağın en az bir düğümü, IP yoluyla radyo ağındaki diğer düğümlere bağlı bir radyo (veya bir IP arabirim cihazına sahip bir radyo) olur. Diğer düğümler iki yönlü telsiz olabilir ancak geleneksel (donanım) veya modern (PC’de yazılım), POTS telefonlar, Skype telefonu, PDA, akıllı telefon gibi bir bilgisayarda çalışan bazı softphone uygulamalarıdır.

Kamuya Açık Ya Da Özel Kullanım

RoIP, kamuya açık internetin yanı sıra özel ağlar üzerinden de konuşlandırılabilir. Kamu güvenlik birimleri tarafından kullanılan kara mobil radyo sistemlerinde ve geniş coğrafi alana yayılmış araçların filolarında kullanışlıdır. Kanallı radyo sistemleri gibi diğer merkezi radyo sistemleri gibi gecikmelere sebep olduğu ve merkezi altyapıya olan güven ile, kamu güvenliği açısından kuruluşların benimsemesine engel teşkil edebilir.

RoIP, tescilli veya protokolden sınırlı bir yapı değildir, birkaç yönden uygulanan temel bir konsepttir. Galaxy PTT Comms, AllStar Link, BroadNet, IRLP ve EchoLink gibi amatör radyo topluluğunda kısmen veya tamamen açık kaynaklı bir ortamda RoIP kullanımını sergileyen birçok sistem uygulanmıştır. Motorola ve Harris gibi birçok ticari radyo sistem satıcısı, RoIP’i sistem tasarımlarının bir parçası olarak kabul etmişlerdir.

RoIP teknolojisini kullanmaya yönelik motivasyon genellikle üç faktörden biriyle sağlanır: Birincisi, büyük coğrafi bölgelere yayılma ihtiyacı; İkincisi, radyo sistemlerinde daha güvenilir veya en azından onarılabilir bağlantılar sunma isteği; Ve üçüncü olarak, bir çok baz istasyon kullanıcısının, yani mobil veya el telsizleri yerine sabit kullanıcılardan gelen sesli uyarıların kullanımını desteklemek.

Gelişmekte olan paket anahtarlamalı ağ ekipmanı ve yazılımının artması nedeniyle, IP teknolojisinin kullanılmasıyla coğrafyalar daha ekonomik ve güvenilir şekilde sunulabilir. Geleneksel olarak uzaktaki radyo kullanıcıları, özel mikrodalga ekipmanı ve / veya kiralık telefon hatları vasıtasıyla bağlantı kurabilir. Genel olarak, bir radyo şebekesinin işletim maliyeti, geleneksel mikrodalga ve kiralık telefon hatlarının yerini alan IP teknolojisinin benimsenmesiyle azaltılır. Devlet askerleri, enerji kaynakları ve Medivac helikopterleri tarafından ihtiyaç duyulanlar gibi ekonomik ve güvenilir uzak radyo bağlantıları, RoIP teknolojisi tarafından sağlanmaktadır. Mesela ABD askeri birlikleri büyük coğrafyalara yayılmış konvoyları korumak için RoIP kullanmaktadır.

Mobil ve el formlarında LMR (kara mobil radyo) ekipmanının kullanımı, büyük kamu güvenliği kuruluşlarındaki ve enerji / kamu hizmetlerinde görev alanlar, denetçiler ve diğer kullanıcılar gibi masa erişimli kullanıcılar için sorunlu olabilir, çünkü bu tür radyolar bilgisayarlar ile bir arada bulunmazlar. EOC’ler, farklı seçim bölgelerinin her birindeki telsizlerin, aralık dışı olan, duyulması güç olan, taşınabilir olmayan bir telsiz aracılığıyla değil, her kullanıcının bilgisayarında RoIP vasıtasıyla erişilebilir hale getirildiğinde daha etkili donatılmıştır.

Yorum yapın