RF Spectrum Analyzer

RF Spectrum Analyzer

Bir spektrum analizörü, cihazın tam frekans aralığında frekansa karşı bir giriş sinyalinin büyüklüğünü ölçer. Birincil kullanım, bilinen ve bilinmeyen sinyallerin spektrumunun gücünü ölçmektir. Bir spektrum analizörünün ölçtüğü giriş sinyali elektriklidir; Bununla birlikte, akustik basınç dalgaları ve optik ışık dalgaları gibi diğer sinyallerdeki spektral kompozisyonlar uygun bir trans düşer kullanılarak göz önüne alınabilir.

Ölçüm yapmak için bir monokromatör gibi doğrudan optik teknikler kullanan optik spektrum analizörleri de mevcuttur. Elektrik sinyallerinin spektrumlarını analiz ederek, zaman alanı dalga formlarında kolaylıkla saptanamayan bir sinyalin hakim frekans, güç, bozulma, harmonikler, bant genişliği ve diğer spektral bileşenleri gözlemlenebilir. Bu parametreler, kablosuz vericiler gibi elektronik cihazların karakterizasyonu için kullanışlıdır. Bir spektrum analizörü, yatay eksende frekansa ve genlik dikey eksende görüntülenir. Sıradan bir gözlemciye göre, bir spektrum analizörü bir osiloskopa benzemektedir ve aslında bazı laboratuar araçları bir osiloskop veya bir spektrum analizörü olarak işlev görebilir.

Analizatör Çeşitleri

Spektrum analizörü türleri, bir sinyal spektrumunu elde etmek için kullanılan yöntemlerle ayırt edilir. Süpürüldü ve Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) tabanlı spektrum analizörleri vardır:

Süpürme kanalı ayarlı bir analizör, giriş sinyali tayfının bir bölümünü anlık çıktı gücü ile kaydedilir ve zamanla bir fonksiyon olarak görüntülenen dar bir bant geçiren filtrenin merkez frekansını aşağı dönüştürmek için bir süperheterodin alıcısı kullanır. Alıcının merkez frekansını voltaj kontrollü bir osilatör kullanarak çeşitli frekanslarla süpürür ve çıkış frekansı da burada bir fonksiyondur. Ancak, süpürme belirli bir frekansta yoğunlaşırken, diğer frekanslarda kısa süreli olaylar olmayabilir.

Bir FFT analizörü periyodogramların zaman dizisini hesaplar. FFT, süreçte kullanılan belirli bir matematiksel algoritmayı belirtir. Bu, genellikle bir alıcı ve analogdan dijital çevirici ile birlikte kullanılır. Yukarıdaki gibi, alıcı giriş sinyali spektrumunun bir bölümünün merkez frekansını düşürür, ancak bölüm süpürülmez. Alıcının amacı, analizörün uğraşması gereken örnekleme oranını azaltmaktır. Yeterince düşük örnek hızı ile, FFT analizcileri tüm örnekleri işleyebilir (% 100 görev döngüsü) ve bu nedenle kısa süreli olaylardan kaçınabilirler.

Ağ Tabanlı Sistem

Bu form faktörü bir ekran içermez ve bu cihazlar coğrafi olarak dağıtılan spektrum izleme ve analiz uygulamalarının yeni bir sınıfını etkinleştirmek üzere tasarlanmıştır. Temel özellik, analizörü bir ağa bağlayabilme ve bu tür cihazları bir ağ üzerinden izleyebilme özelliğidir. Birçok spektrum analizörü, kontrol için bir Ethernet portuna sahipken, genellikle verimli veri aktarım mekanizmalarından yoksundur ve böyle dağınık bir şekilde konuşlandırılamayacak kadar hantal ve pahalıdır. Bu gibi cihazların temel uygulamaları, kablosuz sinyalizasyonun yasak olduğu güvenli tesisler için RF saldırılarının tespit sistemlerini içerir. Aynı zamanda hücresel operatörler, lisanslı spektrum bantlarındaki parazitleri uzaktan izlemek için bu tür analiz cihazlarını kullanırlar. Bu tür cihazların dağınık yapısı, vericilerin coğrafi konumlandırılmasını, dinamik spektrum erişimi için spektrum izlemeyi ve diğer pek çok uygulamayı mümkün kılar.

Bu cihazların temel özellikleri şunları içerir:

Ağlarda etkin veri aktarımı

Düşük güç tüketimi

Veri toplayıcılarını bir analizör ağı üzerinden senkronize edebilme özelliği

Toplu dağıtımın etkinleştirilmesi için düşük maliyet.

 

Yorum yapın