Dual Band Telsiz Nedir?

Dual Band Telsiz Nedir?

Çift bantlı telsizler, iki ayrı frekans bandın da çalışmasına izin verecek şekilde tasarlanmış bir iletişim sistemidir. Bu işlem, tek tek radyonun özelliklerine bağlı olarak birçok iletim ve alım düzenlemesinden biri olabilir. Çift bantlı telsizler, elektromanyetik (EM) spektrumda UHF (ultra yüksek frekans) ve VHF (çok yüksek frekans) bantlarında iletişim sağlar. Amatör radyo jargonunda VHF bandına “2 metre bant” adı verilir ve 144 MHz’den 148 MHz’e kadar değişir. UHF bandına “70 santimetre bant” denir ve 420 ila 450 MHz arasında değişir.

İletim Ve Kazanım

Çoğu çift bantlı telsiz, operatöre bir bant üzerinden iletme ve diğerinde alma olanağı sağlayacaktır. Diğer düzenlemeler arasında aynı bandın içinde yayın ve alım yapılması, ancak bu bandın içindeki iki ayrı frekans bulunmaktadır. Çift bantlı telsiz, amatör radyo operasyonlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Mühendisler, bilim adamları, acil durum iletişimi ve amatör radyo meraklıları dahil olmak üzere bireyler arasındaki uzun menzilli iletişimlere izin verirler.

Çift Bantlı Telsizlerde Erişim Noktaları

İki radyolu çift bantlı erişim noktaları hem 2.4 GHz hem de 5 GHz RF bantlarını farklı telsizler üzerinde aynı anda destekleyebilir. Geriye dönük uyumluluk, daha fazla kanal ve artan çıktılar sunar. Çift bantlı telsize sahip kablosuz ağ cihazları hem 2,4 hem de 5 GHz bantlarını tarayabilir ve her iki bantta da en iyi erişim noktasını seçebilir. Çift bantlı erişim noktaları, çok çeşitli ağ topolojilerine uygundur.

Çift bantlı erişim noktaları sadece artan bant genişliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda veri türlerini farklı RF bantlarına ayırmak için çift bantlı telsizleri de fazlasıyla kullanmaktadır. 5 GHz telsiz, zaman açısından hassas ses / veri istemcilerinden kablosuz trafiğe hizmet edebilirken, 2.4 GHz radyo dizüstü bilgisayarlardan gelen veri trafiğini destekleyebilir. Bu, iki ayrı yerden RF şebekesi oluşturarak veri ve ses trafiği çekişmesini azaltmaya yardımcı olur.

Hem 802.11a hem de 802.11n farklı bir RF bandı kullanabildiğinden, olası yaygın 802.11b veya 802.11g kablosuz ağlardan gelen parazitlerden etkilenmez ve üretilen istemcilerden gelen sondalar veya tepkiler gibi genel gider faaliyetlerinden daha iyi izole edilebilir.

VHF ve bunun yanında UHF sıklık bantlarını içeren ve  refik  zamanlı  her  iki  bandı  da  dinleme ve görüşme  imkanı  sağlayan  telsiz  cihazlarıdır,  VHF  136.000  –  174.000  MHz,  UHF  400-470  MHz  frekanslarını  kapsamaktadır,  25-50  Watt değerinde sorti  gücüne  rahiptirler.  Dual Bаnd Telsiz cihazları amatör frekans telsiz bandına göre üretilenlerin haricinde profesyonel amaçlı tasarruf edilebilecek olan ortamlar için üretilmektedir.  Duаl Band telsizlerde her iki bandın yanında çalıştırabilen çift iletişim antenleri kullanılmaktadır. Genel olarak polislerde ya da amatör olarak herkesin elinde görebileceğiniz antenler bu çeşitlerden sayılmaktadır. Hem amatör hem de profesyonel anlamda kullanılmak için uygun denebilir.

Yorum yapın