IP Telefonlar

IP Telefonlar

IP telefonu (Internet Protokolü telefonu), Internet Protokolünün paket anahtarlamalı bağlantılarını kullanarak, ses, faks ve geleneksel olarak kamuya açık anahtarların özel devre anahtarlamalı bağlantıları üzerinden taşınan diğer bilgi biçimlerini değiştiren teknolojiler için genel bir terimdir. İnternet’i kullandığınızda, paylaşılan hatlarda veri paketleri olarak seyahat eder ve PSTN’deki ücretleri önler. IP telefonundaki zorluk, kullanıcıya güvenilir bir akışla ses, faks veya video paketleri göndermektir. Çok sayıda IP telefonu bu zorluğa odaklanmaktadır.

IP telefon hizmeti sağlayıcıları, yerel telefon şirketlerini, AT & T gibi uzun mesafeli sağlayıcıları, kablolu TV şirketlerini, internet servis sağlayıcılarını (ISS’leri) ve sabit hizmet kablosuz operatörlerini içerir veya yakında eksik olan kısımlarda yerini bularak bu listede yer alacaktır. IP telefon hizmetleri aynı zamanda satıcıları geleneksel el aygıtlarından da ayrı durarak etkilemektedir.

Halen, geleneksel telefon hizmetinden farklı olarak, IP telefon hizmeti hükümet tarafından nispeten düzenlenmemiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal İletişim Komisyonu (FCC) telefonla telefon bağlantılarını düzenler, ancak bir telefon kullanıcısı ile bir IP telefon hizmeti sağlayıcısı arasındaki bağlantıları düzenlemeyi planlamadıklarını söylemektedirler.

VoIP, IP telefon standardizasyonu için organize edilmiş bir gayrettir. IP telefonu, bilgisayarların, telefonların ve televizyonun tek bir entegre bilgi ortamına yakınsamasının önemli bir parçasıdır. Ayrıca, telefon çağrılarını yönetmek ve bilgisayarları kullanmak için kullanılan teknolojileri tanımlayan başka bir genel terim olan bilgisayar-telefon bütünleşmesi konusunu da kapsamaktadır.

VOIP İle IP Telefonlar Arasındaki Farklar

Basitçe söylemek gerekirse, VoIP, IP telefonun bir alt kümesidir. IP Telefon, yaygın olarak İnternet Telefanyası olarak adlandırılır; bir dizi IP (İnternet) standardına dayanan sayısal telefon sistemlerini içeren iletişim alanıdır. Bu, internetten ve bağlı olduğu herhangi bir donanım ve uygulamadan yararlanmak için telefon sistemini dijital hale getirmenin bir yoludur. IP telefonun temel amacı, teknolojinin iş ortamlarında daha iyi referanslandığını gösteren verimliliği artırmaktır. Öte yandan, VoIP, basitçe telefon görüşmeleri için dijital bir nakliye aracıdır. Farklı kolaylıkta ucuz veya ücretsiz görüşme ve sesli iletişimlere daha fazla özellik ekleme yönünde çalışır.

Daha geniş bir resimde görmek istersek, IP Konferansını genel kavram olarak ve VoIP’yi bu konsepti uygulamak için ses ileten bir araç olarak düşünebiliriz. Bir IP Telefon sistemi, örneğin VoIP ve standartlarına (SIP, H.323 vb.) sahip diğer birçok şeyle (örneğin, CRM) daha verimli bir şekilde üretilen bir IP-PBX olabilir. Farkı basitçe koymanın birçok yolu vardır. Avaya, IP telefonu, internet protokollerini kullanarak etkili ve güvenilir bir şekilde iletişim kurma olarak tanımlayabiliriz. Bu, VoIP’nin kullanıcı dostu özelliklerinin yanı sıra VoIP’nin gücünden faydalanarak elde edilmiş bir sistemdir. Oldukça ince bir fark. Ortada olan anlam karışıklığına engel olabilmek için aslında iki terimin de birbiri yerine sıklıkla kullanıldığını da hatırlatabiliriz.

Yorum yapın