Lastik Basınç Kontrol Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Araç teknolojilerinde son dönemde daha çok sensör ve daha çok kontrolcü sistemler kullanılıyor. Kısa süre öncesine kadar araç teknolojilerinde kullanılan park sensörleri, hız sensörleri gibi kısıtlı teknolojilere artık yenileri eklenmeye başladı. Bu noktada sensörler yardımı ile kendi kendine park edebilen araçlar, çevre görüş sistemleri, yine aynı mantık ile çalışan aktif çarpışma önleme sistemleri gibi çok daha profesyonel teknolojileri görmeye başladık. Hatta şöyle biri durum var artık bu teknolojiler sadece üst segment araçlar için değil orta sınıfı olarak gösterebileceğimiz daha düşük bütçeli araçlarda da yer alıyor. Bu yeni teknolojilerden birisi de Lastik Basınç Kontrol sistemleri.

Lastik Basınç Kontrol Sistemleri Ne İşe Yarıyor?

Artık orta sınıf araçlar dahil olmak üzere birçok otomotiv markasının standart olarak sunmaya başladığı teknolojilerden biri olan Lastik Basınç Kontrol sisteminin ilk olarak ne işe yaradığından bahsedelim.

Bu teknoloji ile beraber seyir halindeyken doğrudan lastik durumlarınız hakkında anında bilgi alabiliyorsunuz. Şöyle ki lastik basıncınız düştüğünde ya da lastiğinizde bir delinme yırtılma meydana gelmesi sonucunda lastiklerin hava kaçırması gibi seyir durumunu tehlikeye sokacak olan koşullarda doğrudan aracınız sizi uyarıyor sistemin ana işlevi bu.

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Çalışma Mantığı

Söz konusu teknoloji ile beraber araçların lastiklerinde yer alan jantlarda sibop kapaklarına kadar uzanan özel sensörler kullanılıyor. Lastik Basınç Kontrol sisteminin çalışma mantığı ise şöyle;

Araç lastiklerinde yer alan bu Lastik Basınç Kontrol sensörleri sürekli olarak lastik hava durumunu kontrol ediyor.Elde edilen veriler aracın beyni olarak gösterilen bölüme gönderiliyor. Burada aslında kapalı devre bir kontrol sistemi mevcut.

Eğer gelen veriler araca daha önceden otomotiv üretici firma tarafından girilen değerlerden düşükse bu durumda aracınız doğrudan sizi uyarıyor ve lastiğinizin hava kaçırdığını belirtiyor.

Bunun dışında zamanla lastiklerde oluşabilecek inmelerde bu şekilde uyarı halinde kullanıcıya gösteriliyor. Yani illa ki lastiğinizde bir deforme olmasına gerek yok. Lastik Basınç Kontrol sistemi lastik hava basıncı düştüğü koşulda çalışmakta.

Yorum yapın