BMW Ses Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Araç teknolojileri konusunda son dönemde yakalanan hıza yetişmek kolay değil. Hem otomotiv firmaları arasında artan rekabet hem teknolojik gelişmelerle beraber bu alanda kullanılan yeni sistemler derken artık otomotiv teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin takip edilmesi bir hayli zorlaştı. Geleceğin teknolojileri olarak otonom sistemleri araçlar ve elektrikli yeni yakıt teknolojili araçlar daha çok konuşulan konular arasında olsa da bunun dışında şu an hali hazırda kullanılan ve son teknoloji ile donatılmış olan birçok araç teknolojisi de var. Az bilinene ama oldukça etkili olan bu teknolojilerden birisi de BMW Ses Kontrol Sistemi.

BMW Ses Kontrol Sistemi Hakkında Tüm Detaylar

BMW’nin özellikle üst paket donanımına sahip olan araçları için kullandığı teknoloji bir nevi akıllı telefonlarda gördüğümüz sesli asistan teknolojisine benzemekte. BMW Ses Kontrol Sistemi sayesinde sadece araç içerisinde sesli olarak komut vererek navigasyon kontrolü yapma, klima sistemlerini kontrol etme, müzik ve multimedya sistemlerini kontrol etme gibi ayrıcalıklara kavuşuyorsunuz. Bu yönü ile tam olarak akıllı asistan sistemlerini yansıtan teknolojinin kullanımına ve detaylarına bakalım.

BMW Ses Kontrol Sistemi Nasıl Kullanılır?

BMW Ses Kontrol Sistemini kullanabilmek için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Söz konusu sistem için hem sürücünün dikkatinin dağılmaması hem de rahat komut verebilmesi açısından direksiyon üzerinde bir kontrol düğmesi yer alıyor. Sistemin kullanımı ise şöyle;

İlk olarak sesli komutları verebilmek için BMW Ses Kontrol Sistemi tuşuna direksiyon üzerinden basmanız gerekiyor.

Ardından ise vereceğiniz komutu doğrudan vermeniz gerekiyor. Tuşa basarken vereceğiniz komutların ise anlaşılır ve net olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Şöyle ki eğer aracın navigasyon sistemine bir adresi soracaksanız BMW Ses Kontrol Sistemi tuşuna bastıktan sonra adresi tamamını söylemeniz gerekiyor. Tekrar tekrar tuşa basarak tek tek mahalle, sokak şeklinde adres tarifi yapmanız durumunda algılamada sorun yaşanabiliyor.

Bunun yerine doğrudan tek seferde komutlarınızı vermeniz gerek.

Ayrıca şunu da belirtelim BMW Ses Kontrol Sistemi ile beraber araç içerisinde yer alan hemen her sistemi kullanabiliyorsunuz. Sadece sesli komut ile araca bir numara söyleyerek arama yapabileceğiniz gibi radyo kanal aramalar bile yapabiliyorsunuz. Tüm komutlar aynı sistem üzerinden çalışmakta.

Önemli Not: Araç üzerinden sesli komut sistemini kullanarak verdiğiniz komutlar sadece bir kullanıcı temelli olarak çalışmıyor. Yani sürücü dışında da bu komutlarla beraber araç içerisinde sesli komut sistemini kullanabiliyorsunuz. Fakat yeni modellerde artık BMW bu konuda da yeni özelleştirmelere gitmeye başladı. Özellikle i serisi araçlarında markanın bu alanda da sesli komut sistemi için yeni özellikler kullanmaya başlayacağı ve yeni özelliklerle beraber sesli komut sisteminin yapay zeka kısmının geliştirileceği de düşünülüyor. Fakat yeni sistemler ne kadar değişim gösterir merak konusu.

Yorum yapın