3 Boyutlu Model Çizimi İçin Nereden Başlanmalı?

3 Boyutlu Model Çizimi son dönemde birçok alanda kullanılan teknolojilerden biri olarak dikkat çekiyor. Mühendislik, mimarlık, grafik tasarım, film sektörü ve oyun sektörü gibi birçok alanda 3 Boyutlu Model Çizim teknolojilerinin kullanılmaya başlandığı bir gerçek. Aslında tüm bu sektörlerle beraber model çizim konusu çok daha uzun bir geçmişe sahip fakat son dönemde gelişen teknoloji ile beraber hem daha fazla öne çıkmaya başladığı hem de artık bu sistem için kullanılan teknikler değişmeye başladı.

3 Boyutlu Model Çizimi İçin Tüm Püf Noktalar

Bu noktada yeni teknolojiler ile beraber 3 Boyutlu Model Çizimine başlamadan önce bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. Tüm bu püf noktalardan ve çizim için yapılmasını tavsiye ettiğimiz hazırlıklardan bahsedelim.

İyi Bir Program Seçmek: 3 Boyutlu Model Çizimi konusunda ilk dikkat edilmesi gerekilen konu elbette ki iyi bir program seçmek olacaktır. Program konusunda seçim yapmadan önce ise hangi özelliklere sahip bir model oluşturacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Bu alanda genel olarak en çok tercih edilen programlar ise 3ds Max serisi, Zbrush, Maya serisi olarak bilinmekte. Başlangıç seviyesi için bu programlar yeterli olacaktır. Hatta ileri seviye için bile yeterli olan programlar bunlar. Program konusunda bir tüyo daha verelim. Söz konusu programlar yüksek ücretli programlar. Bu nedenle yatırım yapmadan önde deneme sürümlerini kullanıp öncelikle tecrübe kazanmanızda yarar var.

Çizim Tableti Kullanmak: Bu programlar için model çizimi konusunda sadece klavye ve Mouse kullanımı yapmanız yeterli oluyor. Yani sadece Mouse ile çizim yapabiliyorsunuz. Fakat modelleme yeni başlıyorsanız ilk aşamadan itibaren düşük bütçeli bir grafik tableti alarak çizimleri doğrudan bu tabletler başlamanız daha iyi modeller oluşturmanız için deneyim kazanmanızı sağlayacaktır. Üstelik çizime yatkınsanız bu şekilde daha rahat model oluşturabilirsiniz.

Seçilen Programa Göre Eğitim: Gelelim 3 Boyutlu Model Çizimi konusunda dikkat edilmesi gerekilen bir başka noktaya. Dikkat etmeniz gereken bu nokta en önemlilerinden biri olan eğitim konusu. Model çizimi konusunda yetenekli olsanız bile model çizimlerinde kullanılan programlar genelde çok geniş kapsamlı programlar. Bu nedenle seçeceğiniz program için sıkı bir çalışma yapmanız gerekiyor. Seçeceğiniz program için diyoruz çünkü her programın genel olarak özellikleri ve model sistemlerinde değişikler var.

Örnek Çizimlerden Yararlanmak: 3 Boyutlu Model Çizimi için başlangıç seviyesinde olan kullanıcıların yapabilecekleri en iyi çalışma çizim örneklerinden yararlanmak. Hem internette hem de kullanılan model çizim programlarında genel olarak birçok çizim örneği bulmak mümkün. Tüm bu örneklerden yararlanarak ana hatları ile çizimlerin nasıl yapıldığı hakkında daha fazla deneyim sahibi olabilirsiniz.

Kalıp Çizimleri Kullanma: 3 Boyutlu Model Çizimi konusunda yeni yeni çalışma yapıyorsanız bu noktada önerilerimizden sonuncusu kalıp çizimleri kullanmak. Şöyle ki özellikle 3ds Max programlarında olduğu gibi çizimlerde genelde kalıp kullanılıyor. Yani bir nevi hazır resmin üzerinden model çizerek daha iyi şekiller oluşturabiliyor ve model çizimi konusunda da daha iyi tecrübe kazanabiliyorsunuz. Bunun için ekstra olarak bitmap gibi özellikler kullanılıyor. Bu şekilde hem bir nevi çizim deneyimi kazanmış oluyorsunuz hem de çizim konusunda daha iyi tecrübe elde edebiliyorsunuz. Yine çizim kalıpları içinde internette birçok örnek bulmanız da mümkün.

Yorum yapın