Mobil Site İçin SEO Checklist

Mobil Site İçin SEO Checklist

Google firmasının, adeta bir devrim niteliği taşıyan Mobil SEO güncellemesi, mobil uyumlu siteler arasında yerini almaktadır. MOZ üzerinden yayımlanan kontrol listesinin paylaşmak ve sizleri memnun etmek istiyoruz. Mobil faktörlerinde neleri kontrol etmeniz ya da dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olacağınızı düşünüyoruz.

 

 

Mobil Versiyonlarda Neler Yapmalısınız?

Web sitenizin, mobil kullanıcılar için olan versiyonlarını ayarlamalısınız.

Dinamik bir web siteye sahipseniz, mobil yapılandırmanızı gerçekleştirmelisiniz.

İndeks kontrolünü, bir Google sorgusuyla gerçekleştirmelisiniz. Ana sayfanızın üst sırasında yer aldığını kontrol etmeli, aksi durumlarda cezaya tabii tutulabileceğinizi bilmelisiniz. Kalitesiz ve zararlı linklerin de siteyi etkileyeceğini unutmamalısınız.

Anahtar kelimelerinizi Google arama noktasından sorgulamalısınız. Bir alan adı belirlemeli ve ana sayfanızın görünüp görünmediğine bakmalısınız.

Google’ın öncelikleri arasında yer alan önbellekten dolayı, ana sayfanızı kontrol etmelisiniz. Salt metin sürümünü tercih etmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Ana sayfanızda bir paragraf metinin olup olmadığını kontrol edin. Ana sayfanızda yer almayan kurum sitelerde ise dikkat etmeniz gerekmektedir. Mobil site için SEO checklist avantajları arasında bulunan içerikleri kontrol etmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Teknik Konular Nelerdir?

Google Webmasters Tools servisini ziyaret etmeli ve tarama hataları kısmını kontrol etmelisiniz. Mobil sürüme geçiş yaptıktan hemen sonra, mobil cihazlarınızdaki sorunlarınızı giderebilir ve sağlıklı bir kullanıma kavuşabilirsiniz. Mobil sitenize harita ekleyebilir ve elde ettiğiniz URL adreslerinizin site haritasını Google Webmasters Tools’a göndermeyi denemeli ve kaliteli bir güncelleme gerçekleştirebilirsiniz. Site hızı testi yapmayı da ihmal etmemeli ve detaylı bir analiz gerçekleştirmelisiniz. Mobil bağlantının, hız ve işlem gücü gibi kavramlarını incelemeli ve mobil versiyonlarına göre optimize etmelisiniz. Sunu taraflı hız ve yönlendirmeler gerçekleştirmelisiniz. Mobil web sitelerinin, sorgulama motorlarında 301 ile 302 kodlarının aynı mesajı verdiğini bilmelisiniz. Google 302 kodunun bir yönlendirme olarak, oldukça önemli olduğunu söylemek isteriz.

Mobil Navigasyon

Ziyaretçilerinizin, tüm mobil sitelerine ulaşabilir olduğuna emin olmalısınız. Mobil navigasyonla birlikte, ekstra bir kazanç elde edebileceğinizi de bilmek zorundasınız. SEO Checklist sistemi zor gibi görünse de oldukça basittir. Mobil verilerinizi SEO kurallarına uygun olarak korumalı ve mobil navigasyonun da etkili bir yöntem olduğunu bilmelisiniz.

SEO Checklist İçerik

Mobil haritanız için, her masaüstü sayfanın sağlam bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Mobil sürümde, masaüstü sayfanızın içeriğini parçalamanız son derece faydalı olacaktır. Mobil sürümünün IP bazlı düşünerek tasarlamalı ve kullanıcıların gördükleri içeriğin ulaşabilir olduğuna ve her versiyonunun seçilebilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Karışık olan içeriğinizi düzenlemeli ve mobil kullanıcıların sabırsız oldukları, küçük ekran kullandıkları içerikler sunmamaya özen göstermelisiniz. Mobil site için ne yapılmalı? Sorusunun cevabını arıyorsanız, gereksiz tüm imajları kaldırmalısınız. Gereksiz her imajın, hem ekstra bir alanı işgal etmesi, hem de sayfa yüklenme hızını arttırmasıyla birlikte, benzersiz bir kazanç sağlayacaksınız. Reklam alanlarının, mobil sitelerin değişmezleri arasında olması, ziyaretçilerin sadece sayfalarla karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Seo Checklist Arama Sonuçlar Sayfası

Google sorgulama sonuçları sayfasında, web sitenizin başlığını en fazla 70 karaktere izin vermektedirler. Ekran çözünürlüğünüz oranına göre bunu 2 satıra çıkarabilirsiniz. Birçok insanın bildiği gibi, Google mobil versiyonu, en fazla 120 karakter kotası koymaktadır. Bundan dolayı, sayfalarınızdaki açıklamaların görünümlerini dikkate almalısınız. Mobil URL adresinizin, anahtar kelime olarak zenginliğini kontrol etmelisiniz. Google masaüstü URL olarak değil de, mobil URL adresini göstermektedir. Bu Url’ye sahip web siteleri için aynı mantık bulunmaktadır.

Sonuç

Mobil site için SEO checklist yöntemi, bilinçli ve doğru kullanıldığı takdirde eşsiz bir fırsattır. Mobil SEO, kullanıcılara deneyim sunmak adına gerçekleştirilen optimize çalışmasıdır. Örnek vermemiz gerekirse, cep telefonlarından bir siteye girdikten hemen sonra gezim işlemlerinizi yapabiliyorsanız, Google’ın çalışmalarınıza olumlu bir değerlendirme kazandırabilirsiniz. Dinamik tasarım, Responsive tasarım ve farklı mobil site kullanımını gözlemlemeden önce, mobil SEO uygulamasında arama optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitenizi, sorgulama motorları için optimize ediyorsanız, mobil SEO çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizdeki aktif bağlantı hızları, diğer ülkelerle kıyaslandığında son derece düşüktür. Ancak, mobil cihazlardaki hız artışı da göze çarpmaktadır. Kodların azaltılması, Cache kullanımı, görsellerin optimize edilmesi, sayfa açılma hızı ve yönlendirmelerin azalmasında büyük oranda olumlu bir etki bırakacak ve rakiplerinize karşı handikaplı bir artı kazandıracaktır.

Mobil site için Seo Checklist Nedir? Sorununu karşıladığımızı düşünüyor ve Google firmasının tüm imkanlarından yararlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Sorunsuz bir süreç yaşamak için kaliteli içeriklere dikkat etmeli ve SEO Checklist mantığını kavramalısınız.

Yorum yapın