İyi Bir Powerbank Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı?

Akıllı telefon seçimi yaparken dikkat edilen en önemli özelliklerden birisi de akıllı telefonların pil kapasitelerinin ne kadar olduğu. Pil kapasitelerinin ne kadar olduğu oldukça önemli çünkü pil kapasitesi ne kadar fazla ise akıllı telefonun şarj süresinin de o kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemlerde akıllı telefonlarda şarj süresinin ne kadar önem verilen bir konu olduğunu da düşündüğümüz de aslında telefon seçiminde genel olarak bu kriterin öne çıktığını da görebiliyoruz.

Fakat artık kullanıcıların pil kapasiteleri için ekstra çözümleri olduğu da bir gerçek. Zira artık akıllı telefonların için birçok yeni şarj teknolojisi bulunuyor. Kablosuz şarj sistemleri ek olarak hızlı şarj sistemleri gibi birçok yeni teknoloji bulunmakta.

Bunun dışında birde söz konusu teknolojilere ek olarak elektrik bağlantısını anlık olarak gerektirmeyen Powerbank adını verdiğimiz taşınabilir şarj cihazları var. Bu cihazlar sayesinde kısa süre içerisinde akıllı telefonlarınızı istediğiniz yerde şarj edebiliyorsunuz. Peki ama Powerbank seçiminde nelere dikkat etmek önemli. Powerbank sistemlerinde akıllı telefonlara sunulan ayrıcalıklar neler bakalım.

Powerbank Kapasitesini Belirlemek?

Powerbank seçimi yaparken ilk dikkat edeceğiniz nokta her zaman için öncelikle ürün kapasiteleri olacaktır. Powerbank kapasiteleri ne kadar yüksek ise telefonunuzun o kadar fazla şarj olacağın söyleyebiliriz. Yani diyelim ki 2000 mAh kapasiteli bir akıllı telefonunuz var.

Bu akıllı telefon için 1500 mAh kapasiteli bir Powerbank tercihi yapmanız yeterli olmayacaktır. Zira bu Powerbank serisi ile telefonunuzu bir kez bile tam dolduramayacağınız gibi zaman içerisinde 1500 mAh kapasitesinin de düşmesi ile alacağınız performans değerinin de bir hayli düşüş göstereceğini söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle Powerbank alırken öncelikle kapasiteye dikkat etmeniz gerekli. Peki ama en ideal ürün kapasiteleri ne kadardır?

Bu noktada seçimlerin akıllı telefonlara göre değişiklik gösterebileceğini de belirtelim. Eğer 3000 mAh değerinin üzerinde bir pil kapasiteniz var ise o zaman seçeceğiniz Powerbank serisinde de en az 5000 mAh değerini tercih etmeniz gerekiyor. Bunun dışında eğer bir miktar daha bütçeniz var ise en ideal olan modellerin 10.000 mAh kapasiteli modeller olduğunu da söylemek gerekiyor.

Mümkünse bu kapasitenin altında seçim yapmamanız çok daha iyi bir performans elde etmenizi de sağlayacaktır. Daha üst modellerde daha fazla kapasite değeri elde etmekte mümkün fakat bu durumda da fiyat aralığı bir hayli yükseliyor. Bu nedenle hem fiyat açısından hem de kapasite değeri açısından en ideal modeller 10.000 mAh kapasiteli olan modeller olarak öne çıkmakta.

Hızlı Şarj Desteğine Bakmak

Powerbank seçiminde kapasite sonrasında dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise Powerbank serisinin hız değeri. Bazı seri modellerinde hızlı şarj desteği bulunuyor. Bu tip modelleri seçmenizin avantajını kullanınca anlıyorsunuz. Fiyat olarak çok aşağı da olan ve hızlı şarj desteği bulunmamasına rağmen ucuz fiyatı için tercih edilen şarj cihazı modelleri saatlerce telefonunuzun şarj için beklemesine neden oluyor.

Özellikle yüksek kapasiteli modellerde bu durumu çok daha net bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Zira şarj süresi çok daha uzun bir süre alıyor ve haliyle bu modeller çok fazla da tercih edilmeyen modeller olarak öne çıkıyor. Bu nedenle seçimlerinizi yaparken Powerbank serisi üzerinde gerçekten hızlı şarj desteği olup olmadığını kontrol etmenizin büyük oranda yararı olduğunu da belirtelim.

Powerbank

LED Bildirim Işığı

İnce bir detay olsa da dikkat edilecek olan bir diğer nokta Powerbank serilerinde kullanılan LED bildirim ışığı. Aslında birçok modelde LED bildirim ışığı yer almıyor fakat bu ışık oldukça önemli. Hem telefonunuzun ne kadar şarj olduğunu görebildiğiniz ve en önemlisi ise aletin içerisinde ne kadar şarj miktarı kaldığını görebildiğiniz bildirim ışıkları olmadan doğru bir şekilde kullanım yapmanız mümkün değil.

Öncelikle cihazın içerisinde şarjının olup olmadığını bile anlayamadığınız için cihaz taşımanızın bile bir anlamı kalmıyor. Bu nedenle göz ardı edilse de bildirim ışıklarını olup olmadığına mutlaka dikkat edin.

Ekstra Bağlantı Desteği

Bu noktada yeni bir taşınabilir şarj cihazı alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise ekstra bağlantı desteği. Bazı serilerde sadece telefonlarınızı şarj etmeniz için bağlantı bulunurken bazı serilerde ise farklı olarak aynı anda şarj cihazının da şarj olmasını sağlayan çift taraflı bağlantılar bulunuyor. Bunun dışında ekstra olarak anı anda birden fazla cihazı şarj etmeye yarayan cihaz serileri de var.

Mümkünse biraz fiyat farkı olsa da bu ürünleri tercih etmek çok daha kullanışlı olacaktır. Aynı anda şarj olmaları bir yana dursun aynı anda birden fazla cihazın şarj edilebiliyor olması da hem vakit açısından hem de kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli. Bu serilerde çok daha rahat bir kullanım elde edebiliyorsunuz.

Güvenlik Sertifikaları

Bu tür cihazlarda da tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bir pil bulunduğunu biliyoruz. Sonuçta içerisinde bir pil bulunduğu için bu serilerinde güvenlikli seriler olması gerekiyor.

Son dönemde birçok kez haberlere de yansıdığı gibi taşınabilir şarj cihazlarında kalitesiz güvenlik sertifikaları bulunmayan modellerin tıpkı akıllı telefonlar gibi kendi kendine alev aldığı görülebiliyor. Bu gibi bir durumda kullanıcıların sağlığını da doğrudan tehdit etmekte.

Bu gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmayıp taşınabilir pillerden kaynaklı olan olumsuzlukların önüne geçmek için aldığınız ürünün güvenlik sertifikalarına sahip olduğundan da mutlaka emin olmanız gerekiyor. Eğer kullanım kılavuzları ya da ürün kutusunun üstünde güvenlik sertifikaları bulamıyorsanız bu Powerbank serilerini tercih etmeyin. Aksi halde benzer sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Powerbank

Ürün Desteğine Bakmak

Son olarak biraz mantıksız gelse de önemli olan bir maddeden bahsedelim. Aslında akıllı telefonlarınızı şarj etmek için almayı tercih ettiğiniz taşınabilir şarj cihazları akıllı telefonlarınız dışında daha birçok ürünü de şarj etmek için kullanılabilir.

Laptop serilerini bile şarj eden ürünler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle öncelikle taşınabilir şarj cihazı almadan önce cihazı tam olarak hangi alanda kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer sadece akıllı telefonlar için kullanılacaksa standart bir seri almanız yeterli olurken bunun dışında laptop ve tabletlerinizi de şarj etmek istiyorsanız da ona göre daha profesyonel bir model almanız bu tip bir model tercih etmeniz gerekiyor.

Yorum yapın