Akıllı Telefonlarda Maksimum Ekran Çözünürlüğü Ne Kadar Olmalı?

Görüntü teknolojileri hemen her alanda gelişim göstermeye başladı. Televizyonlar, harici ekranlar, görüntü panelleri hemen hemen tüm bu teknolojilerde genel bir gelişme olduğunu söylesek yanlış olmaz. Tabi ekran teknolojilerinde yaşanan tüm bu gelişmeler son dönemin en popüler olan teknolojilerinden biri olarak karşımıza çıkan akıllı telefonlarda da ön plana çıkmaya başladı.

İlk olarak LCD panelli ekranlar daha sonra LED ekranlar sonrasında OLED ekranlar derken ekran teknolojisi konusunda da epey bir yol alındığını da görüyoruz. Son dönemde akıllı telefonlarda genel olarak ise Super AMOLED ve kavisli ekran sistemleri kullanılır hale geldi. Hatta bu ekranları kullanmayan markaların bile yavaş yavaş yeni ekran teknolojilerine geçiş yapmaya başladığı da belirtiliyor.

Asıl merak edilen konu ise tartışmalara da neden olan ekran teknolojisi ile beraber ekran çözünürlük değerinin ne kadar olacağı. LCD ekran dönemlerinde maksimum çözünürlük değeri akıllı telefonlar için HD olarak gösterilen giriş seviyesi çözünürlük değeri olduğu için bu konu çok fazla gündeme gelmiyordu fakat son dönemde artık 2K ve 4K gibi çözünürlük değerleri görmeye başladık. Haliyle ekran çözünürlüğü konusunda artık akıllı telefonlarda en ideal değerin hangisinin olması gerektiği de merak ediliyor.

Kullanılacak Olan Ekran Tipini Belirlemek

Akıllı telefonlarda ekran çözünürlük değeri konusunda ideal değer bilgisi vermeden önce kullanılacak olan ekranların teknolojilerini bilmek gerekiyor. Şöyle ki LCD panellerde netlik derecesi veren çözünürlük değeri farklı, LED panellerde farklı, Super AMOLED panellerde farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kullanıcıların ilk olarak bakacakları değer ekran teknolojisi değeri olacaktır.

Tabi bu noktada iki farklı ekran tipi karşımıza çıkmakta. Son dönemde daha çok LCD panel kullanan veya OLED ya da bir değişik türü olan AMOLED ekran kullanan akıllı telefonları görüyoruz. Şimdi bu noktada çözünürlük değerinin hangi etkenlere bağlı olarak değiştiğinden de bahsetmek gerekiyor.

ekran çözünürlüğü

Ekran Boyutu Değeri

Çözünürlük değeri seçiminde birçok akıllı telefon markası ilk olarak ekran boyutu konusunda bir çalışma yapıyor. Ekran boyutu geniş görüntü formatını destekleyecek mi? Yoksa daha standart bir ekran boyutu mu kullanılacak? Buna karar verilmekte. Ardından ekran teknolojisi devreye girmekte. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir ekran teknolojisi belirleniyor. Bu noktada ekran gövde oranına kadar hemen her detay önemli. Ana çözünürlük kriterlerinden bahsettik. Şimdi ise ideal değerlerden biraz bahsedelim.

LCD Ekranlar İçin

LCD ekran kullanımı yapan akıllı telefonları için genelde önerilen çözünürlük değeri HD çözünürlük değeri olarak karşımıza çıkıyor. Bu tip akıllı telefonlarda 720p seviyesi çok sık kullanılmakta. Tabi Apple gibi örneklerde çok daha yüksek teknolojili Retina sistemli Full HD çözünürlüklerde yok değil.

Fakat bu noktada seçim yaparken 5 inç ile 5.5 inç arası akıllı telefonlar için 720p değeri stabil değer olarak gösterilebilir. Piksel yoğunluğu konusunda bu ekran boyutlarında olukça net görüntü elde edilebiliyor. Bunun dışında biraz daha yüksek bir fiyat aralığında 1080p yani Full HD görüntü deneyiminin de oldukça iyi bir kalite sunduğunu da ekleyelim.

ekran çözünürlüğü

OLED Ekranlar İçin

OLED ekranlarda aslında daha çok 1080p teknolojileri kullanılıyordu. Fakat bazı akıllı telefon modellerinde yavaş yavaş 2K çözünürlükte kullanılmaya başlandı. Samsung tarafından kavisli AMOLED ekranlarda da kullanılan 2K çözünürlük değeri iyi akıllı telefon modellerinde ekran boyutu da uygunsa çok net görüntü veriyor. Fakat ekran boyutu 5 inç seviyelerinde ise 2K görüntünün OLED ekranlarda biraz daha bulanık bir sistem ortaya koyuyor ki kullanıcılardan genelde bu yönde eleştirilerde gelmekte. Bu nedenle OLED ekranlarda 1080p Ful HD çözünürlük değeri ya da ekran boyutu büyükse iyi bir teknolojiye sahip renk yoğunluğu yüksek bir 2K çözünürlük teknolojisi tercih edilebilir. Bu şekilde akıllı telefonun ekranlarından çok net görüntü elde edilebilmekte.

Tabi bir kez daha hatırlatalım ekranın boyutu da oldukça önemli. Hem piksel yoğunluğu açısından hem de ekran derinliği açısından boyut çözünürlük dengesine de dikkat etmek gerekli. Genel itibariyle bu değerlerde çok kaliteli bir ekran görüntüsü elde edilebileceğini de belirtelim.

Yorum yapın