iOS 10.3 Sonrası iPhone Akıllı Telefonlarda Hız Artışı Nasıl Sağlandı?

Apple’ın merakla beklenen yeni işletim sistemi güncellemesi olan iOS 10.3 güncellemesi sonunda yayınlandı. Apple tarafından yayınlanan güncelleme akıllı telefonlarda birçok özelliği ve tablet serilerinde de kullanımlarda birçok noktayı değiştirmiş oldu. Eski seri işletim sistemine göre kesinlikle daha iyi bir işletim sistemi olan iOS 10.3 yayınlanmasının ardından gelen ekstra özellikler bir hayli konuşulur oldu. Apple’ın yeni kablosuz kulaklıklarını bulma özelliği, haritalarda güncellemeler ve SiriKit değiştirmeleri gibi gelen yenilikleri birçok platformda bulabiliyorsunuz. Hemen her yerde paylaşılan iOS 10.3 yenilikleri arasında en çok merak edileni ise yeni işletim sisteminin performans konusunda özellikle iPhone akıllı telefonlarını ne kadar etkilediği oldu.

 

Bu konuda hemen belirtelim birçok test şimdiden yapılmış durumda. Testlerinde sonuçlarında ise iOS 10.3 işletim sistemini kullanan telefonların bir önceki işletim sistemi sürümüne göre en az %20 oranında performans artışı sağladı. Oldukça yüksek bir performans artışı sağlayan yeni işletim sisteminin bu performans artışını nasıl sağladığını düşündüğünüz mü? Telefonlar aynı kalmasına rağmen işletim sistemlerinde ne değişti de bu derece hız artışı gördük? Hız artışı ile beraber hangi alanda nasıl bir performans değişimi görüyoruz? Apple’ın açıklamaları ile beraber tüm bu değişimden ve hızlanmanın ana nedenlerinden bahsedelim.

Yeni Dosya Sistemi Kullanımda

Apple akıllı telefonlarının hızlanmasının ana nedeni Apple’ın akıllı telefonlarının yeni depolama sistemine geçiş yapması oldu. Yeni depolama teknolojisinde Apple dosya okuma ve yazma teknolojilerini değiştirdi. Artık kullanıcıların verilerinin %30 oranında daha hızlı işlenmesi sağlanmaya başlandı. Yayınlandığı andan itibaren APFS sistemine geçiş yapılmasını sağlayan iOS 10.3 güncellemenin hıza sağladığı en büyük artıda bu oldu. Hemen belirtelim yeni depolama teknolojisine geçiş sırasında dosya okumaları değiştiği için veri kaybı da yaşanabiliyor.

iOS 10.3

Fakat artık hem dosyalar daha az depolama alanı harcıyor hem de telefon çok daha hızlı bir şekilde çalışabiliyor. Bu ayrıcalıkları ile beraber Apple’ın ne derece yüksek hız değerlerine ulaştığını daha önce bir yazımızda da ele almıştık. Bu yazımızı okuyarak AFPS dosyalama sistemi hakkında daha fazla bilgi almak ve Apple’ın ne derece hız sağladığını öğrenmek için aşağıda yer alan bağlantımızı kullanabilirsiniz.

Bakınız: APFS dosyalama sistemi nedir?

Uygulama Geçişlerinde Optimizasyonlar

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 10.3 ile beraber değişen bir diğer nokta ise yeni animasyon geçişleri oldu. iPhone telefonumuz nasıl hızlandırırım soruna genelde Apple kullanıcıları animasyon geçişlerini kapatarak yanıtını veriyordu. Telefonun ciddi bir şekilde RAM tüketimi yapmasına neden olan sorun artık yok. Uygulamalar arası geçişleri de hem tasarımsal hem de teknik açıdan değiştiren Apple bunun dışında iOS 10.3 ile beraber animasyon geçişlerinin aşırı güç tüketimini de ortadan kaldırdı.

Hem bellek tüketimi hem de güç tüketimi azalan animasyon geçişleri ile beraber telefonlar çok daha hızlı çok daha başarılı hale geldi. Apple’ın resmi açıklamasında da bu konuya vurgu yapıldığını görebiliyoruz. Hız artışı ise uygulama geçişleri baz alındığında %50 oranlarını buluyor. Yani çok daha yüksek performanslı iPhone akıllı telefonları ile karşı karşıya kalıyoruz.

Genel Kullanıcı Yorumları Neler?

Genel olarak yeniden sistem optimizasyonunun yapılması ile beraber iOS 10.3 serisinin akıllı telefonları bir hayli hızlandırdığını görüyoruz. Kullanıcılara iOS 10.3 hız testleri için gelen yorumlarda bu duruma kanıt olacak cinsten. Gelen hemen her yorumda akıllı telefonların yüksek performans sunduğu özellikle bellek kullanımında maksimum performans sunulduğu belirtiliyor. Telefonun ekstra RAM takılmışçasına hızlandığını söyleyenler bile bulunuyor. Apple’ın bu güncellemesi hakkında teknik değişim istatistikleri ise yakında yayınlanacak.

Yorum yapın