Maksimum Korumalı LG G6 Pilleri Hangi Aşamalardan Geçiyor?

Akıllı telefonlarda pil konusu da artık teknik özelliklerden bile daha öne çıkmaya başlayan bir nokta olarak öne çıkıyor. Akıllı telefonunuzda yer alan pil ne kadar kapasiteye sahip? Pillerin bu kapasitesi akıllı telefon kullanım süresini ne kadar uzun tutabiliyor gibi birçok konu akıllı telefon pilleri hakkında dikkat edilen teknik detaylar.

Teknik detaylar konusunda bu kadar önem verilen pil konusunu bir kapasitesi ve dayanma konularını bir kenara bırakacak olursak son dönemde daha çok önem verilen konu ise pil güvenliği oldu. Özellikle akıllı telefonların ardı ardına durduk yere alev aldığı haberlerini görmeye başladıktan sonra pil güvenliği konusunun daha da önemli hale geldiğini biliyoruz.

Son olarak akıllı telefon dünyasının en büyük skandallarından biri olan Samsung Note 7 pil sorununun yaşanmasının hemen ardından artık tüm pazarın sorunu haline gelmeye başlayan pil sorunu için ise ilk çözümlerden birisi de LG’den geldi G serisi akıllı telefonları ile öne çıkan marka son olarak piyasaya sürdüğü ve 50 bin adet çıkışına başladığı LG G6 akıllı telefonlarında bu konuda oldukça iddialı açıklamalar yapmıştı.

Marka tarafından yapılan açıklamalarda telefonların asla alev almayacağı yönünde oldukça iddialı çıkışlar yapan LG pillerinde çok ciddi teknolojiler kullandığını açıklamıştı. Hatta pil soğutma teknolojileri için LG su soğutma ızgaralarını bile kullanmıştı. Yeni seri akıllı telefonlarında pillerinin asla alev almayacağını kullanıcılara garanti eden markanın pillerine nasıl bu kadar çok güvendiği ise merak konusu olan bir detay. Markanın pillerine bu kadar ok güvenmesinin nedeni ne? Marka hangi testleri uyguladı?

Pillerin Üzerinde Yüksek Miktarda Ağırlık Atıldı

İlk olarak LG’nin pillerinin düşmelere karşı ne kadar güvenlikli olduğu yönünde test ettiğini belirtelim. Akıllı telefonlarda en çok yaşanan sorunlardan biri olan düşme sorunları yaşandığında telefonlarda ilk olarak ekranların zarar gördüğü düşünülüyor. Fakat aslında telefonlarda ekranlar kadar telefonların pilleri de zarar görmekte. Hele ki pillerde bir açılma ya da bütünlükte bir bozulma yaşanmışsa işte o zaman pilleri şarja taktığınız an telefondan dumanlar çıktığını görüyorsunuz.

Kısacası istenmeyen bir durum olsa da piller büyük oranda alev alabiliyor. LG G6 serisinde marka bu konuda ise sıkı bir çalışma yapmış. Tam olarak açıklanmasa da 20 metreye kadar bir yükseklikten hem telefonların içerisindeyken hem de telefonların dışındayken pillerin üzerine 9 kg ağırlığında demir kütleler bırakılmış. Yüksekliğinde etkisiyle mermiden daha etkili hale gelen demir kütlenin tabi ki pilleri şekil olarak bozamayacağı düşünülmüyor. Pillerde mutlaka bir esneme söz konusu oluyor. Fakat LG G6 pillerini öne çıkaran özelliği pil yüzeyinde herhangi bir açılma ya da eğrilme olmamış. Kısacası LG G6 akıllı telefonlarında kullanılan pil destelerinde düşmelere karşı başarı elde edilmiş durumda.

LG Pilleri Tam Anlamıyla Yaktı

Akıllı telefon devinin bir başka testi ise sıcaklık testi. Samsung ve Apple gibi markalarında pillerinin testleri için kullandığı bir yöntem olan ısının artırılması ise LG tarafından epeyce bir abartılmış durumda. Zira marka LG G6 akıllı telefonlarının pilleri için yüksek ısı bir yana dursun pilleri bildiğiniz yakmış durumda. Pillerin alev almasını sağlayan marka bu çalışmasına pilde nasıl bir bozulma yaşandığını öğrenmek istemiş.

Pillerin alev almasıyla beraber kullanılan pil yapısında ciddi bir erime ve pillerin tamamen soyulması gibi bir sorunla karşılaşılmış. Yani piller eriyerek yanmış durumda. Fakat bu noktada diğer lityum iyon pillerinde olduğu gibi alev almasıyla pillerde parçaların saçılmasına neden olan bir basınç ortaya çıkmamış. Yani tabi ki temenni edilmez ama eğer LG G6 akıllı telefonunuz bir talihsizlik sonucu alev alırsa ya da herhangi bir nedenle ateşe temas ederse telefonda kullanıcılara zarar verecek fazla bir etki oluşmuyor. Çünkü maksimum olarak pilleri eriyor. Tabi test aşmasına bakacak olursak bu testlerinde oldukça farklı bir test olduğunu da söylemek gerekiyor.

LG G6
LG G6 pil testleri

Pilleri Delerek Test Yapılmış

Bir diğer test ise pilleri delmek. Basınçlı çivilerle beraber LG G6 akıllı telefonlarının pilleri delinmiş. Pillerin şeklinin ve yapısının bozulmasına neden olan olayın sonrasında standart olan pillerde ciddi bir parçalanma söz konusu oluyor. Yanlışlıkla bile olsa telefonun pilini bu durumda şarj ettiğiniz an pil ani bir şekilde alev alabiliyor ya da basınçlı bir şekilde bir anda çevreye saçılabiliyor.

LG G6 akıllı telefonlarında ise bu sorunun önüne geçmek için marka doğrudan kendisi pilleri basınçlı çivilerle delmiş. Fakat yine pillerde ciddi bir sorunla karşılaşılmamız. Tabi ki piller çalışma duruma gelmiş fakat alev alma ve benzeri erime gibi sorunlarla karşılaşılmadığı için markanın bir nevi bu alanda da başarı elde ettiği de belirtiliyor.

LG G6
akıllı telefon pil testleri

Aşırı Soğuk Testi Uygulanmış

Son olarak LG G6 pil testlerinde aşırı soğuk ortamlarda karşı testlerin yapıldığını belirtelim. Pillerin maksimum soğuklukta bile çalışmaya devam etmesi ve yine şeklini koruması da LG G6 akıllı telefonlarının pil konusunda ne kadar başarılı ve güvenli seriler olduğunu da kanıtlanmış oluyor. Bu testlerin dışında pillerin esnemesi ve daha birçok yönden de test edildiği ve her seferinde ise başarılı sonuçlar alındığı da belirtiliyor. Son olarak kullanım sonrası kullanıcıların piller hakkında yorumları neler olacak? Uzun kullanımda piller başarı elde edebilecek mi merak konusu.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın