Tarayıcınız İçin Önemli 4 Eklenti

Günümüzde tarayıcı kullanım oranı son derece yüksek oranlardadır. Her bilgisayarı olan kişi tarayıcıyı en az bir defa kullanmıştır. Yine kullanım oranı açısından da Firefox ve Chrome tarayıcısı başı çekiyor. Bu tarayıcılar en sık kullanılmakta olan profesyonel tarayıcılar arasında yer almaktadır. Yine sık kullanılan tarayıcılar arasında da Chrome başı çekmektedir.

Her iki tarayıcı da eklenti desteği sunuyor. Yani geliştiriciler, akıllarında olan, hayallerindeki her türlü aracı tasarlayarak eklenti olarak sunabilmektedir. Bu eklentiler tarayıcıların olmazsa olmazlarındandır. Yine kullanıcıların büyük çoğunluğu eklenti kullanmaktadır.

En Önemli Eklentiler

Eklentiler de kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılıyorlar. Eğlence amaçlı olanlar, kolaylaştırıcı eklentiler güvenlik ve gizlilik eklentileri gibi birçok kategoriye ayrılmaktadır bunlar. Yazımızda da hangi eklentisi tercih etmeniz gerektiğini, hangilerinin sizler için çok faydalı olacağını anlatacağız.

Ublock Origin: bu eklenti sayesinde web sitelerinde gezinirken reklamlar ile karşılaşmazsınız. Bu sayede canınızı sıkan banner tarzı reklamlar, flash reklamlar gibi unsurlar tarayıcınızı kastırmaktadır ve bunlara tam bir çözüm olur.

Privacy Badger: Yine bir çok web sitesi sizin bilgilerinizi toplamaktadır. Özellikle çerezlerinizi, tarayıcınızdan alarak hangi sitelerde gezindiğinizi öğrenebiliyorlar ve hatta Facebook da bu yöntemi kullanarak yaptığınız aramalara, girdiğiniz sitelere göre sizlere reklam sunmaktadır. İşte bu reklamlar ile karşılaşmamak adına, bilgilerinizin çalınmaması için Privacy Badger eklentisini kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Her Siteyi HTTPS Olarak Ziyaret Edin

HTTPS Everywhere: Bazı web siteleri içerisinde SSL koruması mevcut değil ve bu yüzden bu gibi web sitelerden tarayıcınıza veri hırsızlığı gibi hırsızlıklar yapılabilmektedir ve birisi sizin ağınız içerisindeyken girdiğiniz web sitesini dinlemeye alabilmektedir. İşte bunun önüne geçmek adına HTTPS Everywhere eklentisini kurmanızı tavsiye ediyoruz.

LastPass: bu eklenti de bir parola kütüphanesidir. Web sitelerine girdiğiniz parolalarınızı bu eklentiye girersiniz ve bu eklenti size her seferinde hatırlatmaktadır. Ancak bu eklentinin asıl özelliği güvenliktir. Eğer tarayıcınızın normal şifre hatırlama seçeneğini seçerseniz virüsler tarayıcınızdan şifrelerinizi çalabilmektedir. İşte bu eklentiye kayıt ederseniz virüsler bu eklenti içerisinden şifrelerinizi çalamazlar.

Yorum yapın