CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
Ekrana Görüntü Gelmemesinin Nedenleri ve Çözümü
blank

Bilgisayar kullanıcıların en sık yaşadığı problemlerden bir tanesi de ekrana görüntü gelmemesidir. Bu sorunun çözümü çoğu zaman zor olabiliyorken bazı durumlarda da oldukça basittir. Çözümünün kolaylığı soruna neden olan faktörlerin yapısına bağlı olarak değişebilmektedir.

Ekrana görüntü gelmemesinin fiziksel olarak en önemli ve en sık karşılaşılan sebebi monitöre giriş yapan VGA kablosunun yerinden çıkması, oluşan bir temassızlıktır. Bu gibi bir durumda o kabloyu yerine güzel bir şekilde takmayı deneyin. Eğer mümkünse çevrenizde başka bir bilgisayar kullanıcısına ait olan VGA kablosunu alarak kendinizde deneyin. Eğer sorun çözülürse VGA kablonuzu değiştirmelisiniz.

RAM Kaynaklı Görüntü Gelmeme Sorunu

Bir diğer en sık karşılaşılan problem ise RAM kaynaklı sorundur. Eğer RAM parçanız yerine tam oturmaz ise veya bir temassızlık var ise ekrana görüntü gelmeyebilir ve bu gibi durumda uyarı olarak “bip” sesleri de duyabilirsiniz. Bu durumda parçayı yerine güzel oturtmayı deneyerek tekrar bilgisayarınızı çalıştırın. Sorun devam ediyor ise yine RAM parçası oksitlenmiş olabilir.

Aşırı nemli havalarda veya yoğun sıcak, rutubetli ortamlarda RAM parçası kolay bir şekilde oksitlenebilmektedir. Oksitlenen RAM parçasının çoğu zaman çöpe atılması gerektiği inanışı vardır. Halbuki çözümü oldukça basittir. Eğer bulabilirseniz bildiğiniz okul silgisi ile bulamazsanız peçete ile RAM parçasının pin kısımlarını yani uç kısımlarını güzelce silin. Silme işlemini birkaç dakika yapın. Parçayı yerine tekrar takın ve sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

Ekran Kartı Oksitlenmesi Sonucu  Görüntü Gelmemesi

Yine ekran kartınız da oksitlenmiş olabilir. Aynı işlemleri ekran kartınıza da yapın. Temassızlık var ise yerine tekrar sıkı bir şekilde oturtmayı deneyin. Eğer sorun çözülmezse silgi ile pin kısımlarını silerek tekrar oturtun. Ancak dikkat edin; silginin tozları soket kısımlarına kaçmamalıdır. Yine bazı durumlarda ekran kartı sürücüsü ile alakalı bir sorun da oluşabilmektedir. Eğer böyle bir sorun oluşursa yapmanız gereken işlem ekran kartı sürücünüzü kaldırarak tekrardan kurmak olacaktır. Sorununuz çözülmezse eğer bilgisayarınızı bir teknik servise göstermenizde fayda var.

28 Mart 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 3210 kez okundu
blank
Bize Yazın