Apple File System Nedir? Ne Zaman Kullanıma Başlayacak?

Apple File System (APFS), Apple’ın iOS 10.3 işletim sistemi ile beraber gelecek olan yeni bir dosya sistemidir. Apple’ın kullanılan HFS dosya sistemine yeni bir alternatif olarak sunulacak olan Apple File System (APFS) dosya sistemi sayesinde daha dahili dosya şifreleme sistemleri de sunulmaktadır.

Sürekli yeni beta sürümleri yayınlanmaya devam eden iOS 10.3 işletim sisteminin son olarak beta 7 sürümü yayınlandı. Apple tarafından yayınlanan yeni beta sürümünden sonra iOS 10.3 işletim sistemi de neredeyse şekillenmiş oldu. Yeni işletim sisteminde birçok ekstra özelliğin iPhone ve iPad serilerine dahil edileceğinin açıklanmasıyla beraber final sürümü merakla beklenen yeni güncellemenin iOS 10 için son büyük güncelleme olarak gösterilmesi de verilen önemin biraz daha arttırılmasını sağlamakta.

Apple File System Sitemi Apple Teknolojileri Değiştirecek

AirPods kulaklıklarını bul uygulaması, dark mode, eski uygulamaların listelenmesi gibi ekstra özellikleri kullanıcılara sunacak olan yeni işletim sistemi güncellemesinin en çok konuşulan özelliği ise Apple File System dosya sistemi. Öyle ki bu sistemle beraber Apple’ın 30 yılı aşkın bir süredir kullandığı depolama teknolojisi olan HFS sistemi de değiştirilmiş olacak. Peki yeni depolama sisteminin farkları neler olacak?

Apple File System depolama teknolojisinin artıları saymakla bitmeyecek cinsten. İlk olarak yeni depolama teknolojisi ile beraber özellikle iPhone akıllı telefonlarda depolama alanlarında artış gözlemleyeceksiniz. Diyelim ki şu an iPhone 7 kullanıyorsunuz ve 128 GB versiyonda mevcut depolama alanınız 120 GB boş olarak gösteriliyor. Apple File System sistemine geçiş yapıldığında ise dosya boyut hesaplama sistemi değişeceği için boş depolama alanında da artış gözlenecek.

apple file system
apple file system yenilikleri

Eski sistemde 120 GB boş alan kullanılırken yeni dosya teknolojisinde ise 122 GB boş dosya alanı gösterilecek. Tabi bu bir örnek. Aynı doluluk oranlarında daha fazla depolama imkanı elde etmiş olacaksınız. Bunun nedeni hesaplama teknolojisinin yeni nesil sistemlerle değiştirilmesi.

Çok Daha Hızlı Bir Sisteme Sahip Olacaksınız

Apple’ın yeni dosya sistemi veri kayıtlarının epey bir hızlanmasını sağlayacak. Apple File System sayesinde veri işleme hızlarının en az yarı yarıya artması bekleniyor. Bu durumda da çok kısa sürede çok daha yüksek boyutta dosyaları kayıt etmek, kopyalamak mümkün kılınacak. Ayrıca düşük RAM bellek miktarına sahip olan akıllı telefonlarda bu yeni sistem sayesinde çok daha yüksek bir hız sistemi de sunulmuş olacak.

Kamera çekimlerinde, dosya paylaşımlarında net bir şekilde fark edeceğiniz bu durumun artıları da saymakla bitmez. Pil sürelerinin uzaması, telefonları daha az ısınması, performans artışları, takılma sorunlarının tamamen ortadan kalkması ve daha birçok yeni artı noktası olacak olan Apple File System sistemlerinde sadece telefon içerisinde dosya kopyalama ve aktarma işlemleri değil telefonlardan bilgisayarlara veri kopyalama işleminde de çok daha yüksek hızlar elde edilmiş olacak.

Yeni teknoloji ile beraber artık hafıza boyutlarında da ciddi değişimler gözlemleyebilirsiniz. iPhone serisi için düşünecek olursak 256 GB üstünde de depolama alanı karşımıza çıkabilir. Apple File System teknolojisi ile beraber sunulacak maksimum depolama alanının hangi miktarlarda olacağı ise kesin değil.

apple file system özellikleri

Apple File System Hangi Cihazlara Ne Zaman Geliyor?

Yeni depolama teknolojisi iOS 10.3 işletim sisteminin kararlı sürümü ile beraber net olarak ortaya çıkacak. Şu an beta sürümlerinde depolama teknolojisi kullanılmaya en azından test edilmeye başlandı. Apple File System serisinin hazır versiyonu için ise iOS 10.3 sürümünü beklemek gerekecek. Yeni depolama teknolojisi iPhone ve iPad serilerinde güncellemeyi alan tüm cihazlarda kullanılabilir olacak.

Yorum yapın