Huawei P10 Plus Hakkında İlk İddialar ve Özellikler

Çinli akıllı telefon üreticileri arasında zirveye oynayan markalardan biri olan Huawei geçtiğimiz günlerde açıklanan satış grafiklerinde beklenenin üzerinde satış elde etmesiyle beraber ön plana çıkmıştı. Genel olarak yüksek satış rakamları ile bildiğimiz Huawei markasının başarısını devam ettirebilmek için kullanıcılara sunacağı yeni seri akıllı telefonların ise Huawei P10 olacağı biliniyor. Muhtemelen MWC 2017 etkinliğinde tanıtıldığını göreceğimiz Huawei P10 amiral gemisi akıllı telefonları ne gibi özelliklere sahip olduğu da bu noktada yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştı. Şimdi ise Huawei P10 Plus hakkında yeni özellikler ortaya çıkmaya başladı.

Huawei P10 Plus Tüm Özellikleri

Huawei P10 Plus akıllı telefonları ne gibi özelliklere sahip olacak? Huawei P10 Plus modeli Apple ve Samsung gibi rakiplerine kafa tutabilir mi? Ortaya çıkan özelliklere göre ele alalım.

Kavisli Ekranlı Tasarım

Tasarım konusunda yeni modelin yayınlanan görselleri Huawei P10 Plus serisinin son dönemde popüler olan tasarımlara yeni bir örnek olacağını göstermekte. İlk ortaya çıkan görsellere göre telefon üzerinde çift taraflı kavisli ekran yer alacak. Samsung serilerinde de gördüğümüz çift taraflı kavisli ekran teknolojisi ile beraber ekran gövde oranının ise oldukça yüksek olduğu ve hatta çerçevesiz bir modelin kullanıcıların karşısına çıkacağını da söylemek yanlış olmaz.

Bununla beraber Huawei P10 Plus serisi için ortaya atılan bir diğer iddianın da arka kapakta çift kamera ve parmak izi sensörü olduğunu da söylemek gerekiyor. Öncelikle zaten birçok Huawei modelinde kullanıldığı gibi Huawei P10 Plus serisinde de çift kamera olmasının yanı sıra kameraların mini boyutlarda olduğunu belirtelim. Buna ek olarak modelin yeniden arka kapakta parmak izi sensörüne geri dönüş yapacağı da düşünülmekte. Huawei P10 serisinde ise böyle bir kullanım olmayacağı iddialar arasındaydı.

Ekran Özellikleri Hakkında Beklentiler

Ekran özellikleri konusunda iddialara göre Huawei P10 Plus modelinde 5.5 inç ekran kullanılacağı belirtiliyor. 5. 5 inç ekran boyutu ile beraber geleceği ve bunun yanı sıra kavisli ekran teknolojisini barındıracağı da düşünülen serinin ekran çözünürlüğü konusunda ise 2K çözünürlük değeri sunacağı da düşünülüyor.

Hem kavisli ekran hem de 2K çözünürlük ekran ile beraber gelirse belirtilen özelliklerle Huawei P10 Plus akıllı telefonları üst segment akıllı telefonlardan da biri olacak gibi. Sadece ekran konusunda böyle değerlendirecek olursak ilk izlenim modelin Samsung’un yeni serisine rakip olabileceği yönünde.

Huawei P10 Plus

İşlemci Serileri İçin En Üst Seviye İddiası

Huawei P10 Plus modelinin teknik özellikleri konusunda da yeni iddialar gündeme gelmiyor değil. Özellikle işlemci modeli konusunda yeni serinin rekorlara imza atabileceği gösterilen işlemcilere yer vereceği iddiası var. Markanın doğrudan kendisi tarafından üretilen yeni seri Kirin 960 işlemcilerine yer verileceği belirtilen Huawei P10 modelinden sonra Huawei P10 Plus modelinde ise daha gelişmiş işlemci modeli olarak bilinen Kirin 965 serisi işlemcilere yer verileceği de düşünülüyor.

2.3 GHz hız değerinin üzerinde hız elde edileceği düşünülen işlemcilerin akıllı telefon sektöründe fark yaratacağı da kesin. Fakat henüz Huawei P10 Plus modeli için Kirin 965 serisi işlemcilerinde doğrulanmadığını belirtmek gerekiyor. Kesin olan ise Huawei P10 modelinden yüksek seri bir işlemci kullanılacağı.

Huawei P10 Plus

Ram Bellek Miktarı

İşlemcilere ek olarak Huawei P10 Plus serisinde Ram bellek konusunda nasıl seçimler yapılacağı da merak konusu oldu. Bu konuda da ilk iddialara göre yeni seri akıllı telefonlarda 3 farklı Ram modeli kullanılacak. İlk seride 4 GB Ram bellek kullanılacağı bir diğer modelde ise 6 GB Ram bellek kullanılacağı ve en üst seviye seride ise 8 GB gibi bir Ram bellek kullanımı yapılacağı iddiaları var. Fakat tüm bu iddialar için marka tarafından yapılmış kesin açıklamalar olmadığı için net bilgiler de bulunmuyor.

Depolama Birimleri Nasıl Olacak?

Gelelim merakla beklenen bir başka detaya. Huawei P10 Plus serisinde yine farklı depolama seçeneklerinin kullanılması bekleniyor. Bu konuda ise 64 GB depolama alanı ile beraber 256 GB depolama alanının kullanılacağı da düşünülüyor. 64-256 GB arasında bir depolama alanı seçimi sunulacağı düşünülen yeni akıllı telefonların fiyat aralığının da bu özelliklere göre değişeceği belirtiliyor.

Huawei P10 Plus

Pil Kapasitesi

Huawei P10 Plus serisinde yer alacak olan pil modellerinde ise Huawei P10 serisinden çok farklı bir seçim yapılmayacağı da düşünülüyor. Yeni seri de kullanılması beklenen pillerin kapasitelerinin ise 3650 mAh gibi yüksek bir seviyede olacağı da belirtiliyor.

İşletim Sistemi

İşletim sistemi konusunda ise telefonun Android işletim sistemi kullanacağı kesin. Bununla beraber tabi ki beklenen yeni akıllı telefonların en az Android Nougat işletim sistemine sahip olacağı da belirtiliyor.

Çıkış Tarihi Ve Fiyatı

Çıkış tarihi konusunda telefonların hakkına neredeyse hiçbir bilgi yok. Fakat yeni serinin MWC 2017 fuarında tanıtılması bekleniyor. Akıllı telefonlar için beklenen fuarda tanıtılacağı düşünülen yeni Plus modelinin fiyatının ise beklentilerden biraz yüksek olacağı da düşünülmekte. Telefonun en az 2500 TL gibi bir fiyat bandında olması bekleniyor.

Yorum yapın