Google Guetzli Nedir? Google Guetzli Ne İşe Yarar?

Google Guetzli, Google tarafından internet tarayıcısı için yayınlanmış yeni bir görüntü işleme teknolojisidir. Görsellerde hem alandan kazanç sağlayan hem de görsel kalitesinin bozulmasının önüne geçen teknoloji Google Chrome tarayıcılarda kullanılmaya başlamıştır. Yeni görüntü teknolojisi ile beraber aynı zamanda görsel açılış hızları artırılmaktadır.

İnternetin devi şu an için Google olarak bilinmekte. Diğer birçok tarayıcı ve diğer birçok arama motoru olsa da Google hem kullanım oranı bakımından hem de kullanılan teknolojiler bakımından bir hayli önde gözüküyor. İlk olarak arama motoru teknolojisi olarak ortaya çıkan internet devi daha sonra ise kendi adını verdiği Google Chrome tarayıcılarla beraber internet dünyasında yerini almıştı. Bu aşamadan sonra kendi tarayıcısının da gelmesi ile beraber iyiden iyiye adını öne çıkaran Google son dönemde ise tarayıcısı için geliştirdiği teknolojilerle biliniyor.

Dudak Okuyan Yapay Zeka

Bu noktada geçtiğimiz günlerde ilk olarak dudak okuyan yapay zeka sistemi ile karşılaşmıştık. Google tarafından yapılan açıklama ile beraber tarayıcılarda da kullanılacak dudak okuyan bir yapay zeka sisteminin geliştirildiği ve bu yapay zeka sisteminin sürekli olarak öğrenmeye devam ettiği belirtilmişti.

Sınırsız bir öğrenme kapasitesi bulunan yapay zekanın sürekli olarak öğrenme kapasitesinin de artış göstermesi Google’ın tarayıcılarını yavaş yavaş akıllandırmaya başladığının da bir kanıtı oldu. Bu yapay zeka haberinden sonra ise artık Google’ın ardı ardına birçok gelişmesini gördük. Şimdi ise tüm bu geliştirmelerden sonra özellikle web sitelerini yakından ilgilendiren yeni bir teknoloji daha ortaya çıktı.

Google Guetzli

Google Guetzli Oldukça İddialı Geliyor

Google’ın bir süredir eleştirile almasına neden olan sitenin tarayıcıların yavaş çalıştığı iddiaları üzerine bir çalışma yapan Google kullanıcılara yepyeni bir sistem hazırladığı. Google tarafından sunulan bu yeni sistem sayesinde artık tarayıcılar için görseller farklı bir şekilde optimize edilecek. Tarayıcı hızını oldukça olumsu yönde etkileyen görsellerin internette ne kadar yoğun olduğunu düşünecek olursak aslında Google tarayıcıları hızlandırmak için en mantıklı alanda ilerlemeyi tercih etmiş durumda.

Kullanıcıların tarayıcılarını açtıklarında herhangi bir siteye girdiklerinde site içerisinde yer alan görsel yoğunluğu nedeniyle sitenin yavaşlamasına haliyle tarayıcının yavaşlamasına çözüm olması için geliştirilen sistemde görüntü boyutları özel bir algoritma sistemi ile beraber değiştiriliyor. Algoritma sistemi üzerinde yapılan düzenleme sonrasında görsellerin %30 oranında küçülmesi sağlanıyor. Bir nevi sıkıştırma teknolojisi kullanılıyor. Tabi sistemin detayları Google tarafından açıklanmış değil. Gizlilik ön planlı bir çalışma olduğu için algoritmanın düzeni konusunda da haliyle sistemsel bir bilgi verilmiyor.

Sadece verilen detaylara göre Google Guetzli ile beraber artık Google tarayıcılarında yer alan görseller sıkıştırılacak ve bu sayede en az %30 kazanç sağlanacak. Tarayıcıların doğrudan hızlanmasına etki edecek olan sistemde Google’ın hızlı yükleme için özel resim modları da kullanacağı belirtiliyor.

Google Guetzli Görüntü Kalitesini Bozar Mı?

Resimlerin özel bir algoritma ile sıkıştırılması akıllara ilk olarak resimlerin düzenlemelerini getirmiş durumda. Google’ın böyle bir yola başvurmasıyla beraber tarayıcıda er alan görsellerin görüntü kalitelerinin düşebileceği düşüncesi hakim olmaya başladı.

Google bu konuda yaptığı açıklamada görsellerde gözle görülür bir kalite düşüşü olmayacağını belirtti. Fakat bir ilk olarak uygulanacak sistemde görsel kalitesinin nasıl değişiklik göstereceği ancak sistemin denenmesi ile beraber ortaya çıkacak. Bakalım denildiği gibi Google Guetzli teknolojisi tarayıcıları hızlandıracak mı yoksa görsellerin kalitesi konusunda düşüş yaşanıp Google yeni bir sorunla mı karşı karşıya kalacak? Sistemin net bir kullanım testinden sonra bu soruların cevap bulması bekleniyor.

Yorum yapın