CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
Samsung Gear VR Desteklerini Genişletecek Mi?
blank

Akıllı telefonların dev markalarından biri olan Samsung, akıllı ürün teknolojilerinde de genel olarak en iddialı firma. Yayınladığı akıllı telefonları bir yana alacak olursak tabletleri, akıllı saatleri, akıllı bileklikleri gibi akıllı ürün kategorilerinde de dev marka her zaman için ilk iki sırada karşımıza çıkıyor. Bu şekilde akıllı ürün teknolojilerinde kendisini kanıtlamış olan marka son olarak ise sanal gerçeklik alanında kendisini göstermeye başladı.

 

Oculus destekli olarak ilk çıkan Gear VR sanal gerçeklik gözlükleri ile beraber kullanıcıların karşısına çıkmış olan Samsung şimdilerde ise yenilenmiş olan yeni seri Gear VR gözlükleri ile gündemde. Fakat marka artık sadece gözlüklerle değil bunun yanında gözlükler için kullandıkları özel seri yazılımlarla da kendisini göstermeye başladı.

Sesli Komut Desteği Deneme Aşamasında

Aslında Samsung’un sanal gerçeklik gözlüklerinde bu kadar öne çıkmasını sağlayan markaya ciddi oranda destek sağlanıyor olması. Oculus Rift ile beraber hazırlandığı ve Oculus temellerini taşıdığı için gözlüklerin üzerinde yer alan sistemlerde doğrudan Oculus geliştirmeleri de etkili oluyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayda bu duruma en iyi kanıtı oluşturmuştu. Elde edilen bilgilere göre Oculus’un sesli bir komut sistemi üzerinde çalıştığı ortay çıkmıştı.

Marka tarafından yapılan açıklamada sesli komut sisteminin gözlükler ve uygulama mağazalarına dahil edileceği bu sayede kullanıcıların hiçbir kontrol cihazı kullanmadan doğrudan sesli komut ile gözlükleri ya da en azından uygulama mağazalarını kontrol edebileceği açıklanmıştı. İlk olarak beta sürümünde öne çıkan sistem Samaung’un Gear VR sanal gerçeklik gözlükleri içinde geçerli bir sistem olarak gösterildi. Sadece bu gelişim bile büyük bir adım olarak gösterilirken Samsung’un sanal gerçeklik gözlükleri için başka hamleleri olduğu da ortay çıktı.

gear-vr

AccuWeather Desteği De Geldi

Son olarak Samsung’un sanal gerçeklik gözlüklerine bir başka uygulama desteğinin daha geldiğinin haberi ortaya çıktı. Samsung ile yapılan çalışma sonrasında artık VR uyumlu uygulamalarının da çıkış yaptığını açıklayan AccuWeather, sanal gerçeklik uyumlu olan uygulamalarının ise sadece Samsung gözlüklerinde çalışabileceğini de vurguladı.

Samsung serilerinde özel bir uygulama olarak Samsung için yayınlanan AccuWeather VR uygulamasını indirip ardından ise Gear VR ile kullanabileceğini hava durumu uygulamasının VRdesteği ise şimdilik çok gelişmiş değil. İlk aşamada 360 derece hava durumu takibi yapabiliyor olmanız öne çıkıyor. Ardından ise hava ile alakalı VR videolar izlenebileceği belirtilen uygulamaların güncellemeler ile beraber yeni özellikler alacağı da belirtiliyor. Tabi yeni özellikler neler olur söylemek zor. Fakat bu durum bir kez daha Samsung’un VR gözlükleri konusunda ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor orası kesin.

Galaxy S8 İle Yeni Bir VR Gelebilir

VR gözlük teknolojilerinde yatırımlarına hız kesemeden devam eden marka son olarak VR desteği konusunda bazı tüyolar verdi. Uygulamaların bir bir Samsung Gear VR serilerine destek vermesi bir yana dursun eğer iddialar gerçekse Samsung artık merakla beklenen yeni amiral gemisi akıllı telefonlarıyla beraber yeni bir Gear VR serisini duyurabilir. Bu gözlüklerin ise detayları neler olur ya da ne gibi sistemlere ek olarak gelir şu an bilinmiyor.

Fakat Samsung’un yaptığı hemen hemen tüm yatırımlarda yeni gözlük işaretlerini görebiliyorsunuz. Sadece gözlük olarak değil uygulama destekleri konusunda da yeni adımlar atıldığını görüyoruz. Tüm bunlar değerlendirildiğinde sanal gerçeklik konusunda da kalıcı bir yer edineceğine kesin gözü ile bakılan markanın bundan sonraki teknolojileri de merakla beklenmekte.

 

19 Mart 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 1422 kez okundu
blank
Bize Yazın