Google Botları Siteye Nasıl Girilir?

Google Botları Siteye Nasıl Girilir?

Google firmasının önemli danışmanlarından biri olan Google bot, web sitelerini kontrol etmesi ve belirli aralıklarla Google index hususunda çalışmasıyla bilinmektedir. Web sitelerinde bulunan içeriklerin kullanıcıların erişebildiği bölümleri gezinmektedir. İnternet ortamında bulunan web sitelerini hızlı bir şekilde indexlemektedir. Kayıtlı siteleri gezinme esnasında, kayıtlı kullanıcıların erişim sağlayamadığı ve sadece yetkili olanların ulaşabileceği alanlara girememektedir.

Google botları işlemlerini anlatmak istiyor ve merak ettiğiniz tüm soruları ayrıntılı bir şekilde açıklamak istiyoruz. Öncelikle, Google botlarının site MAP üzerinden indexleme işlemi gerçekleştirdiğini söylemeliyiz. Bir diğer isminin örümcek olmasının sebebi, çabuk ve seri bir işlem gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Web sitelerinin aktif olmadığı zamanlarda Google Botuna yakalanması durumunda, tüm idexlerin yok olabileceğini de eklemek istiyoruz.

Google Botlarının Seo Çalışmalarındaki Etkisi

Seo çalışmaları içini büyük bir önem taşıyan Google bot, güncel veri akışının gerçekleştiği web sitelerinde gün içerisinde en az bir kez tavsiye edilmektedir. Aktif tutulmayan siteler içinse, index alımı ve Google bot çağırma gerekmemektedir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için, web siteniz taranabilir durumda olmalıdır. Google botun çalışma sistemi, web sitelerinin arasındaki bağlantıları takip etmesi ve detaylı bir gözlemle birlikte siteleri keşfetmesidir. Web sitelerinde gerçekleşen tarama hataları, Google bot sayesinde tespit edildikten sonra sağlıklı bir şekilde listelenmektedir. Tüm bu nedenlerin ışığında, seo çalışmaları için tarama hatasının gözden geçirilmesi büyük bir gereksinimdir.

Google arama motoru, seo için etkili bir index alma durumu ve zamanıdır. Web sitenizin geç index alması durumunda, sitenize bot çağırmanız gerekmektedir. Google bot çağırdıktan sonra, sitenizin detaylı bir şekilde indexlenmesi kaçınılmazdır. Bu çağırma işlemlerinizi günde 1 defadan fazla çağırmanız yeterli olacaktır. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda ve ulaşılabilir olması için oldukça önemli bir işlemdir. Google bot işlemleri, Hem popülerliğinizi arttırmak, hem de kazanımlarınızı pekiştirmek için büyük bir gerekliliktir.

 

Arama Motorlarının İşleyişi Nasıldır?

Birçok insanın arama motorlarını oldukça tuhaf ve gizemli bulduğu bilinmektedir. Bu durumun böyle olmadığını belirtmek isteriz. Kullanılan algoritmaların binlerce etken hesap edilerek oluşturulmasında başarı olduğu kadar, basit bir sistemi de bulunmaktadır. İnternet ortamında yaygın bir şekilde kullanılan arama motorları, hedef bilgiye ulaşmak için ihtiyaç olmaktadır. Web sitelerinin popüler olma ve hit olma isteğinin gerçekleşebilmesi, arama motorlarında üst sıralarda yer almasına bağlıdır. Bu noktada, oldukça basit bir seo bilgisinin yeterli olacağını düşünüyoruz.

Google Nasıl İçerik Taramaktadır?

Google çalışma sisteminde akıllı botların bulunduğunu belirtmeliyiz. Bu botları anlamak için, tüm dünyaya yayılmış salgın bir hastalık gibi düşünebilirsiniz. Görülen içeriği taramak ve Google verilerine raporlamaya dayalı bir sistemdir. Aynı zamanda, içeriğinizdeki resimleri, linkler, italik, altı çizili ve kalın kelimeleri okumaktadır. Sonrasında ise, yorum ve yazıları okumaktadır. Bu içeriklerin analiz edilmesi ve kaliteli bir yapıya sahip olmasının sonucunda, aramalarda üst sıralarda yer alacağınıza emin olabilirsiniz. Web sitenizin popüler olması ve kullanıcı sayısının fazlalığı gibi etkenler botların ziyaretini sıklaştırmaktadır. Google botlarının sitenizi ne zaman ziyaret ettiğini öğrenebilmek içinse, Google arama motorunu kullanabilir ve kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Google Botlarının İçeriği Üst Sıralara Taşıması Nasıl Gerçekleşir?

Öncelikle, Google motoru botlarının çalışma sistemi arasında bulunan metot; sitelerin veri tabanında indexlenmiş yazılar içerisindeki mantıksal bütünlüğü ele almasıdır. Daha anlaşılır olmak istersek, web sitenizin hitap ettiği kullanıcı-içerik uyumu, başlık-içerik uyumu, içerik-anahtar kelime uyumu ve yazı karakterinde belirtilen kelimeleri söyleyebiliriz. Kaliteli bir uyum yakaladıysanız eğer, başarılı sonuçlara kavuşmanız içten bile değildir.

Google bot çağırma işlemleri için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Sizlere bunlar hakkında bilgiler verecek ve sitelerinizde başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacağız.

Web Tasarımcı Araçlarıyla Google Bot Çağırma

İlk yapmanız gereken, Google webmaster tools aramasını gerçekleştirmek ve belirtilen linki girmektedir. Herhangi bir üyeliğiniz bulunmuyorsa hızlı bir şekilde üye olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Webmaster Tools’a ekleyeceğiniz siteye ve sol tarafta yer alan tarama butonuna tıklamalısınız. Google mantığıyla getir tuşuna bastıktan sonra gelecek kısma sitenizin adını yazarak onaylamalısınız. Alt kısımda çıkacak URL bölümünde botu gönderdikten hemen sonra ‘’Başarılı’’ yazısı çıkıyorsa, Google botun web sitenize index ziyareti gerçekleştireceğini öğrenebilirsiniz. Bu araç ve yöntemle birlikte, web aramalarınızın dışında mobil seçeneklerden de çağrım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ping İle Google Bot Çağırma

Bir adresten, farklı bir adrese veri ulaşımına ping işlemi denmektedir. Google noktasından değerlendirirsek eğer, index işlemleri için haberdar etme işlemi diyebiliriz. Web sitenizdeki sayfanızda güncelleme işlemi yaptığınızda, Google’nin dikkatini çekmelisiniz. Normal bir tarama zamanında, web sitenizin yalnız olmadığını ve bir duyuru çağrısı niteliği taşıdığını belirtmektesiniz. Google firması, ping işlemi için webmaster tools içeriğinde arama motoruna benzer bir alan bulundurmaktadır. Aylık kullanım kotasının bulunduğunu ve her web sitesi için aylık 10, bir tek URL içinse 500 olduğunu belirtelim. Pingleme işlemlerini minimum seviyede tutmalısınız. Zararlı spam üreten bir sayfa olarak anılmak istemiyorsanız, gün içerisinde en az 2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Google Botlarına Hangi Durumlarda Ping Atmalısınız?

Web sitenizde yeni bir kodlama, güncelleme, farklı bir tasarım ve renge çevirdiğinizde ping işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Özgün ve güncel bir içerik paylaşma isteği sebebiyle ping atabilirsiniz. Titiz ve dikkatli bir işlem gerçekleştirmeli ve içeriklerinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. İndex sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak ve Google sıralamalarında üst sıralarda olmak istiyorsanız eksiksiz bir işlem gerekmektedir. İndex tarafa almadığınız sürece, kötü niyetli bireyler tarafından içeriğiniz çalınabilir ve kopyalanabilir. Taranmayan hiçbir içerik hakkında bir hakka sahip olamayacağınızı bilmelisiniz. Tüm emeğinizin ve çabanızın boşa gitmemesi için, indexleme işlemlerinizi aksatmamalı ve hızlı bir şekilde tamamlamalısınız.

Web sitenize backlink almanız ve bu linkleri değerlendirmek istemeniz durumunda ping atabilirsiniz. Taranmayan sayfalardaki backlinklerin hiçbir anlamı olmayacağını ve etkinliği kalmayacağını bilmelisiniz.

Google bot index işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor ve içeriklerinizin güncel kalmasını sağlıyor. Özgün bir içerik paylaşmak istiyorsanız, sitenizi kontrol etmeli ve Google bot taramasını gerçekleştirmelisiniz. Pingleme yönteminin kolay ve uygulanabilir olması, herhangi bir sorun yaşamamanız için eşsiz bir fırsattır. Google aramalarında üst sıralarda yer almak, popülerliğinizi arttırmak ve site içeriğini korumak istiyorsanız, taramalarınızı rutin bir şekilde yerine getirerek sitenizi güvenlik altına almalısınız.

Yorum yapın