Seo Uyumlu Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu Nasıl Yazılır?

Bir blog yazısı yazmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Okuyucunuzu ilgilendiren bir yerde tutmak için, yazınızın yapısını düşünmeli ve çekici metinler yazmalısınız. Okuyucularınızın yazılarınızın ana fikrini başlıkları, alt başlıklar ve açık paragraflar sağlayarak kavramalarına yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar metninizi anlıyorsa ve beğendiyse, mesajınızı paylaşmak, tweetlemek ve yayınınıza bağlanmak konusunda daha eğilimlidir. Ve bu sıralamanızı artıracaktır. Bu nedenle, Google’daki sıralamanızı iyileştirmek için kesinlikle yazma becerilerinizi en üst düzeye çıkarmaya çalışmalısınız!

Bir yazıda, hem çok okunabilir hem de SEO uyumlu olan blog yazıları yazmak için bazı ipuçları vermek istiyoruz. Sizlere birkaç ipucudan bahsetmek istiyoruz.

İyi Blog Yazıları İçin Temel Yazım İpuçları

Her şeyden önce, blog yazılarınız sadece iyi bir yazı parçası olmalı! Bir sürü blog yazarı yeni bir blog yazısı hazırlarken yazmaya başlıyor. Aklına gelenleri yazarlar,  Bazıları için, doğal yazma yetenekleri olduğu için bu yeterli olabilir. Diğerlerinin yardıma ihtiyacı olabilir.

1. Yazmadan önce düşünün!

Metninizin mesajını düşünün. Okuyucularınıza ne söylemek istersiniz veya hangi merkezi soruyu sormak istersiniz? Metninizin amacı nedir? Okuyucularınızın sayfanın sonunda ne yapmasını istiyorsunuz? Yazmaya başlamadan önce bu soruların cevaplarını yazın.

2. Blog yazınızın yapısını oluşturun!

Açık bir yapı oluşturarak yayınınızı başlatın. Her yazı şu şekilde olmalıdır:

*Bir tür tanıtım (konunuzu tanıttığınızda);

*Bir motto (ana mesajın yazıldığı);

*Bir sonuç (en önemli fikirleri özetlemeli ya da yeni bir fikir çıkarmalı).

Bu üç bölümde yazmak istediğiniz şeyi yazın.

3. Paragrafları kullanın.

Herkes paragraf kullanıyor, ancak mantıklı paragrafları kullandığınızdan emin olun. Yeni bir cümle üzerinde yeni bir cümle başlatmayın. Yeni bir paragraf yapmak için bir neden olmalıdır. Her paragrafın bir ana fikri veya ana konuyu içermesi gerekir. Her bir paragrafın ana fikrinin ne olduğunu kendinize sorun. Bu ana fikri sadece bir cümleyle kavrayabilmelisiniz. Daha fazla cümleye ihtiyacınız varsa, daha fazla paragrafa ihtiyacınız olacaktır.

4. Başlıkları kullanın!

Başlıklar tüm sayfayı yapılandırır, bu nedenle başlıkları kullanmalısınız. Okunabilirlik açısından önemlidir, ancak SEO için de önemlidir. Başlıklar, Google’ın uzun bir yayının ana konularını kavramasına yardımcı olur ve bu nedenle sıralamanızda size yardımcı olabilir. İnsanlara makalelerinde yol bulmalarını istersen, alt başlıklar kullanmalısın. Alt başlıklar insanları yönlendirir, sayfalarınızı taramalarına yardımcı olur ve makalelerinizin yapısını açıklar. Anahtar kelimelerinizi bazı alt başlıklar altında kullandığınızdan emin olun. Her ikisinde de değil, çünkü metni okunamaz hale getirecektir.

5. Dikkat çekici kelimeleri kullanın!

Dikkat çekici kelimeleri, insanların metninizi taramasına ve ana fikri kavramalarına yardımcı olur. Örneğin, insanların ürününüzü almasının üç nedeni var diyelim: “Her şeyden önce” gibi sinyal kelimeler kullanmalısınız; ‘Ikinci olarak’ ve ‘nihayet’. Ayrıca, ‘yine de’, ’emin’ ve ‘gerçekten’ gibi kelimeler okurlarına açık bir sinyal verir. Okuyucular anında sonuçların ‘sonuçta’, ‘çok’ veya ‘bu nedenle’ gibi kelimelerin ardından geleceğini anlamış olacak. Sinyal kelimeleri bu nedenle metninizi yapılandırmak için çok önemlidir.

6. Başkaları postanızı okumalarına izin verin!

Yayınınızı yayınlamadan önce başkasının yayınınızı önce okumasına izin verin. Yazınızın ana fikrini anladığından emin olup olmadığını sorun. Yazım hataları ve doğru formüle edilmemiş cümleler düzeltin. Başkalarının yorumlarına önem verin. Bu sizi bir adım daha öne atacaktır.

7. Makalenizin uzunluğunu optimize edin.

Makalelerinizin en az 300 kelime olduğundan emin olun. Google, uzun makaleleri seviyor, ancak makaleniz çok uzunsa, kullanıcıları korkutup düşürebilir. Sitenizden hemen çıkabilirler. Bu yüzden yaklaşık 700 kelimeyle uğraşmayı deneyin. Ve genel bir kural olarak: arama terimlerinizi metninizin yaklaşık yüzde 1 ila 2’sine koymayı deneyin. Yani 300 kelimelik bir makalede, arama terimlerinizi 3 ila 6 kez belirtmelisiniz.

8. Önceki içeriğe bağlantı verin.

Geçerli yazınızın konusuyla ilgili daha önce bir şeyler yazdıysanız, bu yazılara bağlantı oluşturmayı unutmayın. Konu hakkında bazı otoriteler gösterdiğiniz için postanızı daha güçlü hale getireceksiniz. Bunun yanında, bağlantı yapınız Google’daki sıralamanız için de önemlidir. Ve elbette okuyucunuz bu ilgili yayınlarla da ilgilenebilir. Önceki içeriklere bağlantı vererek site üzerinde hemen çıkma oranı da düşer ve güçlü bir makale yapısı oluşturmuş olacaksınız.

9. İçeriği düzenli olarak ekleyin.

Web sitenize gerçek ve işlevsel bilgiler eklemek, Google’a web sitenizin hayatta olduğu fikrini verecektir. Etkin bir web sitesi değilse, Google daha az tarama yapar. Bu sıralamalarını olumsuz etkileyebilir. Google botlarının sürekli olarak taranmasını istiyorsanız düzenli içerik girmeye çalışınız.

10. SEO Eklentisi Kullanın!

Sizler için önerebileceğimiz birkaç SEO eklentilerden biri de Yoast SEO eklentisi. SEO uyumlu yazmanız için birçok kolaylık sağlıyor

Yoast SEO eklentimizin içerik analizi aracı, SEO uyumlu bir blog yazısı hazırlamanıza yardımcı olur. Odak anahtar kelimesini seçerek başlıyorsun. Bu, kullanıcıların bu belirli sayfayı bulmasını istediğiniz en önemli arama terimidir. Eklentimiz, anahtar kelimeyi doğru yerlerde kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için yayınınızı kontrol eder ve metnin diğer birçok yönünü ölçer. Bunlar en önemlileri şunlardır:

Eklenti, bir meta açıklaması oluşturmanıza izin verir.

Eklenti, yazdığınız metni analiz eder. Makalenizin okunabilirliğini gösteren bir okuma kolaylığı puanı hesaplar.

Anahtar kelimenizi önemli yerlerde kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder: makale başlığı, sayfanın başlığı, sayfanın URL’si, makalenin içeriği ve meta açıklama gibi.

Eklenti ayrıca makalenizdeki bağlantıların varlığını ve makalede resimlerin varlığını denetler.

Makalede odak anahtarının kullanım sıklığını ve kelime sayısını hesaplar.

Ayrıca, eklenti, web sitenizdeki diğer sayfaların sizinle rekabet etmenizi önlemek için aynı odak anahtar kelimesini kullanıp kullanmadığını da denetler.

Göreceli olarak SEO uyumlu bir blog yazısı (daha önce bahsedilen özelliklere dayalı olarak) yazarsanız, eklenti bunu yeşil bir mermiyle gösterecektir. Sayfaları yeşil mermi ile yazmanız web sitenizdeki sayfaların sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Yorum yapın