Akıllı Sıfatını Alan En İlginç Akıllı Teknoloji Ürünleri

İlk olarak kullanılan yeni işletim sistemleri ile beraber akıllı ürün teknolojileri kavramını cep telefonlarında görmeye başlamıştık sıradan cep telefonlarına eklenen Android, iOS gibi işletim sistemleri ile beraber gündeme gelen akıllı telefonlar ise aslında sadece cep telefonlarının değişmesine neden olmadı. Bunun dışında akıllı telefonlardan sonra akıllı sıfatını kullanmaya başlayan birçok ürün görür olduk. Bunların birçoğu ise artık alışmaya başladığımız ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı gözlük gibi teknolojilerle beraber aslında bu alanda belli başlı ürünlere de alışmaya başladığımızı söylemek gerekiyor. Fakat bununla beraber son dönemde gelişen teknoloji “akıllı” ürün teknolojisine de sürekli olarak yeni serilerinde eklenmesine neden olmaya başladı. Peki bu alanda en ilginç akıllı ürünler neler? Daha ne gibi ilginçliklerle karşılaşacağız? Bakalım.

1.Akıllı Duş Teknolojisi

Aslında henüz yeni yeni tanıtılmaya başlanan akıllı duş teknolojisi kesinlikle bu alanda en ilginç ürünlerden bir tanesi. İlk olarak CES 2017 fuarında kullanıcıların karşısına çıkan Uby Moen Shower adı verilen ürün ile beraber öne çıkmaya başlayan akıllı duş sistemleri ilk etapta saçma gelse de aslında teknolojinin hemen her alanda ne kadar etkili olduğunu da gösteriyor. Gelelim teknolojinin ne gibi yenilikleri sunduğuna.

Söz konusu duş teknolojisi ilk olarak kişisel vücut entegrasyonu yapmanızı sağlıyor. Bu sayede duş içerisinde yer alan sensörlerle beraber kişisel duş tercihlerinizi kayıt altına alabiliyorsunuz. Buda bir nevi duşunuzun istediğiniz su sıcaklığını ayarlamasını ve bu verileri kayıt ederek her seferinde aynı sıcaklık değerini sizlere sunmasını sağlıyor.

Bunun dışında 15-50 derece arasında bir sıcaklık yönetimi yapabilen duş içerisinde zamanlama yapabiliyor ve LCD ekran üzerinden su kontrol sisteminden tutunda günlük duş programlaması bile yapabiliyorsunuz. Haliyle tüm bu özellikleri ile beraber akıllı duş teknolojisinin bu alanın en ilginç ürünlerinden biri olduğu kesin.

2.Akıllı Buzdolabı

Gelelim bir diğer ilginç akıllı ürüne. Bu konuda aslında standartlaşmaya başlayan en ilginç akıllı sistemlerden birisi akıllı buzdolabı. Yavaş yavaş yapay zekalı sistemlerini bile görmeye başladığımız akıllı buzdolapları sayesinde buz dolabınızdan konuşarak tariflere alabildiğiniz gibi bunun dışında buzdolabına sesli komutlarda verebiliyorsunuz. Hatta artık akıllı buzdolapları sayesinde dolaplara size içerisinde eksik olan ürünleri bile söyleyebilir hale geldi. Bir nevi artık dolapları akıllı asistan olarak görebiliriz.

3.Akıllı Kemer

Aslında ilk olarak CES 2015 fuarında tanıtımları yapılan bir diğer akıllı ürün akıllı kemerler. Çok yaygınlaşmasa da bir dönem gündeme gelen akıllı kemerler doğrudan belinize göre kendini ayarlayabilmekte. Bu sayede öne çıkan teknolojilerden biri olan akıllı kemer teknolojisinin ne zaman hayata geçeceği konusunda ise net bilgi yok. Zira teknoloji yaygınlaşmış bir teknoloji değil.

4.Akıllı Çöp Kutusu

İlk olarak yine CES 2017 fuarında gördüğümüz akıllı çöp kutusu fikri aslında en ilginç ama en mantıklı fikirlerden bir tanesi. Simplehuman tarafından geliştirilen teknolojide çöp kutusu kullanıcıların komutlarına göre çalışabiliyor. Şöyle ki sadece “açıl” komutunu kullanarak çöp kutusunun kapağını açabiliyor bunun dışında çöp kutusuna kapan komutunu vererek kapatabiliyorsunuz.

Ekstra olarak içerisinde çöp poşetinden tutunda çöp miktarına kadar birçok konuda bilgi verebilecek olan çöp kutularının en ilginç akıllı ürünlerden biri olarak öne çıkacağı da düşünülüyor.

5.Akıllı Tost Makinesi

Son olarak akıllı tost makinelerinin de piyasaya sürülmeye başlandığını belirtelim. İlk olarak Griffin olarak yayınlanacak olan akıllı tost makinelerinin görevi ise oldukça basit ve yine amaç günlük hayatı daha da pratikleştirmek. Cihazın mantığı da oldukça basit.

Tabi ki akıllı sıfatını alması için içerisinde işletim sistemi barındıran tost makinesi doğrudan akıllı telefonlara bağlanarak çalışıyor. Bu sayede sadece akıllı telefonlarınızı kullanarak tost makinesinde istediğiniz gibi ekmek kızartabiliyor hatta cihaza bu noktada nasıl ekmekler istediğini bile söyleyebiliyorsunuz. Doğrudan süre ayarlamalarını da akıllı telefonlar üzerinden yapabildiğiniz cihaz yine en ilginç akıllı ürünler arasında.

Tüm bu akıllı ürünlerin dışında daha birçok ilginç akıllı ürün daha piyasaya sürülmeye başlandı. Sürekli yeni ürünlerin piyasa sürüldüğü ve günden güne akıllı teknolojilerin değiştiği dünyada daha ne gibi yenilikler teknoloji dünyasında yer alacak merak konusu.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın