CES 2017 Sonrasında Ne Gibi Yeni Teknolojiler Ortaya Çıkacağı Kesinleşti

Teknolojinin en büyük fuarlarından biri olan CES 2017 fuarı gerçekleştirildi. Etkinlikte ise birçok yeni teknoloji ürün teknoloji dünyasına tanıtıldı. Akıllı telefonların yeni üyeleri, yeni bilgisayarlar, yeni tabletler derken fuar geleceğin teknolojileri hakkında da kullanıcılara birçok bilgi vermiş oldu. Fuarda öne çıkan ürünlerin içerisinde yer alan teknolojiler bir yana dursun bunun dışında daha önce pek görmediğimiz birçok yeni teknolojik gelişmede fuarda yer aldı. Peki fuarda büyük oranda ilgi çeken ve benzerine çok fazla rastlamadığımız yeni teknolojiler hangileri? 2017 yılında teknoloji dünyasında ne gibi yenilikler bekleniyor?

Gelişmiş Yapay Zeka

CES 2017 fuarında adete yapay zeka sistemleri gündem oldu. Zira fuarda yapılan tanıtımlarda ilk olarak yapay zeka teknolojileri üzerinde duruldu. Fakat yapılan son değiştirmeler ve gelişmeler bilinen yapay zekanın da çok ilerisinde bir teknolojiyi kullanıcılara sunmuş oldu. İlk olarak akıllı ev sistemlerinde yapay zeka ile karşılaştık. Özellikle LG firması tarafından tanıtılan ürünlerde yapay zeka konusunda görülmemiş yenilikler gözlere çarptı. Öyle ki kullanılan yapay zeka sayesinde buzdolaplarına komut vereceğiniz bir sistem ortaya çıkmış oldu. Kısacası LG teknolojilerine göre artık akıllı ev eşyalarının çok daha ileri bir teknolojiye taşınacağını da söyleyebiliriz.

Üstelik artık yapay zekanın sadece akıllı ev eşyalarında ya da sanal asistanlarda değil bunun dışında araç teknolojilerinde de doğrudan kullanılmaya başlandığı da belirtiliyor. Hatta bu noktada akıllı arabalar için ilk denemelerin yapıldığını da belirtelim.

Yeni Ekran Teknolojileri

Yapay zeka teknolojileri elbette ki fuara damga vurdu. Fakat bunun dışında başka teknolojilerde geleceğe yönelik ne gibi teknolojilerden bahsedebileceğimizi gösteriyor. Bu noktada özellikle ilgi çeken teknolojilerden birisi de ekran sistemleri oldu. Hem ekran teknolojilerinde QLED gibi yeni sistemler görmeye başladık hem de fuarda 8K çözünürlük değerine sahip olan televizyonlar ve ekranlarda karcımıza çıktı.

Hatta televizyon teknolojilerinde Mi Mix TV adı verilen ürünle beraber sadece 4,9 mm kalınlığında telefonlarda tanıtıldı. Üstelik epey ilginç bir durum söz konusu bu televizyonların içerisinde ana kartları ve ses kartları gibi bileşenler televizyon ile beraber gelen bir bar sisteminin içerisine eklenmiş ve ekranların bu şekilde model yükseltilmesinin de önü açılmış. Haliyle bu durum bile aslında ne kadar gelişmiş ekran ve televizyonların geleceğini gösteriyor.

Artırılmış Gerçeklik Ve Sanal Gerçeklik

Fuarda en çok öne çıkan ürünlerden birisi de sanal gerçeklik alanı oldu. Google, HTC, Son gibi dev firmaların yaptıkları atılımlarla beraber sürekli gelişmeye devam eden sanal gerçeklik teknolojisi CES 2017 fuarında da yenilenmiş ürünlerle beraber kullanıcıların karşısına çıktı. Yeni sanal gerçeklik teknolojileri sunulurken bunun yanında artırılmış gerçeklik teknolojisi içinde yapılan tanıtımlar ne kadar gelişmiş sistemlerle karşı karşıya kalacağımızı da göstermekte. Sanal gerçeklik alanında daha ne gibi ürünlerin piyasaya sürüleceği ise şimdilik merak konusu.

Sürücüsüz Otomobiller

Her ne kadar sürücüsüz otomobil denemelerinde ilk seferlerde yeteri kadar başarı elde edilememiş olsa da CES2017 fuarında yer alan araç teknolojileri sürücüsüz otomobiller ve otonom sistemler içinde umut verici olarak nitelendirildi. Kendi kendine hareket eden araçlar bakıldığında çok uzak değil. Fakat otomatik pilot sisteminin geliştirmeleri ne kadar başarılı olur? Bu süre ne kadar? Sürücüsüz otomobillerin maliyeti ne kadar olacak? Tüm bu sorular otomobil teknolojileri konusunda merak edilen detaylar olarak bir süre daha kalacak gibi.

Yorum yapın