Google Advanced Protection (Gelişmiş Koruma)

Siber güvenlik konusunda paranoyak olmak güzel.
Google zaten, Google hesabınızı güvende tutmak için giriş uyarıları ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi çeşitli gelişmiş özellikler sunmaktadır.
Bununla birlikte, fazladan paranoyaksanız, Google ” Gelişmiş Koruma ” adı verilen güçlü güvenlik özelliğini piyasaya sürmüştür; bu özellik, daha çok, hedefli çevrimiçi saldırı riski yüksek olan kullanıcıların Google hesaplarını korumaları içindir.

Şirket , Salı günü programı yayınlayan bir blog yazısında “Bu sıra dışı adımı attık, çünkü hedeflenen çevrimiçi saldırılara karşı yüksek risk altında olan, kullanıcılarımızın göz ardı edilen azınlığı var” dedi .
“Örneğin, bunlar yaklaşmakta olan bir seçim için hazırlanan kampanya görevlileri, kaynaklarının gizliliğini korumak isteyen gazeteciler veya güvenlik arayan kimseyi istismar eden insanlar” olabilir.

Bir hacker, şifrenizi bir şekilde alıyorsa-gelişmiş kimlik avı saldırıları, sıfır gün açıkları veya casus yazılımları kullanarak- ve Google hesabınıza erişmeye çalışırsa, içeri giremez.

Google’ın Gelişmiş Koruma özelliğini etkinleştirmek için, SMS veya e-postalar yoluyla gizli kodlar gerektirmeyen donanım tabanlı iki faktörlü bir kimlik doğrulama sunan FIDO Universal 2nd Factor (U2F) ile çalışan iki fiziksel güvenlik anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

google advanced protection security key

 

Bir bilgisayardan veya dizüstü bilgisayardan Google hesabınıza giriş yapmak için, bir akıllı telefondan veya tabletten erişirken özel bir USB aracı gerekecek ve telefonunuzla eşleştirilmiş Bluetooth özellikli bir sabit disk de aynı şekilde gerekecektir.

Yazıda “Okurlar [güvenlik cihazları] Google’a gerçekte olduğunuzu ispatlamak için ortak anahtar şifrelemesi ve sayısal imzalar kullanıyorlar” dedi. “Güvenlik Anahtarınız olmayan bir saldırgan, şifreniz olsa bile otomatik olarak engellenir.”

Google’ın Gelişmiş Koruma, hesabınızı güvende tutmak için üç özellik sunar:
Fiziksel Güvenlik Anahtarı: Hesabınıza giriş yapmak, diğer kişilerin (şifrenizle olsa bile) hesabınıza girmesini engelleyen bir U2F güvenlik anahtarı gerektirir.
Veri erişimini ve paylaşımı sınırlama: Bu özelliğin etkinleştirilmesi, yalnızca güvenilir Google Apps’ın hesabınıza anlık erişmesini sağlar, ancak diğer güvenilir uygulamalar zaman içinde eklenir.
Hileli hesap erişimini engelleme: U2F güvenlik anahtarınızı kaybederseniz, hesap kurtarma işlemi, hileli hesap erişimini önlemek için “ek incelemeler ve hesabınıza neden erişiminizi kaybettiğinizle ilgili daha ayrıntılı bilgi içeren talepler de dahil olmak üzere” ek adımlar içerir.
Gelişmiş Koruma özelliği, herkes için değil, yalnızca gazeteciler, hükümet yetkilileri ve aktivistler gibi hükümet ya da gelişmiş hackerlar tarafından hedef alınması ve önemli ölçüde artan e-posta koruması için bazı kolaylıkları ihlal etme riski altında olan insanlar içindir.

Şu anda, Gelişmiş Koruma Programına kaydolmak istiyorsanız yalnızca Chrome’un Güvenlik Anahtarları için U2F standardını desteklediğinden Google Chrome’a ​​ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, teknoloji diğer tarayıcıların bu özelliği yakında dahil etmesini bekliyor.

Google, Chrome’a ​​ESET Kötü Amaçlı Yazılım Algılama Eklentisi Ekledi

google chrome eset antivirus

 

Google, anti-virüs yazılım firması ESET ile işbirliği yaparak, Chrome Temizleme özelliği aracılığıyla tarayıcısında kötü amaçlı yazılım tespit ve koruma kapsamını genişleterek önemli bir değişiklik yaptı.
Chrome Temizleme’nin şimdi, Chrome’un sanal alanı teknolojisi ile birlikte çalışan ESET’in bir kötü amaçlı yazılım algılama motoru var.

Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında “Google artık daha önce hiç olmadığı kadar çok istenmeyen yazılımı algılayabiliyor ve kaldırabiliyor; daha çok kişi Chrome Temizleme’den yararlanabilir” dedi .
“Bu yeni korumalı motor, genel amaçlı bir antivirüs değildir; yalnızca istenmeyen yazılım politikamıza uymayan yazılımları kaldırır .”

Google gelişmiş Koruma sistemine kayıt olmak için bu linki kullanabilirsiniz  https://landing.google.com/advancedprotection/

Yorum yapın