Pixel 2’de görüntü işleme ve machine learning

Yeni Pixel 2’deki kamera, mükemmel bir donanım, yazılım ve machine learning (ML) ile hazırlanmıştır,  Harika fotoğraflar çekmenize yardımcı olan teknolojilerden biri HDR + ‘ dır , bu da loş ışıklı manzaralardan çok güneşli bir gökyüzüne kadar geniş bir parlaklık seviyesiyle sahnelerden mükemmel fotoğraflar elde etmeyi mümkün kılar.
HDR +, güzel görüntüler üretir ve Pixel 2’nin uygulama işlemcisini etkin bir şekilde kullanmak için son bir yıl içinde kullandığı algoritma geliştirmiş ve HDR + ‘yı akıllıca arka planda işleyerek birden fazla resim almanıza olanak sağlamıştır.

Buna paralel olarak, HDR + ‘yı üçüncü taraf fotoğraf uygulamalarına getirmek için mevcut donanımın ötesinde önemli derecede daha fazla bilgi işlem gücü sağlayan donanım yetenekleri yaratmaya çalışılmıtır.
HDR + erişimini genişletmek, en zorlu görüntüleme ve ML uygulamalarını idare etmek, daha düşük gecikme süresi ve daha fazla enerji verimli HDR + işleme sunmak için Pixel Visual Core oluşturuldu.
Pixel Visual Core, tüketici ürünleri için Google’ın ilk özel tasarlanmış eş-işlemcisidir. Her Pixel 2’ye entegre edilmiştir ve önümüzdeki aylarda daha fazla uygulamanın Pixel 2’nin fotoğraf makinesini HDR + kalitesinde resimler çekmek için kullanmasını sağlamak için bir yazılım güncellemesi vasıtasıyla devreye alınacaktır.

Pixel Visual Core

Şimdi olaya daha teknik bakanlar için ayrıntıları inceleyelim: Pixel Visual Core’nun merkezi, düşük güçle maksimum performans sunmak için sıfırdan tasarlanmış, tamamen programlanabilir, alana özel bir işlemci olan Google tarafından tasarlanan Görüntü İşleme Ünitesi (IPU) ‘dir. Her biri 512 aritmetik lojik birimi (ALU) olan sekiz adet Google tarafından tasarlanmış özel çekirdeğe sahip IPU, mobil bir güç bütçesiyle saniyede 3 trilyonun üzerinde işlem gerçekleştiriyor. Pixel Visual Core’u kullanarak HDR +, uygulama işlemcisinde (AP) çalışan enerjiden beş kat daha hızlı ve enerjinin onda birinden daha azında çalışabilir. IPU’nun verimliliğinin ana öğesi, donanımın ve yazılımın sıkı bağlanmasıdır; yazılımımız, donanımın tipik bir işlemciden çok daha fazla ayrıntısını kontrol eder. Yazılıma daha fazla kontrol vermek donanımın daha basit ve verimli olmasını sağlarken, ama aynı zamanda IPU’yu geleneksel programlama dillerini kullanarak programlamaya zorluyor. Bunu önlemek için, IPU, hem geliştiricilerin hem de derleyicinin yükünü hafifleten alana özgü dillerden yararlanır: Halide görüntü işleme ve için TensorFlow makine öğrenme için  Google tarafından hazırlanan özel bir derleyici, temel donanımın kodunu optimize eder.

Önümüzdeki haftalarda, Android Oreo 8.1’in (MR1) geliştirici önizlemesinde Pixel Visual Core’u bir geliştirici seçeneği olarak kullanacağız. Daha sonra, Pixel 2’nin HDR + teknolojisine erişebilmelerini sağlamak için Android Kamera API’sini kullanan tüm üçüncü taraf uygulamaları için etkinleştireceğiz. Pixel 2 kameranızla elde ettiğiniz güzel HDR + fotoğrafçılığın en sevdiğiniz fotoğraf uygulamalarında kullanılabildiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

HDR +, Pixel Visual Core’da çalışan ilk uygulama olacaktır. Özellikle, Pixel Visual Core programlanabilir olduğu için zaten bir sonraki uygulama takımını hazırlanıyor. Önemli olan, daha fazla makine öğrenimi ve görüntüleme uygulamasını Pixel Visual Core’u kullanmaya yönlendirildiği için Pixel 2 sürekli olarak geliştirecektir.

Yorum yapın