Linux GPD Pocket 7’de: Hacker Netbook’un Dönüşü.

Netbook’ları seviyoruz. Bunlar, bilgi işlemin motorlu patronu, küçük, ucuz, hafif ve aslında çok şirin. Ayrıca, taşınabilir bir hack istasyonuna gelince, gerçek bir klavye ile donatılmışlardır ve bu yüzden en sevdiğimiz tercihimiz olabilirler .
Netbooks PC’ler bir zamanlar, mobil bilgi işlemin geleceği olarak konuşulurdu, ancak raflardan neredeyse kayboldu. Piyasadaki en benzer cihazlar, uygulamaları çalıştıran dönüştürülebilir mobil cihazlardır.
Diğerleri arasında HP, Samsung, Sony ve Toshiba da dahil olmak üzere büyük isimler çoktan küçük cihazların üretimini durdurdu.

Özellikleri ;
GPD Pocket 7 özellikleriBaşlangıçta yalnızca Indiegogo destekçileri için 539 $ ‘lık fiyatla satılmaktadır , şimdi birçok çevrimiçi perakendeciden satın alabilirsiniz. Ubuntu 16.04 LTS modellerini birkaç gün içinde göndermeye başlamaları gerekse de şu an sadece daha ucuz (500 $ ‘ın altında) Windows 10 sürümü sunuluyor. Bu da GNU / Linux’u sıfırdan kurmanız ve bazı donanım desteği sorunlarınızın üstesinden gelmeniz anlamına geliyor.

Kullanıma hazır ISO buradan bulunabilir https://apt.nexus511.net/
Veya gerçek bir bilgisayar korsanıysanız, kendi imajınızı kaynaklardan yapın:
GNU / Linux dağıtım ISO’larınızı indirin, yani Ubuntu 17.04.
Bu depoyu https://github.com/nexus511/ansible-gpdpocket (güncelleştirilmiş çatal Cawilliamson’dan) klonlayın ve bootstrap-iso.sh komut dosyasını ISO dosyasına karşı çalıştırın.
Ortaya çıkan ~ / bootstrap.iso dosyasını bir USB sürücüye UNetBootin veya istediğiniz gibi kullanarak yazın.
USB sürücüsünü GPD’ye takın, açın ve BIOS’a girmek için DEL düğmesine basın ve buradan önyükleme yapın.
Yükleme ve rutin sistem güncellemesinden sonra, düzeltme eklerini ve özel çekirdeği depodan düzenli olarak güncellemek isteyebilirsiniz, böylece gpd-update komut dosyasını kök olarak çalıştırmalısınız; çekirdeğin çalışması 2-3 saat sürer. cihazın kendisinde derlenecek.
Linux üzerinde neler var: wifi + bluetooth, uyku ve uyandırma, pil ve
intel düşük güç yönetimi, dokunmatik ekran, hoparlör / mikrofon, ekran parlaklığı ayarı, soğutma fanı. Henüz çalışmayan şeyler: USB-C medya ve hazırda bekleme modu olarak
Bu noktada, dört çekirdekli bir Intel cpu, GNU / Linux ve bir USB 3.0 portu ve bir harici usb wifi adaptörü ya da SDR’niz var ve sahte kablosuz (bye bye Wifi Pineaapple), dijital P25 polis telsizi şifre çözme yazılımı veya CatcherCatcher süpürge dedektörü .

Yorum yapın