CoinHive Crypto Miners nedir / nasıl yapılır.

Son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan sanal paralar hızlı yükselişi sayesinde ekonomi bültenlerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sanal paraların en çok bilineni olan Bitcoin’in açmış olduğu yoldan gelen pek çok sanal para birimi vardır. Ancak bu sanal para birimlerinin her biri farklı özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Hepsi dijital para birimi olmasının yanı sıra üretimi yani madenciliği konusunda Coinhive crypto miners büyük farklılık göstermektedir. Bunlardan kesin çizgilerle diğer sanal paralardan ayrılanlardan birisi coinhive dir.

Coinhive nedir?

Sanal para üretme yollarından en farklı olanı olan coinhive tarayıcı üzerinden mining yapma işlemidir. Yani web sitenize eklenti olarak bu sistemi yükleyerek ziyaretçilerin giriş yaptığı ve gösterim yaptığı her işlem başına mining işlemine destek vermiş olmaktadırlar.

Coinhive adı verilen bu eklenti temelde wordpress için hazırlanmış bir eklentidir. Wordpress kullanıcıları web sitelerine eklenti olarak bu plugini indirerek yükleyebilir ve javascript  yardımı ile kullanıcılardan mining için destek alabilir.

Web sitelere entegre edilen bu sistem ile site sahipleri artık mining işleminden gelir elde edebileceği için reklamlara da bağlı kalmaması öngörülüyor. Yani web site sahipleri coinhive ile yeni gelir kapısına sahip olacak böylece web sitenin devamlılığı ve büyümesi için reklamlara bağımlı olmayacak. Web sitesinde reklam olmaması kullanıcılar için de oldukça iyi bir deneyim anlamına gelmektedir.

Web sitelerindeki ziyaretçi ile mining işlemi doğru orantılı olacak yani ne kadar çok ziyaretçi o kadar fazla mining işlemi anlamına gelecek. Böylece site sahipleri reklam gösterimlerini azaltabilecek ya da tamamen ortadan kaldırabilecek.

Ziyaretçiler bu konuda ciddi şekilde iyi bir deneyim yaşayabilecek. Çünkü reklam gelirleri ile ayakta durmaya çalışan web siteleri reklamdan daha fazla gelir elde etmek adına yazı içine, ortasına, üstüne ve altına gibi pek çok farklı alana kullanıcıyı tamamen rahatsız eden ve kullanıcının aradığı bilgiye ulaşmasında ciddi sorun teşkil edecek şekilde bir reklam yerleşimi yapılmaktadır. Bu da kullanıcının web siteden uzaklaşmasına, kalacağı zamanı kısaltmasına gibi olumsuz etki yaratmaktadır. Coinhive sistemi yaygınlaşırsa mining işleminden kazanılan gelir web site sahiplerinin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Kullanıcıların tarayıcısına ne kadar yük binecek bunu merak edenler için, yapılan testlere göre tarayıcı üzerine mining işlemleri sırasında kullanıcıyı rahatsız edecek seviyede ciddi yük binmediği yönünde. Aynı tarayıcı üzerinden kullanıcı farklı sekme açması halinde bile kullanıcının performansını etkieyecek olumsuz bir durum oluşmazken iki veya üç farklı tarayıcı açılması durumunda CPU üzerine biraz daha fazla bir yük bindiği görülmüştür.

Sonuç olarak kullanıcının aşırı derecede etkilenmesi söz konusu olmamaktadır. Bu da web site sahiplerinin kullanıcılarına daha sağlıklı ve temiz bir web site sunması için reklamlardan arındırılmış veya minimum seviyeye indirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum yapın