Coinhive Alternatifleri (Alternative)

Coinhive nedir?

Öncelikle sizlere “mining” adı verilen Digital Para Madenciliği nedir onun tanımını yaparak başlayalım. Bilindiği gibi günümüzde kullanılan paralar devletler tarafından belirlenen ihtiyaçlara göre basılarak üretilmektedir. Ancak Sanal ve dijital ortamlarda bu durum tam aksine değişik yöntemler ile gerçekleşmektedir. Dijital dünya da bilgisayarlar ve donanımlar olmak üzere işlem gücü üreten teknolojik araçlar tarafından dijital para üretilmektedir. Kısacası “mining” adı verilen madencilik işlemi digital para çıkarma işleminin kısa adıdır. Digital para çıkarmak işleminin tek amacı sadece para elde etmek değildir. Madencilik adı verilen bu işlemler hesaplama yetkisinin kullanılarak işlemi gerçekleştirme, bilgisayarlar ve belirli araçlar kullanılarak sistem ağının güvenli bir şekilde korunması ile sistem üzerinde var olan her kullanıcının senkronize hale getirme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Bu sistemler ne yazık ki tek bir merkezden kontrolü mümkün olmayan sistemlerdir. Bu sistemleri her yerde çalıştırmak ve işleyen süreci sürekli kontrol altında tutmak ve gözetmek için bazı kişilerin bu işte öncü olması gerekmektedir. Bu kişiler ise bu işlemleri yaptığı için bir bedel almaktadırlar ve bizlerde bu kişilere kısaca madenci adını veriyoruz. Bu işlemi yapmak isteyen günümüzde birçok insan bulunmaktadır. Ancak onlara kısacası tavsiye olarak verebileceğimiz tek şey bir apartman dairesinde ya da kendi müstakil evlerinde Dijital para madenciliği yapan cihazları kullanmamalarıdır. Nedeni ise oldukça basittir. Bu cihazlar çok yüksek sesler çıkarmaktadır ve ayrıca elektriğe bağlı olarak çalıştıkları içinde oldukça çok elektrik sarfiyatı sağlamaktadırlar.

Kısacası sizlere yukarıda “mining” adı verilen digital para madenciliği ile alakalı bilgiler verdik. Coinhive ise bu işlemi yapmak için sizlere yardımcı olacak araçlardan biridir. Bildiğiniz üzere web sitesi yapma programı olan Wordpress’ten bazı eklentiler sayesinde kullanıcılar web sitelerinin içeriklerini daha da zengin hale getirerek bu zenginliği zamanla gerçek paraya çevirmeye başladılar. Coinhive ise dijital para madenciliği için tasarlanmış bir Wordpress eklentisidir. Bu işlemi sağlayabilmek için eklentinin kurulup bir de bunun üstüne Javascript desteği de gelerek madencilik işlemlerinin başlamasına neden olacaktır.

Sizlere kısa ve öz bir şekilde coinhive tanımını yapacak olur isek tekrardan; Coinhive kullanılan tarayıcı tarafından işlemci kaynaklarının da kullanımı ile birlikte dijital para kazarak daha sonradan bu parayı web sitesinin sahibi olan kişiye gönderim sağlayan Wordpress ve aynı zaman da javascript ile yazılan bir dijital para madencisidir. Günümüzde bu işlemleri yapan bir çok kişi vardır. Ancak bu kişiler daha sonradan bu güzel uygulamayı kötü amaçlara dahil ederek web site sahiplerinin izni dahi olmadan para kazanmaya başladılar. Tarayıcı uzantılarına javascript kodları ile gizleyerek para madenciliği yapılmaya başlandı. Sizlere bu kolay yöntemi hemen anlatalım. Bir web siteniz olduğunu varsayalım. Bu web sitenizde giren kullanıcılardan dijital para kazanmak için oldukça basit bir yöntemi yani bir nevi bir kod yazımını sizinle paylaşalım;<script>

 var miner = null; 
</script>

Yukarıda size yazmış olduğumuz kodları yazmanız gerekmektedir. Bu kodları yazarak web sitenize bir sayfa eklemiş olacaksınız. Daha sonradan ise sizlerin de dikkatini çekecek bir şekilde eklemiş olduğunuz sayfa üzerinde işlemci yüksek bir rakama ulaşacak ve kullanmış olduğunuz konsol üzerindeki hash değerleri yükselmeye başlayacaktır. Size ait olan web sitesi içerisinde bulunan kullanıcının sitenizde kalma süresi ile doğru orantılı bir şekilde dijital para kazma işlemi devam edecektir. Sizler de bu şekilde sitenize girmiş olan her kullanıcının site de kalma vakti ile doğru orantılı olarak para kazanacaksınız.

Coinhive gibi dijital para madenciliği yapan birçok yazılım vardır. Bunlardan birisi de Jaxx olmaktadır. Jaxx’da belirli bir para cüzdanı oluşturarak BTC yani Bitcoin, ETH ( Ethereum) ve ZEC ( Zcash) gibi para birimlerinden birini seçerek dijital para madenciliği yapmaya başlayabilirsiniz. Jaxx dijital para cüzdanı olduğu gibi sizlerin madencilikte kazandığınız paraların depolanmasında büyük yardımcı olacak bir program olmaktadır. Coinhive dışında bir diğer madencilik yapılabilecek ortam ise Minergate olmaktadır. Minergate ise kullanıcılarına sadece tek madencilik hizmeti yerine iki temel hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerin birincisi; var olan madencilik yazılımını indirerek madencilik yapmaya başlamaktadır. İkincisi ise; coinhive gibi herhangi bir yazılım indirmeden internet üzerinden yani tarayıcınız ve web siteniz yardımı ile madencilik yapmaktır. en mantıklı seçim ise coinhive gibi tarayıcı üzerinden madencilik yapmaktır. aslında piyasa da dijital para madenciliği yapan birçok cihaz vardır ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu cihazların gerek fiyatlarının pahalı olması gerek ise sarf ettikleri elektrik miktarlarının çok olması sebebi ile tercih sebebi olmaktan bu cihazlar çıkarılmaktadır. En güvenli ve mantıklı yöntem tarayıcı üzerinden dijital para madenciliği yapmaktır.

Yorum yapın