Çift SIM Özelliği Dual Standby Nedir?

Dual Standby, çift SIM kartı desteği bulunan akıllı telefonlarda yer alan bir özelliktir. Dual Standby özelliğinde iki SIM kart beklemedeyken kullanılmaya başlanan yani görüşme yapılan hattın aktif, görüşme yapılmayan hattın ise pasif duruma getirilmesi, kapatılması sağlanır.

Bu özellik sayesinde bir hattınız ile görüşme yaparken diğer bir hattınıza gelen aramaların bekletilmesi ya da hatta kalması sağlanmaz. Bunun yerine konuşma devam ettiği sürede diğer hattan aradığınızda, hattı arayanlara ulaşılamadığınız durumda olduğunu bildirilir. Bir nevi telefonunuz tamamen kapalı olarak gözükmektedir.

Dual Standby Özelliği Nasıl Kullanılabilir?

Eğer akıllı telefonunuzda çift hat desteği varsa ve çift hat desteğinde de Dual Standby özelliği mevcutsa söz konusu özelliği kullanabilmek için telefonunuzun markasına göre değişmekle beraber ayarlardan özelliği kontrol etmeniz sağlanmakta. Bu nedenle Dual Standby özelliğini değiştirmek ya da kapatmak için telefon ayarlarınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir kez daha hatırlatalım bu özellik telefonun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Telefonunuzun marka ve modeline göre ayarlamaları yapmanız ya da ona göre araştırmaya yapmanız gerekebilir.

Dual Standby Nasıl Bir Avantaj Sağlar?

Gelelim özelliğin çift hatlı akıllı telefonlara nasıl bir ayrıcalık sağladığına. Bu noktada çift hatlı sistemlerde kullanılan teknolojinin en büyük ayrıcalığı asistan kullanımına izin vermesi. Yani şöyle ki siz bir hattınızı kullanarak telefon görüşmesi yaparken diğer hattınızın kapalı duruma geçtiğinde arayanlara nasıl bir mesaj bırakacağını operatörünüzden ayarlayıp size diğer hattınızdan ulaşılamadığında arayanların bu şekilde uyarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca hangi hattı kullanmak isterseniz Dual Standby özelliği ile beraber diğer hattı devre dışı bırakma imkanını da elde edebiliyorsunuz. Bu durumda aynı anda iki hattan birden aransanız bile kolaylıkla aramalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.

 

Yorum yapın